9. června 2014 11:55 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Fotbalový šampionát v Brazílii bude nejdražší a nejproblémovější v historii

Brazilští fanoušci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilští fanoušci. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Fotbalové mistrovství sice v Brazílii začne až ve čtvrtek, už teď se však může chlubit řadou lichotivých i nelichotivých superlativů. Půjde o nejlukrativnější, nejdražší, ale také o nejproblémovější šampionát, protože přípravy od začátku provázely průtahy s výstavbou stadionů a protesty proti příliš vysokým nákladům na pořádání turnaje.

"Finanční úspěch máme zaručen, to je už teď jasné," citovala agentura AP generálního sekretáře FIFA Jéroma Valckeho. "O vstupenky byl obrovský zájem, tolik jsme jich nikdy dřív neprodali," uvedl funkcionář.

Stínem na oslnivých číslech je však účet pro pořadatelskou zemi, protože Brazílie za pořádání šampionátu zaplatí 14 miliard dolarů. Největší část z toho spolkla výstavba a rekonstrukce dvanácti stadionů, vylepšení infrastruktury a zajištění bezpečnosti pro 32 zúčastněných zemí a zhruba 600 tisíc návštěvníků.

Právě výše nákladů na uspořádání šampionátu vedla k řadě protestů, které mimo jiné podpořil i bývalý reprezentant Romário. Mistr světa z roku 1994 upozornil na to, že vláda by neměla pořádat předražený turnaj, ale radši se starat o špatnou sociální situaci v zemi.

Demonstrace tisíců nespokojených občanů vyvrcholily loni v létě při Poháru FIFA a protesty budou pravděpodobně provázet i samotné mistrovství.

ČTĚTE TAKÉ

Varoval před nimi někdejší slavný útočník Pelé i trenér Brazílie Luiz Felipe Scolari, který prohlásil, že sice lidi chápe, ale současně se obává, že demonstrace negativně ovlivní výkony domácí reprezentace.

FIFA od problémů dává ruce pryč. "Necítím vinu kvůli tomu, že jsme využili peníze od státu, které mohly být použity například ve zdravotnictví a školství. Když Brazílie podávala kandidaturu, měla všechno zahrnuté v rozpočtu," prohlásil Valcke.

Funkcionář rovněž připomněl, že FIFA pomohla Brazílii řadou investic. Organizačnímu výboru už poslala 220 milionů dolarů a v únoru uhradila téměř 20 milionů dolarů za generátory zajišťující televizní vysílání.

"Zasáhli jsme, protože nejde jen o peníze. Měli jsme strach, že by nebyla zajištěna elektřina, bez které by nemohlo být mistrovství v televizi," uvedl Valcke. FIFA by ráda překonala sledovanost z předchozího mistrovství v JAR, kde finále Španělsko - Nizozemsko vidělo u obrazovek 530,9 milionu lidí.

Osm mrtvých dělníků

Další problematickou kapitolou brazilského šampionátu jsou stadiony. Jejich výstavba a rekonstrukce se výrazně prodražila a navíc ji provázela řada průtahů a tragických událostí.

Od června 2012 při pracích zahynulo osm dělníků, z toho tři v Sao Paulu, kde se bude 12. června hostit zahajovací zápas mistrovství mezi domácí Brazílií a Chorvatskem.

Nově vybudovaná Arena Corinthians nakonec prošla inspekcí a před týdnem zvládla za omezeného provozu i testovací zápas. Jako poslední z dvanácti stadionů pro šampionát, hotová přitom měla být už na konci loňského prosince.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!