Ta kauza souvisela s německým vystoupením na nedávném mistrovství světa v Rusku. Nevalné, neúspěšné, poslední příčka ve skupině za Koreou, Mexikem i Švédskem byla pro obhájce titulu propadákem.
Záložník Özil, který se svezl s mizérií týmu a sám hrál velmi špatně, pár dní poté oznámil konec v reprezentaci, za níž nastoupil v 92 zápasech a před čtyřmi lety na šampionátu v Brazílii získal zlato.
„Hodně jsem nad tím přemýšlel a s těžkým srdcem oznamuji, že v reprezentaci končím. Kvůli rasismu a nedostatku respektu,“ uvedl Özil, syn tureckých přistěhovalců.
Jeho slova vyvolala větší pozdvižení než jeho skutek. Z rasismu obvinil svazového předsedu Reinharda Grindela.
„Mesut byl uznávaný reprezentant a zasloužil si důstojnější odchod z týmu,“ řekl Kroos v rozhovoru pro nejčtenější německý deník Bild.
„Ale způsob, za jakých okolností konec oznámil, nebyl v pořádku. Některé jeho výroky jsou bohužel zastíněny nesmysly. Myslím si, že velmi dobře ví, že rasismus v rámci národního týmu a svazu neexistuje.“
Özil se s dalším reprezentantem tureckého původu Ilkayem Gündoganem pár týdnů před šampionátem nechal vyfotografovat s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem. Předali mu své dresy a Gündogan k tomu svému napsal: „Mému prezidentovi.“
Kritici poukazovali na to, že oba reprezentanti podpořili předvolební kampaň zahraničního autokrata. Další trenéra Joachima Lowa žádali, aby je z reprezentace vyloučil.
Ani spoluhráči z národního týmu těmito politickými gesty nebyli nadšení, média psala a spekulovala o rozporech v kabině. A když nebyly ani výsledky...
„Když se vyhrává, to jsem Němec, že jo. Ale když se prohraje, tak jsem přistěhovalec,“ stěžoval si Özil. „Když jsem se s předsedou Grindelem setkal, abych celou záležitost vysvětlil, tak moje názory shazoval a zajímal ho jen jeho politický pohled.“
Kroos, který s Özilem za reprezentaci léta nastupoval, se svého spoluhráče rozhodně nezastal.