Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berbr ovládne na 4 roky český fotbal. Jeho pravá ruka Malík se stal šéfem FAČR

Sport

  11:15aktualizováno  16:20
nymburk - Novým předsedou Fotbalové asociace ČR se stal Martin Malík. Sedmačtyřicetiletý dosavadní generální ředitel STES, marketingové společnosti FAČR, získal na úterní mimořádné valné hromadě v Nymburce v prvním kole volby potřebnou nadpoloviční většinu v české i v moravské komoře a porazil protikandidáta Petra Fouska.

Martin Malík (vpravo) porazil Petra Fouska tentokrát už v prvním kole. foto: MAFRA - Michal Šula

Peltu upozornil na odposlechy bývalý bezpečnostní manažer FAČR, tvrdí policie

Malík dostal v Čechách 120 ze 128 hlasů a za Moravu 55 ze 74 hlasů. Bývalého generálního sekretáře svazu Fouska zvolilo 18 moravských a sedm českých delegátů. Dva hlasovací lístky byly neplatné.

Fotbalová asociace na druhý pokus zvolila předsedu po Miroslavu Peltovi, který byl v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a následně na funkci rezignoval.

Na červnové valné hromadě v Praze se nepodařilo vybrat jeho nástupce ani ve třech kolech, volba tehdy skončila patem. 

Malíka podpořily Čechy, Fouska Morava. V době, kdy český fotbal neměl předsedu, FAČR řídili místopředsedové Roman Berbr a Zdeněk Zlámal.

12.prosince 2017 v 15:09, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 15:39

Nový předseda BAČR, Berbrovy asociace ČR ✌⚽️

„Potěšila mě vaše odpovědnost a že jste zvolením předsedy otevřeli cestu k tomu, aby měl fotbal kompletní vedení,“ řekl Malík delegátům po zvolení. 

„Že jsem byl zvolen v prvním kole, z toho cítím silný mandát. Vnímám to jako velkou odpovědnost a závazek vůči českému fotbalu. Fakt, že fotbal je jen jeden, musíme povýšit nad naše osobní zájmy,“ dodal.

Marketingový specialista Malík v minulosti pracoval jako obchodní a marketingový ředitel společnosti Warner Bros. 

Entertainment, výkonný ředitel nizozemské agentury Boomerang digital či marketingový ředitel ve fotbalové Slavii. 

Studoval fotbalový management v Lausanne. Od roku 2013 působil ve STES, kde se stal vloni generálním ředitelem.

Ostřílený majitel Příbrami Jaroslav Starka.
Všemu dění přihlížel Miroslav Pelta.

Malík byl zvolen, i když se na dnešní mimořádné hromadě hlasovalo podle stávajících stanov, tedy stejně jako v červnu. V Nymburce neprošel návrh na úpravu stanov, který v létě odsouhlasil výkonný výbor. 

Podle něj by ke třem kolům přibylo ještě čtvrté, v němž by předsedovi ke zvolení stačily hlasy většiny přítomných delegátů. Proti tomu ale hlasovala Morava.

„Poslední měsíce ukázaly, že spolu vzájemně mluvíme velmi málo a vznikají dezinformace. Domnívám se, že i to, jak složitě se rodil tento výsledek, je důkazem,“ řekl Malík.

Malíka podpořil Pelta, který na valné hromadě vystoupil. „Vystoupil nesmírně důrazně, na sebe až velmi důrazně. A pochopitelně, že volbu ovlivnil. Jestli to bylo etické, nebo ne, to nemá cenu řešit,“ řekl novinářům Fousek. 

„Za co jsem vděčný, je podpora bývalých reprezentantů. Porážky k fotbalu patří, Martinu Malíkovi gratuluji,“ dodal Fousek.

12.prosince 2017 v 15:13, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 16:19

Sovětský pozdrav a gratulace. Normalizační komando nebude třeba https://t.co/ThImmgCWTx

Malík označil za jednu z prvních priorit situaci ohledně stanov. 

Zástupci FIFA a UEFA totiž v Nymburce oznámili, že zřejmě dojde k ustanovení normalizační komise, která by měla vyřešit změnu stanov FAČR tak, aby v budoucnu nedocházelo k patovým situacím jako v červnu. 

„Přestože v oblasti změny stanov nás čeká jeden z nejtěžších úkolů, jsem optimistou. Věřím, že se dokážeme s tímto úkolem vypořádat,“ uvedl Malík.

Klíčové podle něj bude také zabezpečit financování fotbalu. 

„Ve spolupráci se státem a ostatními sportovními svazy bude třeba se dohodnout na jednoduchých a pevně daných principech. Je nepřijatelné, aby fotbal a další svazy byly vystaveny nejistotě jako v tomto roce,“ uvedl Malík.

Berbr zvolen místopředsedou za Čechy

Roman Berbr byl znovu zvolen místopředsedou Fotbalové asociace za Čechy. Ve veřejné volbě dostal od českých delegátů 117 hlasů ze 128 možných. 

Čtyři delegáti nebyli přítomni, čtyři se zdrželi a tři byli proti. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na twitteru informoval, že proti byly ligové kluby Slavia, Dukla a Teplice.

Post obhájil i první místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal, který získal mezi 74 delegáty 38 hlasů. Pro konkurenta Františka Juru hlasovalo 35 delegátů.

12.prosince 2017 v 15:39, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 16:12

Predstavitele Slavie, Dukly a Teplic hlasovali na VH FA CR verejne proti volbe Romana Berbra. 4 kluby se zdrzely. Dekuji vsem za odvahu. Respekt. Ostatnim blahopreji, maji svoje vedeni.

„Představitelé Slavie, Dukly a Teplic hlasovali veřejně proti volbě Romana Berbra. Čtyři kluby se zdržely. Děkuji všem za odvahu. Respekt. Ostatním blahopřeji, mají svoje vedení,“ napsal Tvrdík na twittru.

Třiašedesátiletý kontroverzní funkcionář Berbr je místopředsedou FAČR od června 2013. 

Od letošního května byl po uvalení vazby na předsedu Miroslava Peltu faktickým vládcem českého fotbalu, když převzal většinu agendy spolu se Zlámalem. Za jeho roli v posledním půlroce ho v Nymburce ocenil i sám Pelta.

Kvůli kontroverzní pověsti je Berbr největší rozbuškou mezi českou a moravskou komorou. Deníku Sport dnes řekl, že by mělo jít o jeho poslední mandát a že za čtyři roky už nebude znovu kandidovat.

12.prosince 2017 v 15:39, příspěvek archivován: 12.prosince 2017 v 16:12

117 ze 128 delegátů z Čech si myslí,že Roman Berbr je to pravé ořechové pro český fotbal,a tak mu dali svůj hlas... Bravo hoši. Koryta vám nevyschnou,tak můžete slavit. Děláte to správně - počesku...

Autor:

Mohlo by vás zajímat