16. září 2016 16:39 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zlatý míč FIFA je minulostí. Obě prestižní ankety se opět rozdělí

Posledním vítězem sloučené ankety byl loni Lionel Messi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posledním vítězem sloučené ankety byl loni Lionel Messi | foto: Reuters

Paříž/Curych Po šesti letech končí společná anketa Mezinárodní fotbalové federace a časopisu France Football s názvem Zlatý míč FIFA. Oba pořadatelé budou znovu udělovat vlastní trofej pro nejlepšího hráče.

„Naše dohoda v lednu vypršela a začátkem srpna jsme France Footballu oznámili, že ji neprodloužíme,“ sdělili v pátek zástupci FIFA agentuře AFP. O tom, jak bude nová anketa fotbalové federace vypadat a kdo v ní bude hlasovat, se teprve rozhodne.

Ve France Footballu už mají o podobě své ankety jasno. „Podrobnosti k 61. ročníku Zlatého míče budou zveřejněny v úterním vydání časopisu,“ uvedl magazín na svém webu.

Francouzský fotbalový časopis začal udělovat Zlatý míč v roce 1956 na základě hlasování novinářů. Nejprve byla cena určena pro nejlepšího evropského hráče a později pro nejlepšího fotbalistu působícího v Evropě. Jako první ji získal Angličan Stanley Matthews, v roce 1962 ji obdržel Josef Masopust a před třinácti lety Pavel Nedvěd. Od roku 2007 mohli žurnalisté hlasovat pro hráče z celého světa.

FIFA založila vlastní anketu v roce 1991 a vyhlašovala ji do roku 2009. Hlasovali v ní reprezentační trenéři a kapitáni.

Ve společné anketě od roku 2010 rozhodovaly hlasy novinářů, trenérů a kapitánů národních mužstev. Zlatý míč FIFA získali pouze dva hráči - čtyřikrát Argentinec Lionel Messi, který je i současným držitelem ceny, a dvakrát Portugalec Cristiano Ronaldo.

Lionel Messi se Zlatým míčem pro rok 2015
Lionel Messi po předání Zlatého míče pro rok 2015
ČTK

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
2 : 1
21:53
Gulaš v útočném pásmu snadno přišel o puk.
20:38
Simon (Česko) vstřelil branku(4. gól na mistrovství), asistence Voráček a Hronek
Stav zápasu Česko - Švýcarsko 2:1
Je celkem nepochopitelné, že tohle rozhodčí neposoudili jako branku sami od sebe, jeden z nich totiž stál přímo nad situací. Důležité ale je, že branka platí, puk doklouzal za čáru po doteku Simona.
Miloš Říha podle svého práva zažádal o přezkoumání situace.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…