22. května 2015 11:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

KHL v nejistotě: Mytišči končí, Slovan věří ve vzkříšení. A pražský Lev?

Justin Azevedo (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Justin Azevedo (uprostřed). | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Kontinentální hokejová liga řeší svou budoucnost. Ruští šéfové se rozloučili s Atlantem Mytišči a hrozí, že finance dojdou i ostatním klubům.

Už v průběhu uplynulého ročníku se ambiciózní KHL pod tíhou finančních problémů, vzniklých propadem rublu a politickou situací na východní Ukrajině, bortila. Složit z kostiček v podobě krachujících klubů zase pevnou stavbu vypadá velmi obtížně.

Vedení soutěže tento týden definitivně oznámilo, že další sezony se nezúčastní Atlant Mytišči. Klub z předměstí Moskvy už rozprodával hráče a smiřoval se zánikem.

A co ostatní? „Rozhodnutí padne v polovině června, do té doby mají kluby možnost doložit finanční připravenost i jiné nutné podmínky,“ řekl šéf soutěže Dmitrij Černyšenko pro stránky rsport.ru.

KHL začne už v srpnu

O počtu účastníků ročníku 2015/2016 se zatím diskutuje, ví se pouze, že příští sezona začne už 26. srpna, vítěz Gagarinova poháru bude znám nejpozději 19. dubna. Rusové totiž chtějí, aby měla sborná prostor na přípravu před mistrovstvím světa v Moskvě. Proto se také tentokrát bude soutěž přerušovat kvůli Euro Hockey Tour.

Také se debatuje o počtu cizinců v týmu, dosud byl limit pět, ale třeba Bělorusové už se počítají jako domácí. „Je možné, že časem nebudeme za krajánky považovat ani hokejisty z dalších zemí bývalého Sovětského svazu,“ řekl Dmitrij Černyšenko.

Potíže s penězi se vyskytly ve větší či menší míře u sedmi klubů. Například Medveščak Záhřeb už koketuje s návratem do EBEL, ale Rusové chtějí počet 28 účastníků zachovat i nadále. Proto se konají inspekční návštěvy, jedna by měla zamířit i na Slovensko.

Bratislavský Slovan sice už podal před týdnem nezávaznou přihlášku do domácí extraligy, ale jak se píše na oficiálním webu: „Slovan navzdory tomu usiluje o splnění podmínek potřebných pro pokračovaní v KHL v sezoně 2015/2016“.

„Klubu se snažíme pomoci, záleží na tom, jak vyřeší financování. Prostor máme zhruba ještě měsíc,“ uvedl Černyšenko s tím, že on i jeho kolegové mají zájem, aby Slovan i finský Jokerit přežily. 

„U finského týmu jde o doladění určitých věcí, řekl bych, že start Helsinek je na 95 procent.“

Otázkou je, zda se dá Slovanu vůbec pomoct. Podle serveru novycas.sk klub dluží městu za pronájem domácí arény zhruba 400 tisíc eur. 

„Městu platíme ročně zhruba 800 tisíc eur. Víckrát už jsme vyrovnávali dluhy po skončení sezony. I v tomto případě akceptujeme dohodnutý splátkový kalendář a závazky si podle něho vyrovnáme,“ ujistil generální manažer Maroš Krajči. Bratislavský magistrát však vyhrožuje soudem.

Krajči si však povzdechl nad tím, že jeho klub a Košice si jediné platí za pronájem haly, ostatní je mají zdarma nebo dostávají od měst dotace na provoz zimního stadionu. 

Částku by mohly pokrýt peníze, které inkasují Bratislavané z pronájmu skyboxů, ale ty jsou pochopitelně závislé na setrvání v KHL.

Těžko čekat, že by se našel zázračný sponzor a Slovan zachránil. Přesto tým získal práva na útočníka Tomáše Záborského, který byl nejproduktivnějším hráčem IFK Helsinky.

Jestli chtějí šéfové KHL udržet stejný počet klubů, musí někým odstupující kluby nahradit. Už dříve se spekulovalo o vzkříšení tradičních celků - moskevských Křídel Sovětů a Spartaku. 

„Účast Spartaku je v zájmu ruského hokeje, ale platí tady stejná povinnost jako u ostatních klubů. KHL má nastavená pravidla, jež musejí všichni splnit,“ upozorňuje Černyšenko.

A jak vypadá budoucnost Lva Praha, který se loni probojoval až do finále, ale do této sezony se kvůli finančním problémům nepřihlásil? 

Z oficiálních míst definitivní verdikt zatím nepadl, ovšem podle informací iDNES.cz projekt zůstane u ledu a Lev už neobživne.

KHL na tom není dobře, ale nepříjemnou situaci si její bossové nepřipouštějí. Černyšenko odmítl zapojení do Ligy mistrů a prohlásil: „Vůbec přitom není vyloučeno, že v brzké době rozšíří naši rodinu nové zahraniční kluby.“