Averyho se prý snaží zabít, on září

9:35
NEW YORK - Český útočník Petr Sýkora zařídil v nedělním utkání NHL výhru hokejistů Pittsburghu nad Bostonem 6:4. Dvaatřicetiletý rodák z Plzně vstřelil v 50. minutě vítězný gól, když svou 24. trefou v sezoně dostal Penguins do vedení 5:4. V poslední minutě třetí třetiny pak přidal pojistku střelou do prázdné branky při power play Bruins Jordan Staal.

Jevgenij Malkin skáče radostí na spoluhráče z Pittsburghu. foto: ČTK

Medvědi vedli po dvou třetinách 3:2, ale nezvládli vstup do závěrečného dějství, v němž během úvodních 61 sekund dvakrát inkasovali. V 43. minutě sice ještě vyrovnal Michael Ryder, na Sýkorovu trefu už ale hosté odpovědět nedokázali. Tučňáci si tak připsali osmé vítězství z posledních deseti utkání, v nichž pokaždé získali alespoň bod.

NY Rangers - Philadelphia 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 19. a 23. Avery, 29. Antropov (Rozsíval), 51. Sjöström - 25. Gagne.
Střely na branku: 39:25. Diváci: 18.200.

Pittsburgh - Boston 6:4 (2:2, 0:1, 4:1)
Branky: 17. a 42. Kunitz, 1. Guerin, 41. Gončar, 50. Sýkora, 60. J. Staal -
2. Recchi, 11. Kessel, 31. Wheeler (Krejčí), 43. Ryder. Střely na branku:
34:25. Diváci: 17.132.

Chicago - NY Islanders 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)
Branky: 36. Versteeg (Havlát), 59. Kane - 33. a 48. Streit, 38. Park
(Martínek), 40. Nielsen. Střely na branku: 42:19. Diváci: 22.140.

Vancouver - Colorado 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)
Branky: 3. Wellwood, 8. Burrows, 16. Pyatt, 59. Edler - 25. Smyth, 41.
Tucker. Střely na branku: 23:20. Diváci: 18.630.

St. Louis - Minnesota 5:3 (1:0, 3:1, 1:2)
Branky: 15. Backes, 27. Tkachuk, 29. Perron, 40. Winchester, 60. Boyes -
35. Brunette, 48. Veilleux (Škoula), 55. Bergeron (Židlický). Střely na
branku: 36:22. Diváci: 19.150.

Anaheim - San Jose 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 39. Moen. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17.511.

Columbus - Detroit 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 6. Marián Hossa, 10. Kronwall (Hudler), 39. Samuelsson, 50.
Franzén. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18.685.

Ve všech zápasech se zapsal do statistik kapitán Sidney Crosby, který se na nedělní výhře podílel třemi gólovými přihrávkami. "Nějaká moje série mě ale nezajímá. Snažím se hrát, jak nejlépe umím, a pomoci týmu v rozhodující fázi sezony," prohlásil Crosby. "Tohle jsou klíčové zápasy. Padají těsné výsledky, všechny týmy bojují naplno," dodal s 90 body druhý nejproduktivnější hráč NHL po spoluhráči Malkinovi.

Pittsburgh se v tabulce Východní konference posunul na páté místo před Montreal, před devátou Floridu má náskok čtyř bodů. O dva body méně než Penguins mají hokejisté New Yorku Rangers, kteří v další důležité bitvě o postup do play off porazili 4:1 Philadelphii.

Hrdinou zápasu se stal kontroverzní útočník Sean Avery, který vstřelil dva góly. "A to to má ten kluk tak těžké. Když dostane puk, všech pět hráčů soupeře ho chce zabít," poznamenal Averyho spoluhráč Scott Gomez.

Avery, známý svými provokacemi na ledě, na sebe naposledy upozornil tím, když na podzim veřejně urazil své bývalé partnerky. Dostal trest od vedení NHL a Dallas, kam loni v červnu zamířil právě z New Yorku, se hráče zbavil.

Od konce listopadu tak Avery nehrál, teprve začátkem března se vrátil do Rangers a od té doby válí. V šesti zápasech vstřelil čtyři góly a na jeden přihrál. "V prvních zápasech jsem byl trošku nervózní. Možná jsem se pokoušel hrát příliš tvrdě. Teď se snažím trochu zvolnit, o hře víc přemýšlím," uvedl Avery, který si přesto v nedělním duelu neodpustil jedno vyloučení. "Mám radost z toho, že zase hraju hokej a mohu pomoci týmu k vítězství. Dneska
jsem měl štěstí na odražené puky," dodal.

Hokejisté Detroitu jsou prvním týmem, který má jistou účast v play off. Po vítězství 4:0 v Columbusu se Red Wings se ziskem 101 bodů posunuli do čela NHL a vytvořili nový rekord ligy, když dosáhli stobodové hranice v devíti sezonách po sobě. "Udělat rekord NHL je fenomenální záležitost," řekl trenér Mike Babcock, jehož tým nebude chybět v play off posedmnácté v řadě.

3. Edmonton 68 32 9 27 192:210 73
4. Minnesota 69 32 8 29 177:172 72
5. Colorado 70 31 1 38 185:218 63