18. července 2011 14:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Českem se šíří vlna jágrmanie

Veterán Jaromír Jágr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veterán Jaromír Jágr. | foto: Reuters

Když oznámil, že chystá návrat do NHL, čeští fanoušci byli nadšení. S odstupem času souhlasí i s překvapivým angažmá hokejisty Jaromíra Jágra ve Philadelphii a berou ztečí internetové obchody nabízející předměty se jménem slavné osmašedesátky.

Jako by zájem o českou hvězdu a její nový klub neustále rostl, na což se připravuje i kanál Nova Sport, který přenáší do Česka nejsledovanější hokejovou soutěž světa. Pokud to bude možné a zájem fanoušků neochladne, dostane Jágrova Philadelphia vždy přednost.

Zámořskou soutěž totiž Jágr opustil v roce 2008 s neuzavřeným účtem a očekává se hned několik jeho zápisů do historie.

Chybí mu jediný bod k pokoření hranice 1600 kanadských bodů. V historické tabulce produktivity české hvězdě patří devátá pozice a z první padesátky hráčů je jediným aktivně hrajícím hráčem.

Svou volbou kladenský rodák šokoval. Podepsal se pod roční smlouvu Philadelphie, úhlavního rivala Pittsburghu, kde nejproduktivnější Evropan strávil dlouhých jedenáct let a získal dvakrát Stanley Cup.

Zájem souvisí s výkonností
Dnes však většina fanoušků očividně Jágrovu volbu schvaluje. Zvýšil se zájem i o ostatní hráče Flyers. "Podrubrika se suvenýry Philadelphie zaznamenala rapidní nárůst poptávky. V žebříčku oblíbenosti týmů poskočila o deset míst. Nyní je třetí za dvěma předchozími vítězi Stanleyova poháru Bostonem a Chicagem," řekl LN František Flasar z největšího československého e-shopu Fanda-NHL.cz s oficiálními artikly NHL.

Internetový obchod má v nabídce zatím pouze klubové triko s Jágrovým jménem a číslem. Postupně však dá do prodeje vše, co bude produktem Národní hokejové ligy: dresy, trika, mikiny, puky s podpisem… "Díky Jágrovi očekáváme nárůst celkového prodeje. Ze zkušeností však víme, že se vše odvíjí od výkonnosti. Momentálně je nejžádanější zboží se šampiony Krejčím a Chárou," dodal Flasar.

Jágrův velký comeback by také mohl vrátit trend, který v Česku vládl zhruba před pěti lety. Tehdy byla NHL fenomén, lidé sledovali zápasy i v pozdních nočních hodinách. "Je stále silný brand, ale díky Jágrovi sledovanost jistě vzroste," říká Marek Kindernay, ředitel kanálu Nova Sport, který doufá, že si také více příznivců přivstane v následující sezoně.

Grafika: Zájem roste o Jágra i Philadelphii.

Při volbě přenosů má omezené možnosti. Musí vybírat pouze ze seznamu utkání, který nabídne NHL. Po dlouhodobé spolupráci se však zámoří snaží posílat do Evropy střetnutí s českými a slovenskými hokejisty. A pokud bude Jágr nejžádanější, Philadelphii uvidí fanoušci na obrazovkách nejčastěji.

Hlavní tváří ligy se stal Jágr i v roce 2008, kdy NHL opouštěl a zamířil do nově vznikající Kontinentální hokejové ligy. Po třech letech, kdy míří opačným směrem, se však kredit KHL nesníží. "V programové nabídce dostane stejně prostoru jako v minulosti. Pořád jde o druhou nejkvalitnější ligu na světě, navíc s řadou českých a slovenských hokejistů. Nově také se slovenským klubem HC Lev Poprad," podotýká Kindernay.

Philadelphia však z Jágrova angažmá entuziasmem šetří. Fanoušci jsou nervózní, že klub propustil Richardse a Cartera, členy elitních dvou formací. Jednou z posil je právě devětatřicetiletý Jágr, jenž se poslední tři roky pohyboval na evropských kluzištích. Tamní média však zašla ještě dál. Server Philly.com napsal šest důvodů, proč by mělo být angažování Jágra pro místní Flyers katastrofou. "Když se klubu nebude dařit, Jágr bude označován za viníka," píše třeba server. Jágr tak v NHL začíná téměř od nuly a je jen na něm, jestli Američanům dokáže, že si drží nadstandardní formu. Češi jsou o ní bez výjimky přesvědčeni.

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠÉFMONTÉR ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč