28. března 2015 13:09 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Zase ten Balkán... Černé hoře hrozí vyloučení z kvalifikace o Euro

Zdravotníci odvážejí v Černé hoře brankáře Ruska Igora Akinfejeva ze hřiště,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci odvážejí v Černé hoře brankáře Ruska Igora Akinfejeva ze hřiště,... | foto: ČTK/AP

PODGORICA/PRAHA Fanoušci nejdřív trefili světlicí brankáře soupeře, na hřiště házeli i další předměty a o přestávce se mezi sebou porvali. Všechno vygradovalo strkanicí přímo mezi hráči. Páteční fotbalový zápas Černá Hora - Rusko se nedohrál a domácím teď hrozí od Evropské fotbalové unie UEFA přísné tresty.

„Omlouvám se ruským hráčům i trenérem za všechno, co se tady stalo,“ prohlásil černohorský trenér Branko Brnovič pro televizi RTCG. „Opravdu se nedivím, že po tom druhém incidentu rozhodčí zápas ukončil.“

Už v první minutě trefili domácí fanoušci ruského brankáře Igora Akinfejeva světlicí do hlavy. Hostující gólman se skácel k zemi a musel do nemocnice. Má popálený krk a podle zpráv některých zahraničních médií také otřes mozku.

„Přišel za námi delegát zápasu a řekl, že se bude hrát dál. Tak jsme vystřídali a museli jsme pokračovat,“ konstatoval Fabio Capello, trenér Ruska.

Právě na to si teď ruský svaz stěžuje a podal oficiální protest. Tvrdí, že zápas měl být předčasně ukončen už ve čtvrté minutě. Místo toho se po zhruba půlhodinovém přerušení hrálo dál a problémy s fanoušky se nabalovaly...

Fanoušci se porvali a házeli na hřiště další předměty

„V případě dalších nepřístojností může rozhodčí zápas ukončit,“ varoval hlasatel na stadionu v Podgorici. Marně.

Kvůli bitkám fanoušků musela na stadionu o přestávce zasahovat policie. A ve druhém poločase za bezbrankového stavu, krátce po neproměněné penaltě Ruska, došlo ke strkanici i mezi samotnými hráči.

Brankáře Ruska Igora Akinfejeva zasáhla světlice do hlavy.

Brankáře Ruska Igora Akinfejeva zasáhla světlice do hlavy.

Tomu předcházel další hozený předmět - podle některých informací zapalovač či mince - po ruském fotbalistovi Dmintriju Kombarovovi, který chtěl zrovna rozehrát aut.

Německý rozhodčí Deniz Aytekin poslal hráče podruhé do kabin a následně rozhodl, že zápas předčasně ukončí. O výsledku teď bude rozhodovat UEFA.

„Disciplinární proces zahájíme až poté, co dostaneme zápis od rozhodčího a delegáta zápasu,“ oznámilo vedení UEFA.

Pokuta, uzavřený stadion, vyloučení ze soutěže...

„Moji hráči jsou z toho úplně rozrušení. Pro to, co se tady stalo nemají slov. A ani já nevím, co bych k tomu všemu měl říct,“ poznamenal černohorský kouč Brnovič, jehož týmu i celé asociaci hrozí přísné tresty.

Takřka jistě dojde ke kontumaci výsledku ve prospěch Ruska. Ale Černá Hora může čekat i další potrestání.

UEFA má podle disciplinárního řádu poměrně širokou škálu trestů - pokuty, zákaz diváků na stadionech při dalších zápasech nebo nařízení hrát domácí zápasy v neutrální zemi, ale v krajním případě i vyloučení ze soutěže.

Fanoušci v Černé Hoře tropili nepřístojnosti
Zdravotníci odvážejí v Černé hoře brankáře Ruska Igora Akinfejeva ze hřiště,...

Utkání se hrálo v rámci kvalifikace mistrovství Evropy 2016. Černou Horu může kontumace i případné další tresty ve snaze postoupit ze skupiny G výrazně poškodit.

„Ano, můžeme přijít o šanci postoupit,“ tušil trenér Brnovič, jenž už teď počítá s tvrdým trestem. „Jediné štěstí je, že prezident naší fotbalové asociace Dejan Savicevič má na UEFA dobrou reputaci, takže je v jeho silách přesvědčit, že dá věci do pořádku.“

Incident se odehrál jen pár dnů po kongresu UEFA ve Vídni, na kterém šéf evropského fotbalu Michel Platini apeloval na vlády jednotlivých států, aby podpořily boj proti rasismu, nelegálním sázkám a násilí v hledišti.

Fanoušci států bývalé Jugoslávie

Mimochodem, šlo o třetí případ, kdy zápas kvalifikace mistrovství Evropy 2016 narušili fanoušci států bývalé Jugoslávie.

V říjnu se nedohrál zápas mezi Srbsko - Albánie. V prvním poločase začal nad bělehradským stadionem létat dron, tedy na dálku řízené letadélko, se zavěšenou vlajkou Velké Albánie. Přímo na trávníku se kvůli tomu mezi fotbalisty strhla mela, kterou ještě vygradovali fanoušci. Několik jich vběhlo na trávník a lynčovali albánské reprezentanty.

Přestože UEFA po vynucené přestávce rozhodla, že utkání může pokračovat, Albánie do zbytku zápasu nastoupit odmítla.

Tresty? Kontumace ve prospěch Srbska, kterému však UEFA následně body sebrala za nezvládnutou pořadatelskou službu. Albánie pykala za rozhodnutí nenastoupit ke zbytku zápasu. Obě země tak skončily bez bodu a navíc dostaly pokutu.

V listopadu přerušili utkání v Itálii fanoušci Chorvatska. A to kvůli výtržnostem v jejich sektoru a naházeným předmětům na hřiště. UEFA za to zavřela Chorvatsku část stadionu v dalším zápase a udělila pokutu 80 tisíc eur.

Reuters, pesPetr Šedivý