Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolí mě z toho u srdce, říká o zapálené doněcké aréně Slovák Laco

Sport

  13:06
PRAHA - Naštěstí už mají po sezoně. Jinak by se hokejisté ukrajinského klubu Donbass Doněck hrajícího KHL museli strachovat ještě daleko víc. I tak nejsou úplně v klidu. Arénu jim zapálili nejspíš proruští separatisté. V Doněcku hrají také tři Češi - Jan Kolář, Václav Nedorost a Lukáš Kašpar.

Požár hokejové arény Družba v Doněcku. foto: Reuters

Před dvěma měsíci český klub HC Lev Praha hrál s Doněckem čtvrtfinále převážně ruské soutěže. Už tehdy byla situace na Ukrajině vyhrocená, vedení KHL proto Donbassu nařídilo odehrát domácí duely v Bratislavě. Šestý zápas série se však náhle přesunul do Doněcku.

Teď už by to určitě nebylo možné. V noci z pondělí na úterý totiž tamní arénu "Družba" někdo zapálil. Hasičům se podařilo požár lokalizovat a uhasit.

Podle nich se do moderní haly vloupali ozbrojení muži, spoutali ochranku. A začali rabovat - vzali služební auto, kancelářskou techniku, zničili kamerový systém a jejich řádění dovršily plameny. "Až mě z toho bolí u srdce," řekl pro hockeyslovakia.sk slovenský brankář Ján Laco. "Viděl jsem ty záběry a jsem z toho smutný. Myslel jsem si, že si účastníci konfliktu budou vybírat jiné cíle."

VIDEO: Hokejová aréna Družba v Doněcku hořela

"Cynické a drzé chování teroristů způsobilo pobouření v celém hokejovém klubu, který reprezentuje Ukrajinu v jedné z nejsilnějších lig na světě. Apelujeme na všechny, kteří ještě sympatizují s rebely terorizujícími východní Ukrajinu, aby se zamysleli, jestli pro sebe a své děti chtějí takovou budoucnost," píše Donbass.

Prohlášení také upozorňuje, že aréna Družba je symbolem několika sportovních úspěchů. Uvnitř ní se zrodilo 11 světových rekordů, v roce 1993 jej zde skočil o tyči legendární Sergej Bubka.

Snad se situace brzy uklidní, aby se tam mohli vrátit (nejen) hokejisté Doněcku.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat