Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatý míč mohl vyhrát Asamoah či Özil. Kouč Nizozemců chyboval

Sport

  14:30
PRAHA - Volba vítěze Zlatého míče FIFA pro rok 2010 vzbudila až nečekaný rozruch. Také díky tomu, že italské deníky již v prosinci pustili do světa zaručenou zprávu o tom, že nejlepším fotbalistou světa se stane Španěl Andrés Iniesta. V pondělí těsně před osmou hodinou večerní však kouč Barcelony vytáhl lístek se jménem jiného svého svěřence - Lionela Messiho.

Držitel Zlatého míče 2010 Lionel Messi foto: Reuters

Poprvé v historii se prestižní ankety Zlatý míč France Football a Hráč roku FIFA spojily v jednu. A hned první ročník staronové ankety Zlatý míč FIFA vzbudil svým výsledkem pořádný rozruch.

Rok 2010 v obrazech

V posledních letech totiž platilo pravidlo - pokud se konalo v roce volby mistrovství světa - získal Zlatý míč hráč z vítězného celku. V roce 1998 slavil Francouz Zinédine Zidane, o čtyři později Brazilec Ronaldo a v roce 2006 Fabio Cannavaro.

JAK KDO HLASOVAL

Když byla v prosinci zveřejněna poslední trojice kandidátů Xavi, Iniesta, Messi, tak nějak se čekalo že božského Argentince jeden z mozků španělské i barcelonské zálohy přeskočí. Nestalo se tak. Žurnalisté, reprezentační trenéři i kapitáni 208 členských zemí FIFA však rozhodli jinak - Zlatý míč obhájil dvaadvacetiletý "Messiáš".

DÁLE ČTĚTE

Pomiňme - zda zaslouženě či nikoliv - a podívejme se na některé zajímavé volby na 208 hlasovacích lístcích. Tak třeba kambodžský reprezentační kouč viděl jako nejlepšího hráče uplynulého roku Němce Mesuta Özila, kouče v Česku díky Radovanu Krejčířovi proslulých Seychelských ostrovů naopak nejvíce okouzlil Didier Drogba.

Anketa

Vyhrál Messi Zlatý míč FIFA pro rok 2010 zaslouženě?

Ano, měl za sebou nejlepší rok. Jeden turnaj neznamená vše 727
Ne, měl vyhrát Iniesta 106
Ne, měl vyhrát Xavi 111
Ne, měl vyhrát někdo jiný 365

Nejzajímavější jméno ale na první místo svého volebního lístku napsal kouč národního výběru africké země Čad - útočníka Ghany Asamoaha Gyana. Ten se mimochodem objevil na dalších deseti lístcích (1x druhý a 9x třetí). Vždy hráčů, novinářů či trenérů z Afriky. Holt ne vždy zřejmě hraje roli jen výkonnost. 

Raritu letošní volby předvedl kouč vicemistrů světa z Nizozemska Bert van Marwijk. Ten totiž chybně vyplnil první místo (buďto nevolil vůbec nebo na něj dosadil někoho z Nizozemců, přičemž žádný hlasující nesmí vybrat hráče ze své země). Až na druhé místo napsal pozdějšího vítěze Messiho.

Držitelé Zlatého míče 2010: Lionel Messi a Marta

A jak hlasovali čeští zástupci? Kapitán národního týmu Tomáš Rosický zvolil (od prvního do třetího místa) jména Messi, Xavi, Sneijder, kouč Michal Bílek - Messi, Cristiano Ronaldo, Xavi a redaktor deníku Sport Stanislav Hrabě trojlístek Forlán, Casillas, Messi.

Mohlo by vás zajímat