Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alkohol, nebo rodina? Konec Žerděva ve Lvu je nejasný

Sport

  14:56aktualizováno  15:18
PRAHA - Opil se, nebo se mu prostě jenom stýskalo po domově? Ruský útočník Nikolaj Žerděv po měsíci ukončil angažmá ve Lvu Praha. Podle šéfa KHL jsou za tím problémy s alkoholem, sportovní ředitel českého klubu Rašid Chabibulin se drží oficiální verze. A ještě zkritizoval ruské novináře.

Nikolaj Žerděv. foto: www.levpraha.cz

Byl to nečekaný krok, který narušil přípravu Lva na druhou sezonu v prestižní evropské soutěži. Osmadvacetiletý Žerděv měl být hvězdou týmu, lákadlo pro fanoušky, střed zájmu žurnalistů. Jenže klub v pondělí oznámil, že ruský kanonýr na vlastní žádost ukončil roční smlouvu.

"V Praze je odloučen od rodiny a chce se vrátit do Ruska. Po debatě s prezidentem klubu a trenéry jsme se rozhodli Nikolajovi vyhovět," citovala tisková zpráva Chabibulina.

Jenže pak se v ruských médiích objevily zprávy o tom, že za Žerděvův odchod může porušení životosprávy. "Podle našich informací se znovu opil. Chystáme v současné době kodex hráče KHL po vzoru našich kolegů za oceánem. Pokud bude mít někdo problémy se závislostí na alkoholu, pošleme ho na povinnou léčbu," citoval Alexandra Medveděva, šéfa KHL, ruský deník Sport-Express.

ČTĚTE TAKÉ

Proto na úterní tiskové konferenci Lva Praha čelil Chabibulin hned dvakrát na dotaz ohledně Žerděva. "Platí, co máme na webu," zopakoval. "Klidně vám dám číslo na pana Medveděva a můžete se ho zeptat sám."

Při druhé odpovědi Chabibulin obvinil ruská média z toho, že si vymýšlejí. "V Rusku je spoustu novinářů, kteří se chtějí jen tak ukázat, proto něco zveřejní a není to pravda," tvrdí.

Pravda (snad) je ta, že Žerděv není mimo led zrovna příkladný sportovec. Po podpisu smlouvy se Lvem na začátku srpna se v Moskvě opil s dámskou společností, naboural luxusní bentley a jeho manželka údajně požádala o rozvod. Ruský útočník sice umí s pukem neuvěřitelné kousky, ale jeho hvězdnou auru oslabují časté skandály.

I proto si možná ve Lvu oddechli, že se první a poslední problém s Žerděvem objevil ještě před startem KHL. "Určitý zásah to je, i ten mediální zájem kolem toho zrovna neprospívá tomu, aby si toho hráči nevšímali a byli v klidu. Prostě to proběhlo, ale já věřím, že do neděle budeme schopni se soustředit jenom na ty úvodní zápasy a nezajímat už ničím jiným," prohlásil trenér Václav Sýkora.

Klepiš místo Žerděva

Pražskému týmu se navíc povedlo mezeru po Žerděvovi zaplnit hodně rychle. Klub se dohodl s Jakub Klepišem, který marně čekal na nabídku z NHL. "Jsme rádi, že Kuba přijal naši nabídku a takhle rychle se podařilo najít náhradu," řekl Sýkora.

"Na poslední chvíli jsem začal jednat se Lvem a nad nabídkou jsem neváhal. Jsem rád, že jsem zpátky doma a ve známém prostředí," pochvaloval si loňský nejlepší střelec týmu.

Šikovný útočník nastoupí už ve středečním přípravném zápase na Slavii, do soutěže však kvůli administrativním záležitostem naskočí až v úterním utkání v chorvatském Záhřebu. "V Edenu to bude pikantní návrat, ale nebudu mít na dresu jmenovku, tak mě třeba nepoznaj," směje se Klepiš.

Právě v sešívaném dresu vyrostl a trenér Vladimír Růžička o něm v létě uvažoval jako o možné posile. "Slavii jsem vůbec neřešil," uvedl však devětadvacetiletý útočník.

Autor: