Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Crosbyho cesta za 100. bodem sezony: 'Facka' od sudího i zásah do rozkroku

Sport

  14:18
Zatím prožívá skvělý rok. Dal branku ve vítězném olympijském finále, jeho Pittsburgh patří k nejlepším týmům NHL, on sám se téměř jistě stane vítězem bodování. A bude vítězem důstojným: hokejový útočník Sidney Crosby pokořil tradičně sledovanou hranici 100 bodů za sezonu. Metu dobyl díky asistenci v duelu s Carolinou.

Sidney Crosby slaví gól. foto: ČTK/AP

Vlastně to pro něj byl večer trojí bolesti. Sidney Crosby ji dvakrát zažil doslova, pokaždé kuriózně. V duelu proti Carolině projížděl kolem lajnového sudího, jenž zrovna rozpažoval - a hvězdného útočníka Penguins, který rozhodčího nesledoval, trefil rukou do tváře. Poté Crosbyho ještě bolestivěji atakoval Manny Malhotra: hned po buly se mu hokejkou opřel přímo do rozkroku.

A třetí bolavý moment? Carolina přehrála Crosbyho tým 4:1.

Králové bodování

2012/13 St. Louis       60*
2011/12 Malkin          109
2010/11 D. Sedin      104
2009/10 H. Sedin      112
2008/9 Malkin            113
2007/8 Ovečkin         112
2006/7 Crosby          120
2005/6 Thornton       125
2004/5 výluka
2003/4 St. Louis         94
* zkrácená sezona

Ale něco pozitivního si ze zápasu i tak odnesl. Podle mnohých nejlepší hokejista planety dosáhl na svůj 100. bod sezony. A to symbolicky: díky asistenci, jichž má dlouhodobě víc než branek, navíc na gól svého "dvorního střelce" a spoluhráče z lajny Chrise Kunitze (spolu nastupovali i na zlaté olympiádě v Soči).

"Je to jen číslo, i když příjemné," prohlásil Crosby. "Nikdy nezačínám sezonu s tím, že bych přemýšlel, jestli překonám stovku. Když už se ta možnost blíží, je to jiné. Ale stejně by mi víc chutnala, pokud bych na ni dosáhl ve vítězném zápase."

Pro Crosbyho je to návrat do "stobodového světa" po třech sezonách, jimiž se protrápil kvůli přetrvávajícím problémům po otřesu mozku. Zároveň má číslo 87 takřka nedostižný náskok před druhým v bodováním Ryanem Getzlafem (je na 83 bodech), takže s pravděpodobností hraničící s jistotou získá Art Ross Trophy. Na ni dosáhl jen v sezoně 2006/7.

No a poslední statistická záležitost? Díky tomu, že Crosby pokořil stovku bodů, to bude již osmý ročník NHL v řadě (nepočítaje zkrácenou minulou sezonu), v němž se lídr bodování přehoupl přes magickou hranici.

Crosby má v hokeji nejen davy fanoušků, pro spoustu diváků je naopak neoblíbený. Někteří mu nelichotivě přezdívají "Cindy" v narážce na to, že není klasickým hokejovým tvrďákem, mají jej za bolestína. Letos však Crosby, jehož konečně netrápí zdravotní potíže, dokazuje svou hokejovou užitečnost.

Na olympiádě s kapitánským céčkem na dresu sice čekal na gól až do finále proti Švédsku, v něm však fantasticky ujel soupeřově obraně a jeho trefa na 2:0 zápas prakticky rozhodla. Navíc v celé Kanadě sklízel chválu za týmový výkon, za dřinu.

V NHL pak jeho přínos Pittsburghu skvěle vystihly statistiky CBS, jež ještě před duelem s Carolinou rozebrala Crosbyho sezonu. Výsledek? Pokud Crosby boduje, Pittsburgh triumfuje (45 výher ku 7 porážkám). V sezoně se postavil celkem na 1 793 buly, jasně nejvíc ze všech hráčů NHL. Má největší podíl na brankách svého týmu ze všech hokejistů - u Crosbyho šlo o 99 bodů u 227 tref, což znamenalo téměř 44 procent; druhý Taylor Hall byl na 37,6 %.

Stobodová kóta je proto pro Crosbyho zaslouženou odměnou. I přes to, v jak bolavém večeru se zrodila.

Autor: