Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Buldok Novotný: Každý jasně viděl, komu patřilo vítězství

Sport

  21:09
MANNHEIM (ZPRAVODAJ LN V NĚMECKU) - Když po zápase kráčel kolem šatny Kanaďanů, jen dráždivě vykřikl: "Let’s go!" Na Jiřím Novotném (26) bylo patrné, jak ho triumf těší. A jak velkou úlevu mu včera přinesl.

Česko - Kanada (Novotný v závěrečné bitce). foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

Tvář mu zarůstají vousy, snad z pověrčivosti si je už na mistrovství světa neholí. "Ale záměr to nebyl. Chvíli jsem si je neholil, tak teď už je nesundám," usmíval se spokojeně útočník hokejové reprezentace.

VIDEO: Češi se rvali s Kanaďany. Na pomoc jim přišel i fanoušek - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ČEŠI PŘEDVEDLI NEJLEPŠÍ VÝKON NA MS. V souboji o vše porazili Kanadu 3:2 - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Český tým včera přehrál Kanadu a zajistil si tak účast ve čtvrtfinále. "Hlavně jsme si nepřáli narazit na Rusko. Ale už jsme dokázali, že můžeme porazit kohokoliv."

Proti Kanadě jste byli v situaci, že jste museli bodovat. Měli jste strach, jestli se to povede?
Lhal bych, kdybych vám teď tvrdil, že nám v hlavách nic neprobíhalo. Ale klobouk dolů před všemi našimi kluky, jak jsme to zvládli, přitom den předtím jsme skončili zápas s Lotyši kolem jedenácté večer. Před Kanadou jsme si dali jen krátkou procházku.

A jak jste se cítili?
Obavu o zápas máte pořád, do samého začátku. My potřebovali bodovat a vidíte: z obou utkání jsme nakonec urvali šest bodů. Hlavně jsme se uklidnili po prvním našem vstřeleném gólu, začali jsme hrát líp a vytvářeli si víc šancí. Ten zápas jsme měli docela pod kontrolou.

Česko - Kanada (mela za českou brankou).

Může vás přesně tohle před klíčovým čtvrtfinále nakopnout?
Jasně. Stejně jako nás nakoplo vítězství nad Švédy. Jenže pak jsme prohráli se Švýcarskem a ocitli se znovu v tom. Myslím, že už jsme se teď trochu víc poučili, s Lotyši i Kanaďany jsme odehráli dobré zápasy. Konečně jsme plnili pokyny trenérů, hráli zodpovědně dozadu a hlavně – znovu nás podržel Tomáš Vokoun.

Myslíte, že je to recept na čtvrtfinálového soupeře?
Jasně, jak už říkal trenér Růžička: my asi nebudeme tým, který dá pět šest gólů za zápas. Ale máme dobrou obranu, máme i skvělé útočníky do obrany. I Vokyho v bráně.

Vraťme se zpět k zápasu s Kanadou. Počítali jste před ním v šatně různé možnosti, jak si zajistit čtvrtfinále?
Ne. My šli do toho, že prostě musíme hrát. Že půjdeme pro výhru, protože hrát na bod proti Kanadě, to by byla asi sebevražda. Jak jsme se dostali do vedení, snažili jsme se neinkasovat. Ale nemohli jsme se zase úplně stáhnout.

Česko - Kanada (mela za českou brankou).

Inkasovali jste jako první, ale tentokrát jste zápas otočili. I to vás může těšit, ne?
Vím, že dřív, když jsme dostali první gól, tak jsme prohráli. Nejdůležitější byla pro nás třetí branka. Jen ten závěr, kdy nějaký Kanaďan srazil Vokyho, byl zbytečný.

Stejně jste uspěli. To vaše "Let’s go!" jste si zakřičel naschvál?
Samozřejmě. Protože kdyby se to stalo nám, tak zrovna oni nám to dají sežrat ještě víc. Každý přece jasně viděl, komu to vítězství tentokrát patřilo.

Čeští hokejisté si pochvalovali, že umí proti silným zabrat

S velkým klidem a přehledem zvládli čeští hokejisté klíčový duel s Kanadou, z něhož pro postup do vyřazovací části mistrovství světa potřebovali vydolovat alespoň bod. Zámořský tým porazili po výborném výkonu 3:2, když Kanaďané zdramatizovali závěr 71 vteřin před koncem po sporném zákroku na gólmana Tomáše Vokouna. V závěru se ještě strhla bitka, v které si Kanaďané vybili vztek ze své třetí porážky na turnaji.

Jágr a spol. šli do utkání s nožem na krku a museli bodovat. Český tým díky šťastné trefě Jaromíra Jágra a gólu Jakuba Klepiše získali ve druhé třetině rozhodující náskok. Na třetím gólu měl obrovský podíl skvělou individuální akcí bek Michal Rozsíval.

Česko - Kanada (Fantomas a Růžička).

"Nevím, jestli Kanaďani špatně vystřídali, nebo prostě špatně vyhodili puk. Já ho dostal ve středním pásmu, kouknul nahoru a viděl jsem, že je to tam celý otevřený, nikdo tam nebyl, tak jsme se to snažil zavézt do třetiny. Oni všichni couvli, tak jsem to podržel, 'Klépa' si nádherně najel za beky, tak jsem to tam posunul a on to krásně dorazil do brány," popsal Rozsíval svou překvapivou akci v přesilovce.

Velkou měrou přispěl k výhře i další zadák Ondřej Němec, po jehož ráně byl druhý český gól připsán zásluhou teče bruslí Jaromíru Jágrovi. "Byla tam spousta šancí, kdy jsme nestříleli. Já to pak zkusil, odrazilo se to a byl jsem za to rád. Celkově to byl zápas, kdy jsme hráli o všechno a já jsem si to užíval," podělil se o své dojmy Němec.

Česko - Kanada (boj před Vokounem).

Konec utkání provázela nečistá hra a provokace Kanaďanů, kteří se snažili vyvolat větší bitku. "Samozřejmě, je to trošku kanadskej styl. Kanada prohrávala a i ten druhý gól, co dali, byl takovej nehokejovej. Myslím, že tam všichni rozhodčí trošku zaspali, určitě tam promeškali jeden velký faul a z toho jsme dostali gól," připomněl Rozsíval seknutí a následné sražení brankáře Tomáše Vokouna za českou klecí.

Ani tato situace však český tým nevykolejila. "Je na týmu vidět, že hrál dobře, protože ani při takovém gólu jsme se nějak nesesypali. Zápas jsme pak dohráli v pohodě, bez nějakých větších zmatků," řekl Rozsíval.

Česko - Kanada (čeští fanoušci).

"Tím druhým gólem to všechno začalo naplno, to byl likvidační zákrok na 'Vokyho' a na to oni čekali, aby to rozproudili a šli do nějakého konfliktu. My ale nemáme důvod se jich bát, jsou to lidi jako my. Jestli jsme nějakou bitku vyhráli nebo prohráli, to se nepočítá. Důležitý je, že jsme vyhráli 3:2 a jdeme do čtvrtfinále," shrnul Němec, který měl po potyčce s Coreym Perry viditelné šrámy v obličeji.

Ačkoliv nemá problém přijmout tvrdou hru, sám se podivoval nad stylem, který produkovali vyslanci kolébky hokeje. "Jeden jde do souboje a vůbec nekouká na puk, druhej si jede pro puk. A oni tak hrají, jsou na to zvyklí odmalička. Věděli jsme, že tak budou hrát na hranici pravidel, ale ustáli jsme to a zvládli jsme to," pochvaloval si Němec. (ČTK)

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...