28. prosince 2011 10:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Českem i světem letos otřásla hokejová tragédie

Staroměstské náměstí se stalo centrem vzpomínek na tragicky zesnulé hokejisty... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staroměstské náměstí se stalo centrem vzpomínek na tragicky zesnulé hokejisty... | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejčernější datum hokejových dějin nastalo 7. září 2011. Pojil je ohromný talent. Národní oddanost a skromná povaha. Nebo třeba titul mistrů světa. A bohužel i stejný osud... Když v září u Jaroslavle spadlo letadlo s hokejisty Lokomotivu, bylo v něm i trio Čechů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Ti, jež mnozí vášnivě obdivovali a s nimiž dříve slavili úspěchy, najednou nežili. Nežili - a nikdo té kruté pravdě nechtěl uvěřit.

Ona tragédie se udála krátce po 14. hodině SEČ a informací bylo zprvu zatraceně málo. Co se stalo? Jak? Kdo tam všechno byl? A přežil to vůbec někdo?

Letoun smrti Jak-42 vzlétal s hokejisty Jaroslavle na zápas do běloruského Minsku, kde měl den nato rozehrát nový ročník ligy KHL. Místo toho přišly týdny bolesti a zármutku... Stroji se na letišti Tunošna nepodařilo vzlétnout na délce dráhy a v pomalé rychlosti se odlepil až z travnatého předpolí ranveje. Ve vzduchu vydržel pár vteřin. Pak se zřítil a vzplál u řeky Volhy.

Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek. Čeští hokejisté v dresu týmu...

Z 45členné posádky přežili jen palubní inženýr Alexandr Svitov a jeden z ruských hráčů Alexandr Galimov, jenž však utrpěl popáleniny na 90 % povrchu těla. Zemřel jako ostatní, jen o pět dní později. Slova Reného Fasela, šéfa mezinárodního hokeje, byla vypovídající: "Tohle je ten nejtemnější den v dějinách našeho sportu."

Nejen Jaroslavl, tradiční hokejové město, přišlo totiž o svůj tým. Truchlil celý svět, ale kromě Ruska také sedm dalších zemí. Právě tolik cizích národností za tým ambiciózního Lokomotivu hrálo. Mezi nimi tři zmiňovaní Češi i miláček Slováků Pavol Demitra, jenž se letos emotivně loučil s národním týmem. Švédský reprezentační gólman Stefan Liv. Dva Bělorusové, Ukrajinec, Němec nebo Lotyš.

Celosvětový smutek

Staroměstské náměstí - tam, kde národ vždycky slavil hokejové úspěchy - se přeměnilo v hořící ostrov zapálených svíček. Na pietní místo smutku přicházely tisíce truchlících fanoušků. Nechyběli ani Jaromír Jágr, Patrik Eliáš, Dominik Hašek a další slavní hokejisté. Někteří s Markem a Rachůnkem získali ještě pár měsíců předtím světový bronz v Bratislavě.

"Nemohu se s tím srovnat. Přišli jsme nejen o skvělé hráče, ale také o výborné kamarády a lidi," hlesl svazový šéf Tomáš Král. "Jsem hluboce otřesen. Jako hlava státu cítím obrovskou ztrátu," vyjádřil se i prezident Václav Klaus. Plakal celý národ. Plakal také další týden od osudové havárie, kdy se s třemi hokejisty přicházeli naposledy rozloučit i lidé z jejich rodných měst. S Karlem Rachůnkem ve Zlíně, s Josefem Vašíčkem v Havlíčkově Brodě a nakonec s Janem Markem v Jindřichově Hradci.

Tryzna v Minsku po letecké havárii hokejistů Jaroslavle.

Tryzna v Minsku po letecké havárii hokejistů Jaroslavle.

Pietní akce se ale rychle šířily po celé hokejové mapě. Začátky nových ročníků KHL a české extraligy se odsunuly na později. Kondolenční dopis poslal do Jaroslavle i slavný fotbalový klub Manchester United, jehož postihla podobná událost v Mnichově roku 1958. Událost zahýbala se všemi. I s Alexandrem Radulovem, ruským raubířem, který v zápasech Čechy rád provokoval. "Odpusťte mi, kluci, všechno. Budu na vás vzpomínat. Odpočívejte v pokoji."

OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2011

V šoku byla také NHL, kde se spousta zámořských hvězd s některými hráči znala osobně. Třeba tým Carolina Hurricanes, s nímž Vašíček vyhrál v minulosti Stanley Cup, zahájil pak v říjnu své první utkání minutou ticha a všichni jeho hráči ho sehráli s černým číslem 63 na dresech. "Pomohl nám dosáhnout našeho největšího úspěchu," uvedl generální manažer Jim Rutherford. "Důležitější je, že to byla velká osobnost na ledě i mimo něj."

Kruté hříčky osudu

Hned den po neštěstí, v termínu původně plánovaného zápasu, uspořádal Minsk tryznu ve své vyprodané aréně, kde si hráči na počest zesnulým dovezli symbolicky puky do vlastní sítě.

Další dva dny nato, v sobotu 10. září, se konal oficiální piektní akt přímo v domovské hale Jaroslavli, kam památku přišlo uctít až sto tisíc lidí. Nejen fanoušci, ale celá mužstva soupeřů, legendy, politici. Blízcí a kamarádi zesnulých. Jako třeba Vladimír Vůjtek starší, zdrcený kouč, jenž ještě pár měsíců předtím Lokomotiv vedl...

Tým ruské hokejové ligy KHL Lokomotiv Jaroslavl

Tým ruské hokejové ligy KHL Lokomotiv Jaroslavl

Z řádek psaných osudem až mrazí. Když se Jorma Valtonen, finský trenér brankářů Jaroslavle, v nešťastný den dozvěděl, že do Minsku neodletí, týmovému skautovi Juriji Karmanovovi jeho nápad zazlíval. Za pár hodin mu plačící děkoval do telefonu: "Díky, Juriji, zachránil jsi mi život!" Zatímco jedni štěstí měli, k jiným se otočilo zády. Třeba tři junioři Lokomotivu na utkání cestovali za odměnu. A dvacetiletý bek Jurij Uryčev neměl v letadle kvůli zranění vůbec být, jenže se rozhodl svůj tým alespoň podpořit.

Nejmrazivější je ale příběh Jana Marka... Do Jaroslavle, kde měl odehrát poslední rok, přišel jako pár dalších až letos v létě. Ke všemu se v Rusku bál létat a před každým startem se tiše modlil. "Radši bych jel na zápas do Moskvy tři dny autobusem, než letěl," svěřil se LN před třemi lety, když hrál ještě za Magnitogorsk.

V červenci se mu navíc narodil první syn a kvůli rodině zvažoval návrat do pražské Sparty. Stejně jako Karel Rachůnek, protože do Prahy přestoupili jeho dva bratři a on žil touhou hrát společně s nimi za jeden tým.

Zbytečně zmařené životy

Rusko bylo již dlouho nechvalně proslulé katastrofálním stavem některých letadel. Příčiny tragédie zjišťovala rozsáhlá vyšetřování až donedávna. Nejprve se spekulovalo o špatném palivu, pak o technické závadě na stroji nebo zapomenuté ruční brzdě.

Faktem je, že společnost Yak Service se starými typy strojů měla problém s bezpečností už v minulosti. Po 7. září jí státní orgány licenci leteckého přepravce definitivně odebraly.

Grafika: Jak šel čas v Jaroslavli od leteckého neštěstí

Pak přišel výsledek: za havárii prý mohou nedostatečně vyškolení piloti, kteří byli údajně zvyklí na menší typ Jak-40 a nechtěně tak zanedbali polohu svých nohou při startu. Právě nohy na brzdících pedálech údajně bránily stroji k dosažení dostatečné rychlosti.

Některé kluby z KHL začaly ze strachu uzavírat smlouvy se státní společností Aeroflot a Rusko výrazně zpřísnilo kontroly vnitrostátních aerolinek. Jenže to všechno se muselo stát až po události, kterou přežil jediný člověk z 45členné posádky.

Posádky, v níž byli i tři čeští mistři světa. Tři mistři, jejichž čísla bude reprezentace nosit celou tuto sezonu. Tři mistři, kteří pomohli proslavit svou zemi - Josef Vašíček v roce 2005 a Jan Marek s Karlem Rachůnkem, čerství otcové dětí, loňským senzačním zlatem v Německu.

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR OBCHODNÍK / KONZULTANT PRO PRODEJ SLUŽEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč