Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český úkol pro bitvu se Švýcary: uhrát alespoň bod a nikam se netrmácet

Sport

  6:00
MOSKVA (od našeho zpravodaje) - Německo, USA, či Slovensko? Na jeden z těchto týmů narazí Češi ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa. O všem rozhodnou dnešní závěrečné zápasy základních skupin. Češi narazí ve skupině A na Švýcary, Američané si to v souběžném souboji rozdají v přímém duelu se Slováky o čtvrté místo ve skupině B.

Pokazí si nakonec Češi skvěle rozjetou základní skupinu? foto: ČTK

Žádná Kanada, která i s loňským tažením v Praze včera proti Francii přidala už 16. výhru na světových šampionátech v řadě. Ani Finsko, které v této sezoně porazili Češi jen jedinkrát ze čtyř zápasů.

Ne! Nabídka čtvrtfinálových soků je pro hokejovou reprezentaci mnohem přijatelnější a přináší optimistický výhled.

Jeden z českých trenérů Jiří Kalous sice včera v útrobách moskevského Ledového paláce s vážnou tváří tvrdil, že tým se soustředí na sebe, je však zřejmé, že Německo, USA či Slovensko jsou soupeři, kteří znamenají schůdnější cestu do semifinále a za následnou medailí.

ON-LINE REPORTÁŽ ZÁPASU ČESKO VS. ŠVÝCARSKO!

Přesto kapitán Tomáš Plekanec, trochu věčný skeptik, řekne: „Samozřejmě to není Kanada, Finsko, ale všechno jsou to výborné týmy s výbornými hokejisty. Ať už to bude kdokoliv, bude to vyrovnané a my nemůžeme čekat, že ve čtvrtfinále někoho přejedeme. Ale proč se o čtvrtfinále bavit? Teď je tu Švýcarsko.“

To přijde dnes, v netradiční čas v 11.15 hodin. A byť toto utkání už nemůže nic změnit na tom, že Češi v moskevské skupině skončí nejhůře druzí, může přinést týmu jednu zásadní výhodu pro čtvrteční čtvrtfinále.

Pokud uhraje alespoň bod, vyhne se rychlému středečnímu stěhování do Petrohradu. Naopak tam zamíří Švédsko, zatímco Rusové mají garantováno, že za jakékoliv situace se z Moskvy nehnou.

„Nikam se netrmácet je klíčová výhoda. Pak je celkem jedno, proti komu bychom hráli,“ míní trenér Vladimír Vůjtek.

Takže pokud Češi skutečně bod uhrají, bez ohledu na jiné výsledky jistojistě čtvrteční čtvrtfinále odehrají v Moskvě od 15.15. Pokud by prohráli, pak je od stěhování mohou ještě uchránit Rusové, když dnes večer nepodlehnou Švédsku po 60 minutách. To jsou všechno nadějné vyhlídky.

Jenže porazit Švýcary je důležité i z jiných důvodů. Tým potřebuje po nečekaném zaváhaní s Dánskem vzpruhu. Byť nehrál špatně, další prohra by ho přiškrtila.

ON-LINE REPORTÁŽ ZÁPASU USA VS. SLOVENSKO!

I proto kouč Vůjtek včera poprvé na turnaji sáhl k rošádám v útocích. První dvě lajny nechal, tu třetí a čtvrtou, které strádaly, promíchal. Víc prostoru dostane Radek Faksa, který o víkendu přiletěl ze zámoří. Souhra těchto formací nejvíce drhla a zdá se to nejzásadnější potíž českého celku.

Však i Plekanec říká: „Nikdo není skleslý, vždyť jsme v pozici, ve které málokdo čekal, že budeme. Uhráli jsme si čtvrtfinále tři zápasy před koncem skupiny. Zatím jsme odehráli parádní turnaj. Taky jsme tu dnes mohli stát a bavit se, jestli proti Švýcarsku uhrajeme čtvrtfinále.“

Jenže zároveň tím, že mužstvo do play-off proklouzlo s předstihem, nutí – nejen novináře – dívat se dál.

Hledět, kdo se v utkání, které trenéři tak rádi označují za to, co rozhoduje o úspěchu a neúspěchu, postaví proti Česku.

„Čtvrtfinále je specifický zápas, ale díky tomu, že dopředu známe okruh soupeřů, můžeme si připravit jejich rozbor hry. V tom je to jednodušší,“ uvedl kouč Kalous.

Tak tedy – lákavý střet se Slovenskem, které na turnaji ničí vnitřní rozpory, je nejméně pravděpodobný. Slovensko do play-off totiž prostrčí jen dnešní výhra za tři body nad USA.

To Spojené státy, tradiční čtvrtfinálový rival, mají v Rusku mix hráčů z NHL i univerzit. Táhne ho Auston Matthews, výjimečný osmnáctiletý talent, který v září naskočí do NHL. Spojené státy už na turnaji třikrát prohrály, byť dvakrát to bylo těsně 2:3 (s Finskem a Německem).

A konečně Německo? Má pět hráčů z NHL (Češi tři) včetně Leona Draisaitla, jemuž se přezdívá německý Gretzky.

Kdo se tedy postaví Česku?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat