20. října 2011 13:08 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Brankář a dobrý kouč? V extralize výjimka

JAKO TRENÉR. Milan Hnilička (vlevo) „zaskočil“ v Mladé Boleslavi i coby kouč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JAKO TRENÉR. Milan Hnilička (vlevo) „zaskočil“ v Mladé Boleslavi i coby kouč. | foto: ČTK

PRAHA Je to velmi netradiční pohled. Na střídačce hokejistů extraligové Mladé Boleslavi od pondělí vládnou dva bývalí brankáři – Milan Hnilička a Vladimír Hiadlovský. První test v roli hlavních trenérů zvládli, když Středočeši přehráli Karlovy Vary 4:1 a odpoutali se od posledního místa tabulky.

Přitom mezi českými hokejisty nejsou bývalí brankáři na trenérské pozici příliš oblíbení. „Jakýkoliv gólman je obecně poslední osobou, která by měla trénovat. Mají pod maskou svůj svět a absolutně jiný pohled na hokej, nemají týmu co dát. Já jsem gólmana na lavičce zažil a rozhodně bych už do takového klubu nešel,“ říká pro LN bývalý reprezentační kanonýr, který si nepřál být jmenován.

Není tak asi náhodou, že se v československé historii moc úspěšných bývalých gólmanů neobjevilo. Výrazněji se prosadili jen Pavel Wohl, Jaroslav Pitner či Horst Valášek ve Vsetíně, přestože to řada dalších zkoušela. „Při vší úctě k panu Valáškovi musím říct, že s týmem, který měl, by možná vyhrál titul i fotbalový brankář. Stačilo do toho hráčům moc nemluvit a oni si to vyhráli sami,“ směje se komentátor a bývalý útočník David Pospíšil.

Nemají kontakt se střídačkou

„Pan Pitner měl v Dukle Jihlava zase stažené nejlepší hráče z celé ligy, pan Wohl disponoval na Spartě také dobrým kádrem. Nechci snižovat jejich zásluhy, ale jak je vidět, tak prostě moc úspěšných trenérů gólmanů opravdu není,“ vysvětluje Pospíšil.

ČTĚTE TAKÉ

O brankářích se říká, že mají pod maskou svůj svět. A i když existuje mnoho výjimek, jsou obecně považováni za jakousi samostatnou jednotku. „Po celou kariéru vlastně pracují jen sami na sobě. Nemají kontakt se střídačkou, nevědí, co se na ní během zápasu děje. Já jsem také gólmana kouče zažil, a nebyla to dobrá zkušenost. Tréninky byly podivné, taktika zvláštní, jeho vystupování na veřejnosti taky,“ vzpomíná jeden ze zkušených extraligových obránců.

Jistě, nikde není napsáno, že by z gólmana nemohl být skvělý kouč. Podle Pospíšila však platí, že mají obecně menší předpoklad se jím stát. „Představa brankáře o hře je úplně jiná než představa hráče v poli. I z vlastní zkušenosti můžu říct, že když jsem debatoval o hokeji s gólmany mých týmů, tak jsme se hodně rozcházeli v názorech.“

Hnilička s Hiadlovským by jistě všem rádi ukázali, že dokonce i dva gólmani na střídačce mohou být úspěšní. Prvním krok zvládli, ale mají před sebou ještě dlouhou cestu. „Tým nemá výsledky ani jádro, které by hrálo dlouhodobě spolu. A jim zase schází zkušenosti z vedení na pozici hlavního kouče. Mají nesmírně obtížně situaci, ale držím jim palce,“ říká reprezentační kouč Alois Hadamczik.

Až čas však ukáže, zda pomůže neobvyklé spojení dvou gólmanů v klubu, který se v posledních třech letech zachraňoval v baráži.

HNILIČKA: ŽÁDNÝ INTROVERT JSEM NEBYL

Je olympijským vítězem, trojnásobným mistrem světa a chytal i ve slovutné NHL. Teď však Milana Hniličku (38), dosavadního sportovního manažera Mladé Boleslavi, čeká náročný úkol. Měl by jako kouč svůj tým s Vladimírem Hiadlovským vytáhnout do vyšších pater tabulky.

LN: Bývalí gólmani na střídačce nejsou v Česku příliš oblíbení. Tušíte proč?
Ani moc ne. Kluci mohou mít různé názory. Asi prostě někteří měli špatnou zkušenost.

LN: Podle řady hokejistů je to tím, že brankář má svůj svět, jakousi svoji uzavřenou ulitu, z které moc nevylézá…
Je to možné, ale když jsem chytal já, byl jsem poměrně aktivní. V Liberci jsem hodně spolupracoval s trenéry na práci v obranné třetině, na defenzivě. Takže jsem žádný vlastní svět neměl, nebyl jsem introvert.

LN: Dalším argumentem je, že gólman prý neví, co se děje na střídačce. Co tomu říkáte?
Podle mě je to hloupost. Když nechytáte, tak na střídačce sedíte. Záleží, jak člověk dává během kariéry pozor. Neúspěšný gólman by tak vlastně mohl být dobrý trenér. (směje se) Nemyslím si, že by u kouče záleželo, na jakém postu v minulosti hrál.

LN: Přesto – mluvili jste s panem Hiadlovským o tom, jak budou působit dva gólmani na střídačce?
Pan Hiadlovský už má jako trenér své zkušenosti, a tým tedy koučuje. Já se podílím na taktické připravenosti, udržování systému hry během zápasu a na trénincích. Prošel jsem mnoha mužstvy a mám svoji představu, jak by úspěšný tým měl fungovat.

LN: Ani jeden jste však ještě nebyl hlavním koučem v extralize. Jste na to připraveni?
Určitě ano. Tým trenéra Hiadlovského zná, byl asistentem a věří mu. Nikdo neříká, že to budeme mít lehké. Situace se vždy může zkomplikovat, ale vždy se dá pak nějak vyřešit.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!