Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi začínají další reprezentační turnaj. Proti Forsbergovi

Sport

  4:19
PRAHA - Kdysi hokeji ukázal novou kličku. Vyhrál Stanley Cup, olympijské zlato, získal titul mistra světa. A svou vlast ve svém sportu proslavil jako žádný jiný Švéd. Seznamte se – Peter...

Forsberg si naposledy v reprezentaci zahrál v Turíně, kde se Švédskem získal zlato. Bude s týmem obhajovat titul ve Vancouveru? foto: ČTK

Ale ne, není přece třeba Petera Forsberga představovat. Snad raději varovat český tým, který dnes v Jönköpingu vstoupí proti Švédsku do turnaje Karjala. Jistě proti Forsbergovi v sestavě.

Protože příběh 36leté hvězdy ještě nekončí, i když ji trápí vleklá zranění. "Psychicky musí být neskutečně silný," míní o slavném hráči český obránce Tomáš Mojžíš.

V úvodu sezony s ním pod českým koučem Miloslavem Hořavou sehrál za tým MoDo pár zápasů tamní Elitserien. Tehdy mohl obdivovat jeho hokejový um, poznat, jaký je člověk. Na vlastní oči spatřit, když v každém ze tří utkání vstřelil gól, z toho dvě odehrál se zlomenou nohou. A po celém Švédsku budil hotové šílenství...

Dnes? Přesně dnes se Mojžíš ukáže na druhé straně – proti Forsbergovi ho čeká pořádná práce. "Vážně?" netušil při srazu jeho reprezentační comeback. Vážně.

Mensator: Bude to zážitek
Spekulovalo se o něm už dlouho, jenže otázkou dlouhých diskusí byl právě hráčův zdravotní stav. Proto i sám "Fopa" zůstával spíše opatrný. A přestože v tichosti vyčkával, den co den se věnoval tréninku.

"Setkal jsem se s ním a cítí se velmi dobře," prohlásil nedávno švédský trenér Bengt-Ake Gustafsson. Přitom s ním na Karjalu původně nepočítal. "Jenže Forsberg rád dělá svá rozhodnutí na poslední chvíli," tvrdí o něm Mojžíš.

V Örnsköldsviku, za který Švéd nakrátko zahájil ročník, se s ním potkává denně v kabině. Proč? I když nehraje, cítí se být součástí týmu. A stále myslí na únorovou olympiádu ve Vancouveru, třebaže dosud hrát nemohl. Alespoň takovým signálem je jeho účast na reprezentační akci pro švédská média.

"Ještě nedávno jsme spolu mluvili, a vůbec o ničem se nezmiňoval," vyprávěl Mojžíš. Také je o Forsbergovi známo, že výřečný příliš není. "Neslyšíte ho, smysl pro humor ale má," řekl LN kouč Hořava. Ano, možná i humor Forsbergovi dodává sílu – vždyť svou velkou kariéru musel několikrát přerušit.

Hlavně kvůli chodidlu, v kterém se mu bortila klenba nohy. Český útočník Jaroslav Hlinka pamatuje: "Zažil jsem ho v Coloradu. Už tam měl problémy a legrace to nebyla." Jenže on na NHL stále myslí.

Letos se v Denveru dokonce ukázal: když při zahájení NHL tleskal před měsícem bývalému parťáku Joeu Sakikovi, jehož dres byl vyvěšen ke stropu haly Avalanche.

Teď má jeho stav prověřit český národní tým. "Dlouho nehrál, bude bez formy," uvažuje Mojžíš. "Je ale pravda, že u nás taky moc netrénoval, ale potom bodoval okamžitě." "Zážitek? To bude. I zkušenost," tuší brankář Lukáš Mensator.

A výzva rovněž! Čechům se v Jönköpingu nedaří, v tamní Kinnarps Areně dosud třikrát prohráli. Už zítra se přesouvají do Helsinek – navázat na zářijový úspěch z Českých her, kdy v Karlových Varech turnaj opanovali.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat