9. července 2014 6:24 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Já, jen já, obviňoval se Scolari. Byl to pro něj nejhorší den v životě

NEMŮŽU TO VIDĚT. Brazilský trenér Luíz Felipe Scolari schovává hlavu v dlaních,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NEMŮŽU TO VIDĚT. Brazilský trenér Luíz Felipe Scolari schovává hlavu v dlaních,... | foto: Reuters

PRAHA Zastupující brazilský kapitán David Luiz plakal. Přes slzy ani nemohl mluvit. Do televizní kamery vzlykal: „Je mi to líto.“ Trenér Luiz Felipe Scolari se snažil smutek fotbalistů utišit. Ale po prohře 1:7 v semifinále domácího mistrovství světa to vlastně ani nešlo. Brazilci se jen omlouvali.

„Žádáme všechny Brazilce o odpuštění.“

Těmito slovy začal Scolari svou řeč před novináři, mluvil jen půl hodiny poté, co se jeho tým dost drsně probudil ze snu o úspěchu na domácím šampionátu. Brazílie bude hrát po potupném debaklu pouze o bronz. „Kdo je za ten výsledek zodpovědný? Já, jen já,“ prohlásil Scolari.

Kouč Scolari sí po nejhorší porážce v historii svolal hráče i kolegy z realizačního týmu do středu hřiště a všechny chlácholil. „To já,“ obviňoval se.

„Vinu za ten katastrofální výsledek si můžeme rozdělit všichni, ale byl jsem to já, kdo určil sestavu a taktiku. Byla to moje volba,“ podotkl Scolari.

„Pokud bych měl přemýšlet o svém životě jako fotbalista, jako trenér, jako učitel tělesné výchovy, myslím, že to byl nejhorší den mého života,“ řekl Scolari. „Oni na mistrovství světa odehráli svůj nejlepší zápas a my náš nejhorší. Proto to byl takový rozdíl.“

Hodně se před zápasem spekuloval o tom, jak ovlivní výkon brazilských fotbalistů absence jejich největší hvězdy, tedy útočníka Neymara. "Prosím vás, nesnažme se hledat omluvy v tom, že nám chyběl Neymar. Když dostanete tolik gólů během chvíle, tak to nemá nic společného s Neymarem," upozornil Scolari.

Byl to černý den v novodobých dějinách pořadatelské země. Německu naopak vyšlo úplně všechno. Soupeře zostudili. Nechali je napospas žalu a zloby fanoušků.

„Snažili jsme se dělat co bylo v našich silách, ale narazili jsme na mimořádného soupeře. Nebyli jsme schopní Němcům čelit. Myslím si, že ani Němci vám nebudou schopní říct, jak to bylo možné, ale musíme je respektovat,“ pochválil evropský tým brazilský kouč. Scolari dodal: „Život jde dál, stalo se.“

Sám však věděl, že utrpení fotbalového národa je obrovské. Tiskovou konferenci tak Scolari ukončil takto: „Prosím, vyřiďte můj vzkaz všem lidem v Brazílii. Prosím, přijměte omluvu za tohle vystoupení. Je mi strašně líto, že že jsme nebyli schopní se dostat do finále. Pokusíme se získat bronz, pořád máme o co hrát.“

Jenže možná Brazilci přes slzy ani neuvidí na míč...

min,mib, Reuters