Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

17 let. Tak dlouho čeká kanadský tým na triumf v NHL

Sport

  11:00
PRAHA - Světu darovali nejrychlejší kolektivní hru. A Kanaďané jsou na svůj hokej patřičně hrdí. Jejich hráči stále patří mezi elitu, pravidelně vyhrávají zlaté medaile na velkých turnajích.

Wayne Gretzky. foto: internet

Občas sice škobrtnou, jako když v roce 1998 v Naganu překazilo Česko nejslavnějšímu kanadskému hráči všech dob Waynu Gretzkému poslední šanci na zisk zlaté olympijské medaile. Ale třeba poslední hry Kanaďané ovládli, když Gretzkého nástupce Sidney Crosby rozhodl v únoru ve Vancouveru o zlatu gólem v prodloužení s USA.

Když ale přijde řeč na šestici kanadských klubů hrajících NHL, jdou spokojené úsměvy stranou. Na Stanley Cup už čekají 17 let a ani letos čekání neukončí. Ve finále totiž právě bojuje Chicago s Philadelphií. Přitom Montreal a Toronto jsou dva nejúspěšnější kluby historie NHL, dohromady získaly 37 Stanley Cupů. A třeba mezi lety 1975–1990 narušili hegemonii kanadských klubů jen čtyřikrát New York Islanders.

Radost hráčů Montrealu

"Za mých dob bylo štěstí, že americké kluby neměly tolik peněz jako nyní. Navíc jsme měli skvělý skauting – povedlo se sehnat Gretzkého, Jarriho Kurriho, Marka Messiera," říká Jaroslav Pouzar, který v 80. letech s Edmontonem získal tři Stanley Cupy. Počátkem 90. let však začaly týmy z USA přetahovat velké kanadské hvězdy.

Zlákat se dala i největší ikona – Gretzky souhlasil s výměnou do Los Angeles, kde bral na tehdejší dobu neuvěřitelné tři miliony dolarů za sezonu. "Ale jsem stále hrdý Kanaďan, svou zemi jsem nezradil," musel se hájit. "Kanadské kluby si prostě nedokázaly kvůli penězům nejlepší hráče udržet," vysvětluje hokejový historik Pavel Bárta.

Marek Židlický v zápase Minnesoty s Edmontonem.

Edmonton dokázal i bez Gretzkého získat Stanley Cup ještě v roce 1990 a tři roky nato se jako poslední kanadský klub radoval Montreal. Pak však vládly týmy z USA, a Stanley Cup tak získala třeba floridská Tampa či Anaheim. "V 90. letech a na přelomu století totiž rozhodovaly především finance a americký dolar byl silnější než kanadský," přemítá útočník Robert Reichel, který strávil šest let v Calgary a tři roky v Torontu.

Nárůst mezd vedl ke dvěma výlukám, přičemž po té druhé byly zavedeny platové stropy – které měly pomoci právě finančně slabším klubům. "Po roce 2005 je to spíše shoda okolností, že nikdo z Kanady Stanley Cup nevyhrál. Třeba Montreal měl letos velkou šanci dostat se do finále. Už asi nebude jeden klub vyhrávat několik let za sebou, celá liga je vyrovnaná," líčí Bárta.

Robert Reichel v dresu Calgary v NHL.

Obránce Marek Malík, který dva roky oblékal dres Vancouveru Canucks, nabízí i další vysvětlení. "V Kanadě jsou hráči pod mnohem větším tlakem jak fanoušků, tak médií. Je to jejich sport číslo jedna, v USA jsou v oblíbenosti v popředí jiné sporty. V play off už pak mohou být hráči psychicky unavení," dumá Malík.

I ve Vancouveru příznivci hokejem žili, s Montrealem a Torontem se to však podle něj nedá srovnávat. "Když vám to jde, jsou tam fanoušci šestý hráč na hřišti, když ne, jsou šestým hráčem soupeře. Bučí a dávají velmi zřetelně najevo svou nespokojenost." Své o tom ví i Reichel.

Kouč USA Ron Wilson zpět na střídačce Toronta.

"Tlak v Torontu byl obrovský, větší jsem nikde nezažil. Přitom u Toronta byl problém v tom, že chtěli Stanley Cup teď hned. Dělali nelogické výměny, zbavovali se nadějných hráčů za staré hvězdy. Na to nyní doplácejí, dlouho už nebyli ani v play off," dodává Reichel na adresu druhého nejhoršího týmu letošní NHL. Méně bodů získal jen Edmonton...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat