Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jsou zpátky. Pomohla jim KHL

Sport

  20:00
PRAHA - Češi se vrátili mezi hokejovou elitu. Po třech letech čtvrtfinálových zmarů zase vozí z vrcholných akcí světové medaile. Po loňském senzačním zlatu přišel bronz, který ale možná vlil do duší fanoušků ještě víc optimismu.

Karel Rachůnek (vlevo) a Vampola slaví bronz foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Důvod je jasný: Jágr, Plekanec, Pavelec a další ukázali, že dokážou hrát s nejlepšími týmy vyrovnanou partii, a dokonce je i přehrávat. "Je to samozřejmě nádherná bilance a obrovský úspěch, jednoznačná známka obrovské kvality a stability," řekl pro LN šéftrenér českého hokejového svazu Slavomír Lener, kterého už ani tolik netrápí, že k fanoušky očekávanému zlatu nakonec nedošlo.

"Vypadá to, že zkrátka nejde odehrát celý šampionát bez zaváhání. Finové ztratili plno bodů a jsou mistři světa. Švédové nás přehrají a pak byli úplně bezradní z Finů," kroutí hlavou nad výsledky Lener, podle kterého Češi devadesát procent času na mistrovství soupeře jednoznačně přehrávali. Za pravdu mu dávají i bodové součty.

Grafika - srovnání českých týmů - zlatého a bronzového

Zatímco Švédové poztráceli na šampionátu osm bodů a Finové šest, výběr Aloise Hadamczika pouze tři. Výsledek je to o to radostnější, že Češi ještě před třemi lety řešili vážný problém. Generační výměna po Rechlovi, Výborném nebo Paterovi se úplně nezdařila. Chyběla nová silná generace. Velkým strašákem navíc byly i nekončící neúspěchy mládežnických reprezentací.

Půlka týmu i pro Prahu

"Hodně nám pomohla KHL," reaguje okamžitě Lener. "Hráči, kteří dřív v zámořské NHL nastupovali ve čtvrtých, pátých pětkách, nebo dokonce na farmách, se vrátili do Evropy a my s nimi můžeme počítat pro Euro hockey Tour."

Podobný koncept proto chce svaz najít i pro juniory. Místo kanadských juniorských soutěží by nejlépe měli zůstávat doma, případně ve Švédsku nebo juniorské KHL."V týmu působí řada hráčů, kteří vyrostli v době, kdy mládežnický hokej fungoval nebo existoval. Posledních deset let bylo kritických, nedělalo se nic," kritizoval na serveru Hokej.cz své předchůdce i šéf hokejové svaz Tomáš Král.

Není divu. Výběr do osmnácti let hrál letos o záchranu, ten do dvaceti let také. "V těchto kategoriích nejsme konkurenceschopní, protože nemůžeme jako mezi dospělými vybrat z patnácti ročníků, ale jen ze dvou," vysvětluje Lener.

K tomu pomohl i faktor Jágr. Geniální útočník, který byl letos v devětatřiceti letech vyhlášen hráčem na svém postu v celém šampionátu, loni promluvil do duše všem českým hokejistům. Kritizoval zbytečné omluvenky, které oslabily tým. A stal se zázrak. Letos se Hadamczikovi neomluvil téměř nikdo.

O to cennější je fakt, že na šampionátu, který je pro Čechy nejdůležitější – tedy tom, který se odehraje v roce 2015 v Praze – může reálně nastoupit více než polovina týmu z Bratislavy.
"Fanoušci se bát nemusí. Vysoký standard udržíme," slibuje hokejový svaz. Po letech chmur se konečně může odrazit k optimističtějším zítřkům. Český hokej totiž našel ztracenou generaci.