19. května 2014 11:24 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Góly Švédů a Dánů platit neměly, uznala komise sudích a omluvila se Čechům

Puk v bráně, ale Dán v brankovišti. Alexander Salák byl před zákrokem rozhozen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puk v bráně, ale Dán v brankovišti. Alexander Salák byl před zákrokem rozhozen. | foto: Reuters

MINSK/PRAHA Čeští hokejisté se dočkali dodatečné omluvy za špatně odpískané situace v zápasech proti Švédsku a Dánsku. Podle sekretáře komise rozhodčích IIHF Konstantina Komissarova například sudí chybovali, když uznali gól Dánů přes postavení útočícího hráče v brankovišti.

Vedení národního týmu mluvilo s Komissarovem kvůli sporným gólům v duelech proti Švédsku a Dánsku, také se mu nelíbil vysoký trest pro Jana Kováře proti Kanadě. Zástupce sudích většinu českých výtek uznal a za chybná rozhodnutí se mužstvu omluvil.

"Útočníku Janu Kovářovi měl být uložen trest pouze na dvakrát dvě minuty. Rovněž jedna z branek Švédska, jak prokázalo rozfázování videozáznamu, uznána být neměla, v tomto případě však byla úloha rozhodčích výrazně ztížena rychlostí akce," informoval o rozhodnutí tiskový mluvčí českého týmu Zdeněk Zikmund.

ČTĚTE VÍCE

Češi všechna tři utkání, v nichž se jim nelíbil výkon rozhodčích, nakonec prohráli. Švédsku podlehli 3:4 po samostatných nájezdech, stejným poměrem prohráli také s Dánskem. Soupeř pokaždé duel otáčel ze stavu 1:3 a sporný gól mu v tom pomohl.

Kanada zase během pětiminutového trestu Kováře vstřelila dva góly a odskočila českým hokejistům do vedení 4:1, které navzdory komplikacím v závěru už udržela.

Na výkony rozhodčích v Minsku si postupně stěžovalo několik členů reprezentace. Brankář Alexandr Salák po utkání s Dánskem mimo jiné prohlásil: "Takoví rozhodčí by už neměli pískat ani jedno utkání!"

Důrazně se ohradil také asistent trenéra Jaroslav Špaček. "Před šampionátem jsme byli s Vláďou Růžičkou na direktoriátu turnaje právě kvůli rozhodčím. Probíralo se tam, že když půjdou hráči důrazně do brankoviště, bude se to důsledně pískat. Ale ve finále zjistíte, že je to jedno a že si s tím rozhodčí udělají, co chtějí," zlobil se.

Vedení reprezentace se s omluvou Konstantina Komissarova spokojilo. Další kroky se podnikat nechystá. "Nepodávali jsme žádnou oficiální stížnost. Necítíme se ukřivdění, ale chceme, aby se situace v brankovišti posuzovaly stejně," řekl ČTK generální manažer českého týmu Slavomír Lener.

Tomáš Pavlíček

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!