4. července 2018 7:44 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

ZPÁTKY DO HISTORIE - MS 1938: Ach, jaká to škoda, že nemohl hrát ‚Pepi‘ Bican

Finálová akce. Maďarský gólman Antal Szabo se natahuje po střele Itala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finálová akce. Maďarský gólman Antal Szabo se natahuje po střele Itala... | foto: Reprofoto

PRAHA Duch stříbrné římské jedenáctky bohužel dávno odvanul. Šampionát ve Francii v roce 1938 se nám příliš nevyvedl. Svět se k fotbalu sešel naposledy před válečnou katastrofou.

Bylo to jako nádherný sen, hodný snad jen mistrů světa. Tu první srpnovou neděli osmatřicátého roku předvedli Čechoslováci ve Švédsku dokonalý fotbalový koncert. Šest branek v síti seveřanů, jedna krásnější než druhá. Hattrickem se užaslému publiku ve Stockholmu představilo naše největší eso – slávistický kanonýr Josef Bican. 

Nebyl to sen, ale skutečný přátelský zápas, ve kterém jsme bravurně přehráli jednoho ze čtyř nejlepších účastníků nedávno skončeného mistrovství světa ve Francii. 

A nám, kteří jsme na šampionátu naopak pohořeli, zbyl po tom opožděném srpnovém triumfu jen hořký povzdech: Proč za nás nehrál Bican i v zemi galského kohouta? 

Protože ještě nesměl. Úřady mu včas nezařídily československé občanství. Dostal ho bohužel až těsně po mistrovství, aby aspoň Švédům ukázal, co umí. Dlouho si toho občanství během své vrcholné kariéry stejně neužil. Brzy přišla okupace, válka, a to na mezinárodní fotbal neměl nikdo ani pomyšlení.

Na neúspěch Čechoslováků ve Francii roku 1938 samozřejmě neměla vliv jen Bicanova absence, ale i řada smolných faktorů. Favorizovaná Brazílie s ostrostřelcem Leonidasem by tehdy nemusela být nad naše síly, kdyby se v prvním remízovém čtvrtfinále s hravými Jihoameričany nezranil náš nejlepší kanonýr Oldřich Nejedlý, nenechal se vyloučit křídelní útočník Jan Říha a kdyby si nešťastně nezlomil ruku pevný bod naší svatyně František Plánička. 

Posledních dvacet minut prvního zápasu ještě v bolestech hrdinně dochytal, ale do druhého čtvrtfinále už nenastoupil, a ukončil tak definitivně i svou kariéru v národním týmu.

Nejzáhadněji se tehdy jevil způsob, jakým funkcionáři vybrali hráče na MS. Proč za některé vůbec nezajistili optimální náhradu, věděli snad jen oni. Když se třeba v tréninku jako na potvoru zranil i náhradní gólman Karel Burkert, vážně hrozilo, že ho mezi tyčemi v zoufalosti zastoupí hráč z pole Josef Košťálek – navíc jediný pravý záložník týmu.

Zatímco Brazilci do opakovaného duelu poslali na trávník devět čerstvých posil, naši flikovali sestavu, jak se dalo – i s rodilým Němcem Arnoštem Kreuzem na hrotu útoku, ačkoli na tomto postu hrál poprvé v životě. Burkert nakonec zatnul zuby a postavil se do brány, nastoupil i nedoléčený hrdina z Říma Antonín Puč, leč bez formy. Když připočteme, že někteří jeho spoluhráči dohráli s výronem kotníku, či dokonce se zlomeným nosem, jeví se výsledná prohra s Brazílií jedna ku dvěma jako celkem milosrdná. 

Českoslovenští fotbalisté odjeli z Francie bez fanfár, římská spanilá jízda se znovu nekonala. Zato naši někdejší fináloví soupeři z Apeninského poloostrova si v roce 1938 dali repete, tým slavného trenéra Vittoria Pozza napodruhé získal Zlatou Niké, tentokrát na pařížském stadionu Colombes přehrál čtyřmi góly Maďary za aplausu celého světa. Ukázalo se, že borci jako Meazza, Ferrari či nová hvězda Piola umí perfektně kopat do míče i bez politických tlaků, které tak otravovaly předchozí šampionát.

Pokud ale řádila ve čtyřiatřicátém nad turnajem Mussoliniho prodloužená ruka, pak během francouzského šampionátu rovnou udeřila Hitlerova pěst. Rakousko, jež si účast na MS vybojovalo v kvalifikaci, do Francie nepřijelo, neboť mezitím po nacistickém anšlusu přestalo existovat. Pár jeho hráčů smělo nastoupit v německém týmu, ale souhra Valkýr s vídeňským valčíkem prostě nefungovala. Tým s hákovým křížem na dresech vypadl již v prvním kole. K nemalé radosti ostatních soupeřů...

Tak za další čtyři roky v Praze! Zněl po francouzském dostaveníčku jeden z plánů na další šampionát. Bohužel nereálný, v roce 1942 měl svět úplně jiné starosti než pořádat svátky fotbalu.

Martin Egyed

Autor

Martin Egyedmartin.egyed@lidovky.czČlánky

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63