Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Byl na odpis, pouštěl hloupé góly. Teď Pavelec táhne Winnipeg za postupem

Sport

  11:01
WINNIPEG - A vaší první hvězdou zápasu se stává... Tou chvilkou se ve winnipegské MTS Areně neneslo nějaké napětí. Každý z diváků, kteří v ní zůstali na závěrečný ceremoniál, dobře věděl, že vzápětí zazní: „Ondřej Pavelec!“

Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec. foto: ČTK/AP

Otloukánek se v úterý večer stal zase jednou hrdinou zdejších Jets. Tolikrát kritizovaný český hokejový brankář pomohl k vítězství 5:2 nad San Jose. Zastavil 38 střel a opět posílil naději týmu na vytouženou první účast v­ play off NHL od přesunu z­ Atlanty.

Sharks jsou jedním z hlavních rivalů Winnipegu v závodě o­ místenku do Stanley Cupu. Nejen proto to byl pro Pavelce důležitý triumf.

Léta do něj fanoušci i komentátoři šijí, že nedokáže naplno vybalit svůj talent. Že by měl chytat vyrovnaněji. Že by mohl trochu vypilovat fyzičku. Že jeho podprůměrné statistiky přece nelžou.

Často se při těch břitkých soudech pomíjela slabší sestava Jets, průchodnost jejich obrany i taktické nedokonalosti za minulého trenéra Noela.

VIDEO: Pavelec pustil gól ze středního pásma. Neodpustitelné, píší v zámoří

27letý Pavelec každopádně v této sezoně ztratil pozici jedničky, o niž ho obral nováček Hutchinson. Pauzy mezi jeho starty se protahovaly. Na přelomu února a března nechytal od začátku utkání přes tři týdny, což ho přirozeně štvalo.

V St. Louis minulé úterý naskočil za stavu 1:4, 19 zákroky přispěl k povstání Jets na 4:4, načež v čase 58:57 pustil nevinné Jackmanovo nahození ze středního pásma a Winnipeg trpce podlehl 4:5.

„Myslel jsem, že Jackman puk jen nahodí, pak se mi na chviličku ztratil z očí a spadl mi k tyči. To se stává,“ citovaly ho winnipegské deníky. Když se pak novináři ptali kouče Maurice, koho příště pošle do branky, odvětil suše, že není nad čím váhat.

Zdálo se, že Pavelec je na odpis. V ­reprezentaci se měl stát Vokounovým nástupcem. Pro mistrovství světa s ním však trenéři (aspoň zatím) nepočítají. Jeho pověst v NHL pozbyla lesk. Sport ovšem, jak známo, přitahuje obecenstvo náhlými zvraty, jež teskné příběhy proměňují v pohádky.

Hutchinsonovi se v pátek nepovedla partie na Floridě a Pavelec dostal o den později příležitost v Tampě. Tentokrát své představení zvládl bez minely, pustil jedinou ze 16 ­ran a přispěl k triumfu 2:1.

Odpadlík Pavelec byl rázem znovu v kurzu, zůstal v sestavě proti San Jose a najednou je králem.

„V St. Louis nastoupil z lavičky v ­těžké situaci, zvládl řadu těžkých situací a pak se mu stala ta hrozná věc,“ řekl předevčírem reportérům Paul Maurice. „Potom ale v Tampě ukázal neskutečnou odolnost, spravil si sebevědomí. A­ bylo snadné vsadit na něj pro mač se Sharks. Chytal v něm stejně - velmi agresivně, nevzdával se, bojoval.“

Ondřej Pavelec v zápase proti Phoenixu
Milan Michálek a Ondřej Pavelec.

Přítomnost se teď Pavelcovi nezdá tak temná jako před týdnem. Ve Winnipegu se k němu a Frolíkovi přidal další kladenský kumpán Tlustý.

Mužstvo se v honbě za play off semklo, což se promítlo do zvláštního rituálu. Hráči hned po utkání shodí pravou rukavici a potřásají si rukama.

Osud nicméně hned chystá Pavelcovi další pernou zkoušku. Jets už brzy nastoupí doma proti St. Louis. Proklínaný i velebený gólman tak může nadobro zahnat vzpomínky na trapas z minulého střetnutí s ­Blues.

Autor: