Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České zdraví pod zámkem aneb když se ve stříbrné bedně skrývá chemie

Sport

  16:00
MANNHEIM/ZPRAVODAJ LN - Samé krabičky těžko vyslovitelných názvů, všude různé pilulky, kapky či obvazy s nástroji. Ta stříbrná bedna leží v české šatně pod masážním stolkem.

Království doktora Vladislava Hospodára. foto: www.getphoto.cz / robin drahoňovský

Není malá, také váží téměř metrák. "Uvnitř je rozdělena na tři plata různých léků," ukazuje týmový doktor Vladislav Hospodár. Právě tady se nachází jeho svět. Ve výběru českých hokejistů je mužem, který musí být neustále na nohou. A je jedno, kolik hodin zrovna tou dobou je. "Smím brát tyhle vitaminy?" "Jasně," zkontroluje. "Nemůžu usnout."

"Tu máš prášek na spaní," klidně vstane o půlnoci... V bedně je na 90 druhů krabiček­– antibiotika, utěšující bolest nebo chemická prevence proti šíření epidemie. "Problém není v druhu, problém je v množství. Když tu máte na starost 28 hráčů, potom je reálné, že se mezi nimi něco rozšíří," říká.

Pomoc, ale i přísná kontrola
Království doktora Vladislava Hospodára.
Hospodár je zkušený lékař. Téměř 20 let působí u sportovních týmů, i­těch národních, různého odvětví. Házená, basketbal, fotbal... Jak se k tomu dostat? "V životě operujete pár lidí, kteří třeba zjistí, že jste jim pomohl," usměje se. A tak se teď druhým rokem stará o hokejisty. "Ti obvykle mají práh bolesti posunutý dál. Šití? Není problém na střídačce, mezi dveřmi."

Už několikrát byl u toho, když se hráč rozhodl hrát i se zlomeninou. "Pokud vím, že to nebude mít trvalé následky, je na dospělém člověku, jak se rozhodne." Kromě velké bedny nosí u sebe ještě jeden menší kufřík. Otevřít ho však smí pouze on. Co v něm je? "Léky, které jsou nějakým způsobem hlídané. Ty, které podléhají schválení antidopingové komise."

K takovému případu za dva roky ještě nedošlo, je to pouze provizorní opatření. "Snažím se podávat jen to, co je úplně čisté," tvrdí lékař. U hráčů má zároveň funkci jakési kontroly. Vše, co si s sebou kdokoliv z hokejistů přiveze, totiž povinně projde jeho kontrolou. Povídá se, že v tom byl pečlivý hlavně Jiří Hudler. Ten ale na šampionátu v Německu není.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...