2. července 2018 15:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

ZPÁTKY DO HISTORIE - MS 1930: Domácí suverén a netečná Evropa

Vítězný tým Uruguaye z MS 1930 na obarvené fotografii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězný tým Uruguaye z MS 1930 na obarvené fotografii. | foto: FIFA.com

PRAHA Trochu chaos, kopa nadšení a napětí z netušeného. Historicky první fotbalový šampionát v roce 1930 se nakonec povedl, i když pořadatelé z Uruguaye platili začátečnickou daň za amatérské neduhy. Bohužel Evropanům se za oceán vůbec nechtělo.

Belgičana Johna Langenuse překvapil na výletě v argentinském Buenos Aires naléhavý telegram: „Budete řídit finále!“ 

Těsně před tím než charismatický dlouhán nastoupil na loď, která ho měla vzít zpět domů do Evropy. 

Pořadatelé prvního mistrovství světa se ozvali na poslední chvíli, patrně si nelámali hlavu s časným rozpisem zápasů. Ještěže se kapitán transaatlantického parníku uvolil tři hodiny počkat v přístavu.

Argentinská policie motorovým člunem proklestila Belgičanovi cestu na druhý břeh Rio de la Plata, uruguajští celnící se ubezpečili, že u sebe nemá střelnou zbraň a pak rychle do Montevidea na stadion Centenario. 

Tam Langenus odpískal finále, v němž domácí „Urus“ před 90 tisíci nadšenými diváky vyprovodili modrobílé Argentince čtyřmi brankami a získali první titul. Sudí poblahopřál vítězi a hybaj na palubu. Ještě že se neprodlužovalo.

Ono to s těmi rozhodčími bylo na šampionátu mnohem složitější. Zvláště ti jihoameričtí si často vykládali pravidla po svém. 

Brazilec Rego pískl konec, zrovna když se francouzský útočník Langiler octnul v zápase s Argentinou za stavu 0:1 sám před brankářem. 

A to zbývalo ještě šest minut hrací doby! Po protestech se sice dohrálo, ale Francouzům už vyloženou šanci nikdo nevrátil.

Nadšení z prvního šampionátu před osmaosmdesáti lety zastínil ještě jeden, mnohem podstatnější problém, který hrozil přerůst v mezinárodní roztržku. 

Pořadatelé i činovníci FIFA museli doslova žadonit, aby vůbec někdo přijel z Evropy.

Pověřit malou jihoamerickou zemi pořádáním prvního světového turnaje mělo svůj smysl. Její fotbalový tým, dvojnásobný olympijský vítěz, platil za nejlepší na světě. Ale z logistického hlediska to už tak moudré rozhodnutí nebylo. 

Vrcholící hospodářská krize nutila evropské země šetřit a velkým klubům se navíc příčilo pustit největší hvězdy na dlouhých šest týdnů kamsi za oceán. 

I funkcionáři Sparty a Slávie - prakticky jediných dodavatelů československé reprezentace - odmítli své ovečky uvolnit.

Než stačili naštvaní Uruguajci na protest proti evropskému bojkotu vystoupit z řad FIFA, zasáhl předseda světové fotbalové asociace Jules Rimet. 

Věnoval pro budoucího šampiona „Zlatou Niké“, putovní trofej z 1800 karátů ryzího zlata, a hlavně přesvědčil čtyři statečné týmy, aby se v Le Havre společně nalodily na parník Conte Verde a doplnily počet účastníků alespoň na třináct z původně plánovaných šestnácti.

Rumuny, Belgičany, Francouze a Jugoslávce za dva týdny uvítaly v Montevideu nadšené davy, pak se však ukázalo, že žádná elita nepřijela. 

Belgie nedala na turnaji ani gól, a třeba Jugoslávie to sice dotáhla až do semifinále, tam ji ale šesti ranami zdrtil domácí gólostroj. Zkrátka kvalitní evropský fotbal se tehdy hrál někde jinde.

Domácí tým s famozní záložní trojicí Andrade, Fernandez, Gestido dospěl bez větších potíži, s bouřlivou podporou hlediště a úctyhodným skóre 15:3 až na vrchol. 

Jediným vážným soupeřem mu byli fináloví Argentinci, a i ti si odnesli z Montevidea bohatý příděl. 

Modrobílé sousedy snad mohla těšit alespoň koruna krále střelců, jež za osm střelených branek připadla Guillermovi Stábilemu, budoucímu slavnému trenérovi.

Jeho spoluhráč, záložník Luis Monti, si zase za čtyři roky zopakuje finále. Tentokrát už ale v italském dresu, který získá těsně před začátkem šapionátu bez toho, aby FIFA proti podivnému manévru zasáhla. To už je ovšem jiná kapitola...

Následující díl: MS 1934: Mussoliniho prodloužená ruka

Martin Egyed

Autor

Martin Egyedmartin.egyed@lidovky.czČlánky

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!