Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalé extraligové hvězdy čekají na angažmá, vytlačili je i junioři

Sport

  20:27
Ještě nedávno byl reprezentantem, kapitánem a nedotknutelnou hvězdou týmu. Ale stačily dvě sezony a z útočníka Václava Skuhravého je hokejista, o kterého není valný zájem.

Václav Skuhravý (vlevo) z Karlových Varů a Marek Židlický z Kladna foto: ČTK

V extralize není jediným, podobný osud potkal i další borce. Práci marně shání zkušený brankář Marek Pinc. Jeho kolega Jakub Sedláček, jenž dovedl Zlín do finále play-off, zase musel vzít zavděk nabídkou z Rigy, ve které se snaží už několik týdnů zaujmout na zkoušce. A i když smlouvu dostane, bude rád za pozici dvojky.

Bez angažmá je další bývalý reprezentant Angel Krstev nebo vyhlášený kanonýr Pavel Brendl...

"Těch jmen by se našla spousta, třeba můj kamarád Honza Košťál je na tom stejně," říká Skuhravý, jehož situace by se nyní mohla přece jenom zlepšit. Po dlouhých tahanicích se totiž konečně dohodl s Vary na předčasném ukončení smlouvy.

Smlouvy, která je na dnešní poměry hodně nadstandardní a kvůli které před lety odmítl lukrativní nabídku z Ruska. "Z dnešního pohledu jde o veliké peníze." I kvůli tomu byl prakticky neprodejný.

Jenže důvodů, proč je účastník MS 2008 v Quebeku stále bez práce, by se našlo víc. A týkají se i ostatních.

Kromě peněz hraje roli snižující se výkonnost. Vždyť právě Skuhravý poslední dva roky paběrkoval a v uplynulé sezoně nasbíral v 52 duelech chudičkých 14 bodů.

"Nebylo to ono, to přiznávám. Ale svou roli sehrálo i to, že jsem dostával míň prostoru a že se Varům nedařilo jako celku," tvrdí 34letý hromotluk.

"A vliv má také nové pravidlo přikazující klubům nasazovat juniory. To se týká jak extraligy, tak první ligy. Je hodně hráčů a málo týmů," upozorňuje Skuhravý na kontroverzní krok svazu, který kritizoval i Jaromír Jágr.

"Navíc každý klub dnes musí šetřit, ekonomická situace není jednoduchá." Je jasné, že všichni zmiňovaní budou muset jít se svými finančními požadavky dolů. A to výrazně. "Nejlepší věk už máme za sebou. U mě ale v tomhle ohledu problém nebude," říká muž, jenž většinu kariéry spojil s Vary.

Teď ho čeká změna. Kvůli rodině by nejraději zůstal v extralize, ale nebrání se ani přesunu do zahraničí. O KHL si však může nechat zdát, tentokrát určitě půjde o něco mnohem skromnějšího. "Věřím, že se brzy dočkám a herně zase pookřeju."

Musím jít finančně hodně dolů, přiznává Skuhravý

Mohl by být na nervy, jenže Václav Skuhravý působí vyrovnaným dojmem. A ani nelituje, že před lety nešel do Ruska, kde by si za pár let vydělal víc než za celou dobu v extralize. "Ničeho nelituju. To se nedá nic dělat, bylo to takhle," říká.

Do Ruska se chodí vydělat peníze. Proč jste tehdy dal přednost Varům?
Měl jsem možnost tam jít, ale Vary mi nabídly lukrativní pětiletou smlouvu. Sice bych si v Rusku peníze vydělal rychleji - za rok nebo za dva bych měl, co tady za pět - ale prostě jsem rozhodl takhle. Chtěli jsme tady s rodinou zůstat. S Vary jsem udělal druhé místo a titul, takže toho nelituju.

Nyní jste se však ocitl v situaci, kdy nevíte, co s vámi bude. Jak to prožíváte?
Moc ne, spíš jsem se soustředil na ukončení smlouvy ve Varech, které mi bránilo v jednání s novými zájemci.

Proč byla takovou překážkou?
Hlavně kvůli své výši, na dnešní poměry byla fakt nadstandardní. Dám příklad: kdybych dostal nabídku z ciziny a byla menší než má dosavadní smlouva ve Varech, tak by pro mě bylo zbytečné někam chodit, protože jsem ty peníze měl tady.

Kdežto nyní?
S manažerem Varů jsme se domluvili na ukončení kontraktu, který mi platil ještě na dva roky. Je to oboustranně výhodné řešení, díky kterému mají obě strany volné ruce.

Jste tedy ohledně nového angažmá optimista?
K tomu bych se nerad vyjadřoval, ale určitě to teď bude snadnější. Kdyžtak můžu odejít do ciziny za menší peníze.

Poslední roky se vám nedaří, čím to? Hraje roli, že se dlouhodobě trápily i Vary?
Možná, že jo. Ale svou roli sehrálo i to, že jsem měl míň prostoru na ledě, než jsem byl zvyklý. Jedno s druhým. Nebylo to ono, to přiznávám...

Čím si vůbec vysvětlujete, že Vary šly po titulu v roce 2009 tak dolů?
Do titulu se stabilizoval kádr, hráli jsme několik let pohromadě. Kdežto po něm se to začalo měnit, každý rok tu bylo deset nových hráčů a pořád se to točilo. Navíc každý rok jsme měli jiného trenéra, předtím tady byl pan Venera tři roky.

V klubu jste strávil jedenáct let. Nemrzí vás, jak to celé dopadlo?
Trošku určitě jo. Myslel jsem si, že to tady dohraju, ale nastala taková situace. To se nedá nic dělat.

Budete muset jít se svými finančními požadavky hodně dolů?
Tak to asi jo, s tím člověk počítá. Je jasné, že nejlepší věk je kolem pětadvaceti až třiceti let a pak už to jde dolů. Myslím, že ve financích u mě problém nebude.

Autor:

Mohlo by vás zajímat