13. května 2010 12:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Češi vs. Švédsko: boj o nápravu reputace. S novou elitní formací

Česko - Norsko (zklamaný Jaromír Jágr). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Norsko (zklamaný Jaromír Jágr). | foto: www.getphoto.cz / robin drahoňovský

MANNHEIM OD 2O:15 SLEDUJEME ONLINE Čeští hokejisté zakončí ve čtvrtek základní skupinu na mistrovství světa v Mannheimu utkáním proti Švédsku, v němž jim půjde o nápravu reputace po historické porážce s Norskem, ale i o velmi důležité body do osmifinálové části turnaje.

Do branky se vrátí jednička Tomáš Vokoun a kouč Vladimír Růžička zamíchal i sestavou. Nejistý je start obránce Filipa Nováka, který má zraněné pravé rameno a dnes netrénoval. V elitní formaci s Jaromírem Jágrem a Romanem Červenkou nastoupí nově Jakub Klepiš, který s nimi hrál v předešlých zápasech už přesilovky.

Kapitán Tomáš Rolinek se posunul do druhého útoku k Jakubu Voráčkovi a Janu Markovi. Petr Hubáček bude hrát s Petrem Koukalem a Martinem Růžičkou, který nastoupí místo Marka Kvapila. "Malinko se to obměnilo, dal jsem to tak dohromady a uvidíme, jestli to bude fungovat. Potřebujeme, aby jednotlivé lajny byly vyrovnanější," řekl Růžička.

Pravděpodobná sestava ČR

Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Blaťák, Barinka, K. Rachůnek, Gřegořek, (F. Novák) - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček - (Kvapil).

Kouč zkrátil dnešní trénink z hodiny na půl, ale o to byl intenzivnější. "Připravili jsme se trošku na Švédy, jak budeme bránit střední pásmo. Proto byl trénink o dvaceti lidech svižnější a kratší." V elitní formaci s Jágrem nechal Červenku, který zatím vedle hvězdy týmu vyšel bodově naprázdno. "Je těžké najít centra pro Jardu. Zatím to není samozřejmě ono. Roman se trošku hledá, ale já si myslím, že se ještě zvedne," prohlásil Růžička.

HISTORICKÁ BLAMÁŽ: Norové porazili 3:2 malátný český tým - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ŠVÉDOVÉ SE S FRANCIÍ TRÁPILI, pomohli však Česku k postupu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Rozhodl se pro vrátit ke spojení Marka s Rolinkem. "Jsou na sebe zvyklí. Třetí Vampolovu lajnu, která hraje společně nejdéle, nechci roztrhat," doplnil kouč. Růžička chce vybudit k lepší výkonům i druhého centra Marka. "Tomáš Rolinek hraje dobře dozadu a já potřebuju, aby Honza hrál svou hru, protože zatím to u něj není ono. On to ví sám, potřebujeme, aby hrál to, co umí. Musíme ho nastartovat," doplnil Růžička.

VYTOČENÝ JÁGR: Ti, co se omluvili, by měli Reichelovi a spol. líbat zadky - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ROZZLOBENÝ RŮŽIČKA: Nemůžeme hrát pořád po rozích. Chystám velké změny - VÍCE ČTĚTE ZDE! 

Otazník visí nad startem zraněného obránce Nováka, jehož trápí zraněný klíček v pravé rameni. "Jde o klíčko-lopatkový kloub. Jeden konec klíčku odskočí od lopatky, protože tam praskne vaz. Myslím, že má prasklý jeden ze tří, které tam jsou. Paradoxně se to nepozná rentgenem," řekl lékař českého týmu Vladislav Hospodár. "Dneska bude mít klid, dostane analgetika a bude ledovat. Ráno to opíchneme a uvidíme, jestli snese trénink," uvedl Hospodár, ale Novákův start nevidí úplně optimisticky.

Česko - Norsko (boj před norskou brankou).

Vladimír Růžička

"Představuji si to tak, že když je někdo poprvé na mistrovství světa, tak tady poleze po čtyřech. Kdyby tam měl rozkousat mantinel. Musíme to z těch kluků dostat, jinak nemůžeme uspět. Musí se o to porvat."

Složení obran se také oproti zápasům s Francií a Norskem změnilo. Dnes trénoval Michal Rozsíval s Petrem Čáslavou, Miroslav Blaťák s Michalem Barinkou a Karel Rachůnek s Petrem Gřegořkem. "Když se Norové dostali k nám do třetiny, tak to děsně hořelo. Vzadu jsme hráli špatně. Na tréninku jsme se na to zaměřili, budeme mít individuální pohovory a odpoledne si něco pustíme na videu," uvedl Růžička.

Uvědomuje si důležitost zápasu, protože Češi potřebují body do boje o čtvrtfinále. "Pro nás jsou teď už všechny zápasy, jako by byly o všechno. Musíme do toho jít a vyhrát. Když se to tak vezme, tak jsme na posledních dvou akcích nikoho z těch silných neporazili," prohlásil Růžička. Pokud by tým se Švédy nebodoval a Norové uhájili postup do osmifinále před Francií, šli by Češi poprvé od zavedení osmifinálových skupin od roku 1998 do této fáze bez bodu.

Česko - Norsko (Jágr v akci).

Kapitán Rolinek věří, že porážka s Norskem tým nabudí k lepším výkonům. "Zápas se Švédy je jako čtvrtfinále. Po Norsku nebyla dobrá nálada, porážky jsou od toho, aby se pak vítězilo," prohlásil Rolinek. Švédy porazil český tým před dvěma týdny na LG Hockey Games ve Stockholmu 2:1 po samostatných nájezdech. "My do toho půjdeme jinak než proti Norsku. Budeme hrát od první minuty, zodpovědně a hlavně s nasazením. To nasazení nám chybělo. Nedohráváme souboje, toho soupeře to musí bolet," dodal.

Na obnovení spolupráce s Rolinkem se těší Marek. "Bude to hlavně o bojovnosti a nasazení, ale věřím, i i ty změny nám pomůžou k dobrému výkonu. Všichni to vnímáme tak, že bychom neměli zaváhat, nebo bude hodně těžké postoupit do čtvrtfinále. Byl bych rád, kdybychom se nějakou měrou podíleli na dobrém výsledku. Je hodně důležité, abychom vyhráli," řekl Marek.

Česko - Norsko (Voráček před norskou brankou).

"Norsko jsme si vyříkali, musíme hodit za hlavu, co bylo, musíme hrát hlavně na ledě. Mužstvo má určitě na víc, dokázali jsme to na Švédských hrách," dodal Marek. Zápas začne ve čtvrtek 20:15 a přímým přenosem jej vysílá ČT2.

ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz