Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jsou zpátky. Pomohla jim KHL

Sport

  20:00
PRAHA - Češi se vrátili mezi hokejovou elitu. Po třech letech čtvrtfinálových zmarů zase vozí z vrcholných akcí světové medaile. Po loňském senzačním zlatu přišel bronz, který ale možná vlil do duší fanoušků ještě víc optimismu.

Karel Rachůnek (vlevo) a Vampola slaví bronz foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Důvod je jasný: Jágr, Plekanec, Pavelec a další ukázali, že dokážou hrát s nejlepšími týmy vyrovnanou partii, a dokonce je i přehrávat. "Je to samozřejmě nádherná bilance a obrovský úspěch, jednoznačná známka obrovské kvality a stability," řekl pro LN šéftrenér českého hokejového svazu Slavomír Lener, kterého už ani tolik netrápí, že k fanoušky očekávanému zlatu nakonec nedošlo.

"Vypadá to, že zkrátka nejde odehrát celý šampionát bez zaváhání. Finové ztratili plno bodů a jsou mistři světa. Švédové nás přehrají a pak byli úplně bezradní z Finů," kroutí hlavou nad výsledky Lener, podle kterého Češi devadesát procent času na mistrovství soupeře jednoznačně přehrávali. Za pravdu mu dávají i bodové součty.

Grafika - srovnání českých týmů - zlatého a bronzového

Zatímco Švédové poztráceli na šampionátu osm bodů a Finové šest, výběr Aloise Hadamczika pouze tři. Výsledek je to o to radostnější, že Češi ještě před třemi lety řešili vážný problém. Generační výměna po Rechlovi, Výborném nebo Paterovi se úplně nezdařila. Chyběla nová silná generace. Velkým strašákem navíc byly i nekončící neúspěchy mládežnických reprezentací.

Půlka týmu i pro Prahu

"Hodně nám pomohla KHL," reaguje okamžitě Lener. "Hráči, kteří dřív v zámořské NHL nastupovali ve čtvrtých, pátých pětkách, nebo dokonce na farmách, se vrátili do Evropy a my s nimi můžeme počítat pro Euro hockey Tour."

Podobný koncept proto chce svaz najít i pro juniory. Místo kanadských juniorských soutěží by nejlépe měli zůstávat doma, případně ve Švédsku nebo juniorské KHL."V týmu působí řada hráčů, kteří vyrostli v době, kdy mládežnický hokej fungoval nebo existoval. Posledních deset let bylo kritických, nedělalo se nic," kritizoval na serveru Hokej.cz své předchůdce i šéf hokejové svaz Tomáš Král.

Není divu. Výběr do osmnácti let hrál letos o záchranu, ten do dvaceti let také. "V těchto kategoriích nejsme konkurenceschopní, protože nemůžeme jako mezi dospělými vybrat z patnácti ročníků, ale jen ze dvou," vysvětluje Lener.

K tomu pomohl i faktor Jágr. Geniální útočník, který byl letos v devětatřiceti letech vyhlášen hráčem na svém postu v celém šampionátu, loni promluvil do duše všem českým hokejistům. Kritizoval zbytečné omluvenky, které oslabily tým. A stal se zázrak. Letos se Hadamczikovi neomluvil téměř nikdo.

O to cennější je fakt, že na šampionátu, který je pro Čechy nejdůležitější – tedy tom, který se odehraje v roce 2015 v Praze – může reálně nastoupit více než polovina týmu z Bratislavy.
"Fanoušci se bát nemusí. Vysoký standard udržíme," slibuje hokejový svaz. Po letech chmur se konečně může odrazit k optimističtějším zítřkům. Český hokej totiž našel ztracenou generaci.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!