Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aféra "pomočená šála" hýbe hokejovou veřejností. Slavia se omlouvá

Sport

  9:05
PRAHA - Hokejový trenér mládeže Jiří Čumpelík možná přijde o místo v pražské Slavii. Hlavu ho má stát zveřejněná reportáž televize Nova, která v sérii Zlatí hoši popisuje kontroverzní zákulisí u malých žáčků.

ilustrační foto foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

Představenstvo klubu se v pondělí chce zabývat jeho dalším setrváním v Edenu. "Ze svých výroků se bude zodpovídat," uvedl generální manažer Vladimír Růžička. Ten včera k celému projektu vydal už oficiální prohlášení. K tomu projektu, který vyvolal bouři jak ve Slavii, tak na svazu i mezi celou hokejovou veřejností.

Čtěte také

Zatímco ještě ve čtvrtek Novu zlobně osočoval svazový šéf Tomáš Král z kampaně proti českému hokeji, včera byl mírnější. "Vlastně je dobře, že to poodhalilo celospolečenský problém," řekl LN. Právě LN se začaly po středečním vysílání zabývat děním ve Slavii jako první. Podle jejich informací klub dokonce zprvu zvažoval stažení pořadu z vysílání. Marně.

"Vyzněl pro nás značně nešťastně," vyjádřil se Růžička. "Doufali jsme, že podpoří nábor malých hokejistů a přispěje k popularitě hokeje. Bohužel se stal pravý opak." To tedy stal. V zemi vyvolal horlivou debatu o metodách v mládežnickém hokeji. A jen víc poodkryl to, o čem se zatím jen tiše mluvilo.

REAKCE NA ČLÁNEK

Hokej dvou typů
"Nechali jsme se také zlákat skvělým letáčkem o hokejové přípravce ve Slavii s mottem: nechceme vychovat profesionální sportovce, pouze chceme přiblížit dětem hokejový sport. Vzbudit v nich zájem. Po jednom měsíci jsme toho kvůli přístupu trenéra museli nechat. Nikdo nebude na mé děti vulgárně pokřikovat. Doporučil bych hokejovému svazu, ať připraví dvě přípravky: jednu typu – chci se pouze pro zábavu naučit hokej, kam budou chodit děti dobrovolně, a druhou pro hokejové stroje do budoucí reprezentace, které tam budou chodit z donucení rodičů a na které se bude na tréninku sprostě řvát."
Jiří Slabý, jehož syn hrál za Slavii

Rodičům nejde o sport
"Náš syn hraje hokej od svých pěti let, dnes jako dorostenec v HC Mělník. Již od prvních let, kdy syn hraje hokej, vidíme, jakým hrubým způsobem se chovají někteří soupeři. Čím tabulkově ,lepší‘ soupeř, tím horší.
Hráčům, ale bohužel ani jejich trenérům, a už vůbec ne rodičům nejde o sport, ale o to, co nejvíce ,dát na prdel‘ soupeřům. V průběhu zápasu jsou mnohdy agresivní, není výjimkou, že zákrok skončí krvavým zraněním, ale ani tehdy nejsou potrestáni, naopak spoluhráči, trenéři i rodiče vrní blahem, jak soupeři dali co proto."
Lenka Šorelová, syn hraje už 12 let

Hokej trpí nedostatkem talentů, jenže s tím souvisí také řada faktorů: nízká vzdělanost trenérů, protežování dětí zbohatlíků, vysoké náklady na provoz nebo někdy až děsivý fanatismus rodičů.

Královi se takové kauzy nehodí
V sestřihu Čumpelík označuje Letňany za trubky, ostře kárá své svěřence a říká, jak je hokej jen pro bohaté. Jeden z otců zase učí svého sedmiletého syna zpívat chorál proti Spartě a močit na šálu městského rivala. "Jdeme těm sviním nakopat prdel," řekne do kamery před zápasem v přítomnosti dítěte.

"Že to udělá jeden, neznamená, že i dalších 20. Extrémní lidé jsou všude," snaží se stav zklidnit Král. Jenže sám dobře tuší, že aféra může výrazně ublížit celému hokeji. Třebaže není zdaleka jediným sportem, kde se podobné věci dějí. Vzpomínáte? Třeba loni v květnu se s rodiči na fotbalovém turnaji malých žáčků popral sparťanský rebel Tomáš Řepka...

Hokej dnes prochází obdobím reformy, chce zmodernizovat zastaralé metody a přilákat děti, mezi nimiž má hledat více talentů.
I Jiří Šlégr, když se před čtyřmi lety vrátil ze zámoří do Litvínova, řekl o bývalé tradiční líhni hvězd: "Začíná tu stále méně dětí. Dokonce musíme spojovat některé třídy, abychom sestavili mužstvo."

"Když chce někdo hrát, musí mít dnes zapáleného tátu, a k tomu navíc bohatého. Zaplatil bych špičkové trenéry a dal i příspěvek na výbavu talentovaného sportovce," nastínil nedávno své vize i Josef Dobeš, ministr školství a tělovýchovy.

Po zkvalitnění trenérů volá i vedení hokejového svazu. Tomu současná kauza možná zkomplikuje i hledání nových sponzorů.
A zatímco ve Slavii to dosti vře, stanice Nova tvrdí, že se snaží popsat přístupy rodičů, dětí a trenérů. Proto svou sérii pro jistotu plánuje zítra v 16.45 zopakovat.

Reakce rodičů na článek LN

K talentům se peníze nedostanou
"Máte pravdu, je to hnus! V jakém prostředí, podmínkách vyrůstají mladí hokejisté. To, co natočila Nova, je tentokrát, skoro se mi chce napsat výjimečně, holá a smutná pravda. A nejsem svědek z doslechu. Ano, obce přispívají na mladé, k těm se obvykle peníze ale vůbec nedostanou. Pokud nemá mladý hokejista slušně situované rodiče nebo bohatého sponzora, je bez šance, a to i v případě, že je talent. Ostatně talentů se do tohoto elitně přisprostlého klubu z těchto důvodů v posledních letech moc nehlásí. Uvidíme, kde za daných podmínek bude český hokej třeba za pět let."
M. Franková, čtenářka Lidovky.cz

Právě čtete