Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arťuchin? Je to srab a monstrum, zní od Čechů

Sport

  8:30
PRAHA - Osmadvacetiletý hromotluk z Petrohradu dokázal na letošním světovém šampionátu zastínit i největší hvězdy sborné v čele s Alexanderem Ovečkinem. Stačilo k tomu zbít na turnaji Euro Hockey Tour v Brně tři finské hráče a během MS zlikvidovat Milana Michálka a Karla Rachůnka. Češi se s ruským obrem Jevgenijem Arťuchinem střetnou v nedělním souboji o bronz.

Kanada - Rusko (Arťuchin v akci). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Pojďme si nyní připomenout, co v souvislosti s Arťuchinem v posledních dvou týdnech zaznělo jak z jeho úst, tak z úst jeho soupeřů či odborníků.

"Nemám rád Čechy. Nemají dobrou povahu. Najdou se výjimky, ale já narazil většinou jen na ty špatné," svěřil se 196 centimetrů vysoký a 116 kilogramů těžký hokejista před vzájemným zápasem v osmifinále ruským médiím.

DÁLE K TÉMATU

"Je to monstrum. Strašně silný chlap," vyprávěla největší česká hvězda Jaromír Jágr po zápase novinářům. S Arťuchinem se totiž setkával v poslední sezóně v ruské KHL. Ve svých prohlášeních nešetřelili ruského obra ani další čeští hráči. Ti jej označovali po vzájemném duelu a zranění Karla Rachůnka a Milana Michálka za blázna a nemyslícího šílence či blba.

JAK ARŤUCHIN ZBIL V BRNĚ TŘI FINY NAJEDNOU

Ještě dále šli ve svých výrocích bývalý hokejista a vítěz Stanley Cupu z let 1989, 1991 a 1992 Jiří Hrdina či finský útočník Mika Pyörälä. "Nechci soudit, zda to byly fauly, ale podle mě je Arťuchin obyčejný srab. Využívá své absolutní fyzické nadvlády. V lize, ať ruské nebo za mořem by se takto nechoval, protože by věděl, že by se musel prát. I když ani to nebylo cizí, troufnul si i na Cháru, kterého se většina ostatních borců v NHL bojí," řekl Hrdina pro Lidové noviny před čtvrtfinále Rusko-Kanada.

HADAMCZIK O ARŤUCHINOVI PŘED ZÁPASEM O 3. MÍSTO

"Bez ohledu na to bude mít zápas velký náboj. Myslím si, že tentokráte budou rozhodčí více ve střehu, a my se případně můžeme pokusit toho využít. Třeba se vyfauluje. Neřešil bych jednoho hráče, který jim zatím nerozhodoval zápasy."

Útočník Philadelphie Foyere Mika Pyörälä si na adresu Arťuchina nebral servítky a označil jej za bastarda. Právě Finové se po zápase Česko-Rusko přidali k českým stížnostem na Arťuchinovu hru a poukazovali na jeho řádění během Českých her, kdy ruský obr zbil v hromadné strkanici tři hráče Suomi včetně kapitána Mikka Koivua.

A co na to samotný Arťuchin? Velkou hlavu si z kritiky nedělá. "Nejsem žádný surovec, jen hraju svůj hokej. Nechci se z nikým prát ani soupeře zranit," tvrdil téměř s tváří neviňátka před soubojem s Finy v osmifinále. "Sudí mě upozorňovali, že mám ubrat, jinak mě budou trestat," vysvětlil Arťuchin, že sice nedostal za zranění českých hráčů žádný dodatečný trest, ale přesto musel na kobereček k rozhodčím.

Bude kárání od sudích pamatovat i v souboji o bronz v bitvě s neoblíbenými Čechy? A pokud ne, vzpomenout si na svá slova rozhodčí?

ČEŠI O ARŤUCHINOVI PŘED ZÁPASEM O BRONZ

"Když se budeme bavit konkrétně o něm, určitě se nechá vybláznit. Ví, že na nás to platilo, a když nás bude dohrávat, že je to strašně těžké... Záleží, kdo to bude pískat a jaký metr pustí. Chce to hrát chytře, odevzdat puk a hned dát hlavu nahoru a vědět, že tu ránu od něj můžete schytat i dvě sekundy po odehrání. Má dobré bruslení a hlavně velkou postavu, těžko se souboj s ním ustojí... Vím z Ruska, že nás nemají rádi. Důvod nevím, ale je tam velká rivalita. My na ně taky nebudeme říkat nic hezkého. Ale že bychom žebrali u rozhodčích nebo to bylo nějaké brečení, to ne. Když je to zákrok na hlavu, tak jdete rozhodčímu říct a upozornit ho, že by to mělo být posouzeno jinak. Oni pak vždycky stejně rozhodnou sami.. Já si myslím, že kdyby to bylo obráceně, tak náš kouč takového hráče chválí také. Trenér vždycky stojí za svými hráči a dává jim důvěru. On svého hráče pochválil. Za zákrok na Milana Michálka dostal jen dvě minuty, potom to nebylo potrestané dál, jako trenéra ho chápu. Myslím, že každý trenér by se zachovat stejně," vysvětloval kapitán národního týmu Tomáš Rolinek.

"Jde opravdu o zdraví. Ten chlápek má sto dvacet kilo, takže musíme mít hlavu nahoře. Rozhodčí si ale teď na něj dávají víc pozor, sledují ho a fauly si pohlídají.. Napadeného spoluhráče by se zastali všichni, ale co si pomůžeme? Jedině ho vzít hokejkou po hlavě," řekl útočník Jakub Voráček.

"On bude zase bláznit, to je jasné, na to by se dalo i vsadit. Hlavně ať nikoho nezraní. Arťuchin je blbec, nemá nic v hlavě," prohlásil gólman Ondřej Pavelec.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...