Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České mládí je v NHL v kurzu. Jde o výjimku?

Sport

  12:19
PRAHA - Letošní sezonu NHL omladilo několik českých hokejistů. Pět z nich v nejprestižnější lize světa debutovalo, další čtyři podepsali nováčkovské kontrakty. Všem bylo do dvaadvaceti let.

Český hokejista Tampy Bay Lightning Ondřej Palát foto: ČTK

Může se zdát, že český mládežnický hokej opět získává svůj lesk. Věhlasnou NHL v letošním ročníku poprvé okusili Radko Gudas, Dmitrij Jaškin, Michal Jordán, Petr Mrázek a Ondřej Palát. Richard Nedomlel, Lukáš Sedlák, Petr Straka a Andrej Šustr pak letos podepsali tříleté smlouvy pro nováčky.

"Žádná velká změna to ale není, vyplývá to jen z počtu draftovaných hráčů. Ti, kdo podepsali kontrakty, hráli v Kanadě. To je rozdíl oproti těm, kteří hráli v Česku," řekl LN hráčský agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest.

Do příštího draftu ovšem Češi nemají nejlepší vyhlídky. Dle předběžných žebříčků se nikdo z nich v prvním kole neobjeví, ve druhém možná. Nejlepší pozici má nyní gólman Patrik Bartošák z Western Hockey League.

INFOGRAFIKA

Grafika: mladí Češi v NHL.

Mladí Češi v letošní sezoně NHL. Statistiky jsou aktuální k 16. 4.

Nejčerstvější premiéru v NHL má za sebou Dmitrij Jaškin. Odchovanec Slavie nastoupil poprvé za St. Louis včera. Urostlý úročník odehrál proti Vancouveru ve čtvrté formaci přes šest a půl minuty. "Vím, že NHL je mnohem náročnější. Bude to pro mě velký rozdíl, ale budu se snažit předvést to nejlepší," pravil dvacetiletý Jaškin před zápasem.

Jeho cesta do NHL ale tak jednoznačná nebyla. Od sedmnácti let hrál ve Slavii, jenže po loňské sezoně se rozhodl, že chce do zámoří. V kanadské juniorské soutěži QMJHL skončil na pátém místě produktivity a po vyřazení v play off zamířil na farmu "Bluesmanů". Odtud byl povolán do hlavního týmu. Nejpevnější místo má bek Tampy Bay Radko Gudas. Tvrdý a důrazný obránce si už v letošním ročníku připsal osmnáct startů. Vstřelil i první gól a podstoupil první pěstní souboj. Vousatý obránce své kilogramy prokázal už v úvodním zápase, kdy čistě srazil útočníka Floridy Versteega, pro kterého sezona po střetu skončila. Zranění protihráče však litoval.

"Chtěl jsem se předvést, ale ne tak, že někoho zraním," přiznal Gudas. Spolu s ním ještě v Tampě působil Ondřej Palát, jenž má na kontě 14 zápasů, v nichž vstřelil dva góly a na další dva přihrál. Nyní však hraje znovu na farmě.

Velkou českou nadějí je brankář Petr Mrázek, který ve dvou zápasech za Detroit nakoukl do NHL s bilancí jedné výhry a jedné porážky. O svoji příležitost se ale stále musí rvát na farmě v Grand Rapids. Konkurenci má u Red Wings obrovskou, dlouholetá gólmanská jednička Jimmy Howard podepsal s klubem v úterý šestiletý kontrakt.

Český Michael Jordan

Bek Michal Jordán zase na sebe v Carolině upozornil tím, že má podobné jméno jako basketbalová legenda Michael Jordan.

"Michael mi nasadil laťku hodně vysoko, ale já se snažím být sám sebou a nestarat se o tu podobnost," pravil Jordán, jenž dosud v NHL odehrál pět utkání.

Šustr, Straka, Nedomlel a Sedlák se NHL výrazně přiblížili, když podepsali tříleté nováčkovské smlouvy. Především první dva jmenovaní si jako volní hráči vybírali z velkého množství nabídek.

"Pro kluky je to obrovské zadostiučinění, že práce, kterou předváděli, byla oceněná prvním profesionálním kontraktem v zámoří. Straka, na kterého klub, jenž ho draftoval, nevyužil práva a ta propadla, znovu přesvědčil, že může být úspěšný. Tito kluci vydrželi a prosadili se v mládežnických soutěžích," dodal Spálenka.