Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ztrapnili slavný Celtic, ten je v klidu. Taxikáři z Gibraltaru ale fotbal umí a mají kata Skotů

Sport

  10:00
PRAHA - Lincoln Red Imps. Tým, který se na evropskou fotbalovou mapu zapsal nesmazatelným způsobem, když ve druhém předkole Ligy mistrů zaskočil slavný Celtic Glasgow domácí výhrou 1:0. Odveta by sice měla být jasnou záležitostí v podání skotského celku, ale kdo ví...

Stadion Gibraltaru. foto: Reprofoto

Ten název by se možná hodil spíše do hokejového prostředí. Lincoln Red Imps nedávno dali Celtiku razantní bodyček. Nový trenér skotských šampionů Brendan Rodgers zažil premiéru jako z nejčernějšího snu.

Jen si to představte - v prvním utkání vás přehraje poloprofesionální tým. Pochyby nad angažováním Rodgerse zesílily během jediného zápasu...

„Nepanikaříme. Máme dostatek kvality, abychom se kvalifikovali do dalšího kola,“ zahání obavy bývalý kouč Liverpoolu.

Odmítal slova o ostudě a připomněl těžké podmínky, v nichž se duel odehrával. Victoria Stadium, který historický úspěch gibraltarského fotbalu sledoval, pokrývá mezi hráči neoblíbená umělá tráva.

O pětitisícový stadion se dělí všechny týmy působící na území britského teritoria. Ne na dlouho - na jeho místě by měl vyrůst moderní Europa Point Stadium, pojmenovaný podle nejjižnějšího bodu na mapě Gibraltaru.

Stejný název nese také jeden z dvaadvaceti týmů, které v tamních dvou soutěžích (první liga má deset účastníků) působí.

Velká tradice a nadvláda Red Imps

Fotbal je v Gibraltaru nesmírně populární. Už v 19. století ho sem přivezli britští vojáci a v roce 1885 založili jednu z deseti nejstarších - a stále aktivních - fotbalových asociací na světě.

Tři roky před tím vznikl na území jižním pobřeží Evropy první fotbalový tým Prince of Wales FC, za nějž z počátku nastupovali právě příslušníci armády. Dlouhou dobu vedl s devatenácti ligovými triumfy historické tabulky na Gibraltaru, byť v padesátých letech minulého století zanikl.

Z piedestalu ho před dvěma roky sesadili právě fotbalisté Lincolnu Red Imps, kteří se stali novými rekordmany v počtu získaných titulů. K dnešnímu datu jich nasbírali dvaadvacet, přičemž posledních čtrnáct let nepustili na první místo jiného soupeře!

Red Imps byli založeni „až“ v roce 1976, do nejvyšší soutěže pronikli o necelých deset let později a započali - od té doby téměř nepřetržitou - domácí nadvládu. Kralují i dvěma pohárům (Rock Cup, Senior League Cup) a na „treble“ dosáhli už sedmkrát.

Hrdě do Ligy mistrů

Gibraltar dostal členství od Evropské fotbalové unie (UEFA) teprve nedávno - v květnu 2013. O rok později místní šampion poznal atmosféru při známé znělce Ligy mistrů. Pochopitelně hned v prvním předkole.

Oním šampionem byli samozřejmě Red Imps, kteří ale v souboji s dalším trpaslíkem, faerským HB Tórshavn, padli po celkovém skóre 3:6.

Loni už nejúspěšnější gibraltarský klub slavil historický úspěch v podobě postupu do další fáze, jelikož přešel přes zástupce nedaleké Andorry. Nezapomenutelnou venkovní výhru 2:1 zařídil vojenský policista Lee Casciaro - ten, jenž nyní potupil i Celtic Glasgow.

Casciaro je vůbec zajímavou postavou, jelikož se zdá, že byl za poslední dobu u všeho podstatného, co se v rámci gibraltarského fotbalu odehrálo. Národní tým sice v kvalifikaci o Euro 2016 podle očekávání zcela vyhořel a prohrál všech deset zápasů, ale v jednom z nich dokázal vstřelit úplně první reprezentační gól.

Jeho autorem byl právě Casciaro a přesně mířil do sítě Skotska.

Úředník, dělník, policista... A bývalý hráč Uruguaye

Čtyřiatřicetiletý útočník Casciaro přes den pracoval jako policista a večer skolil Celtic slavným zásahem. A takových příběhů je v kádru Red Imps více - třeba novinář Ronnie Esplin před zápasem se skotskými šampiony objednal taxi na stadion. „Jdete se taky podívat?“ otázal se dispečera.

„Jasně, já dokonce za Red Imps hraju,“ odvětil.

Na porážce Celtiku se podíleli třeba dělník, státní úředník nebo lodní jednatel. A všemu velí temperamentní kouč Julio Ribas, jenž jako hráč patnáctkrát reprezentoval Uruguay. Krom toho ale téměř každý rok nastupoval v jiném dresu a jeho trenérská kariéra není odlišná - třeba od národního týmu Ománu ho vyhodili po třech dnech.

Bouřlivák Ribas za sebou nicméně má i úspěch - Peňarol Montevideo dovedl v roce 1999 k titulu, jenže následující sezonu musel po bitce na hřišti na osm dní do vězení.

Dokáže nyní nemožné a nasměruje Red Imps k postupu přes Celtic Glasgow?

Autoři:

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...