Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jsou týmoví hráči, Slováci individualisti

Sport

  17:00
PRAHA - Typický Čech je týmový hráč, v jehož jednání hraje klíčovou roli spolupráce a sdílení společných hodnot. Typický Slovák je naopak především silná individualita, u níž dominují osobní ambice a potřeba vlastního prosazení.

Smutní slovenští hokejisté foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Vyplývá to z analýzy společnosti DAP Services. Zveřejněná analýza vycházela z psychologického profilu přibližně 82 tisíc dospělých, z toho 15 tisíc Slováků, kteří se sami nechali otestovat na portálu Znám.se.

Rozdílná mentalita obou národností se prý projevuje i na právě probíhajícím mistrovství světa v hokeji v Bratislavě.

"Čeští hokejisté mají šanci vyhrávat jedině tehdy, pokud se dokážou pevně semknout a podat výkon až na hranici sebeobětování. U Slováků je naopak zásadní úspěch několika jedinců, který pak táhne dopředu celé mužstvo," domnívá se Jiří Šimonek, psycholog a autor použité diagnostické metody založené na barvově-slovních asociacích a objektově-komunikační analýze vědomí.

Není prý proto překvapením, že se o slovenském týmu v médiích často mluví jako o "partě" kolem Pavola Demitry, Miroslava Šatana a Mariána Hossy.

Jágr se drží stranou a funguje to
České mužstvo sice má svého Jaromíra Jágra, který je bezpochyby jednou z vůdčích osobností týmu; přesto se ale úmyslně drží v pozadí. "Jágr svou roli v reprezentačním týmu dobře zná a záměrně se vyhýbá tomu být kapitánem. Zkušenosti potvrzují, že nejlepší výkony a psychickou podporu týmu zajistí z pozice asistenta kapitána," vysvětluje Jiří Šimonek.

Česko - Slovensko (Jaromír Jágr)

"Pokud se hvězda v týmu postaví do špatné role, nebo si více hvězd konkuruje, pak je téměř jisté, že tým nedokáže táhnout za jeden provaz a skupinový výkon se rozpadá na snahu jednotlivců," dodává dále. Ovšem vzhledem k tomu, že v hokeji je současně na ledě jen pět hráčů, může stejně dobře fungovat český i slovenský styl hry, upozornil Šimonek.

Alkohol a hazardní hry
Průzkum se zaměřil i na zjištění, zda jsou sportovci více náchylní k

ČR vs. Slovensko

Čeští hokejisté v pátek porazili na úvod osmifinálové části mistrovství světa v Bratislavě domácí Slovensko 3:2 a jako první si zajistili postup do čtvrtfinále. Pořadatelskou zemi naopak o naději na play off připravila sobotní prohra 1:2 s Finskem.

alkoholu a hazardním hrám. Autoři proto srovnali data běžné populace s psychologickým profilem více než 3200 českých a slovenských profesionálních sportovců. Výsledek prý ale tyto předsudky vyvrátil.

"Z hlediska vášně je mezi sportovci pouze o dvě procenta více osob, které jsou schopné hře obětovat naprosto všechno. U hazardu se hranice posunula na pět procent. Největší posun jsme zaznamenali u agresivity, kde je rozdíl 14 procent. V praxi to však znamená, že určitá míra zdravého rizika a bojovnosti ke sportu zkrátka patří," podotknul Jiří Šimonek, podle nějž analýza neukázala žádné extrémní odchylky, a je tudíž pravděpodobné, že obyčejný smrtelník může propadnout ruletě stejně jako vrcholový sportovec.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!