Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští kustodi: Jsme tým v týmu, práce všeho druhu

Sport

  17:00
PRAHA - V té šatně není prostoru přebytek, ale kout stěny u dveří se od ostatních liší. Výstroj Jaromíra Jágra zabírá rovnou dvě místa. "Jen to na něj zbylo, protože nikdo ten roh nechtěl," vtipkuje Zdeněk Šmíd. "Ale Jarda je takový náš medvídek s velkýma nohama. Víc volnosti potřebuje." Seznamte se.

Česká kabina v Bratislavě a noví kustodi. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Nikoli s Jágrem, jehož dobře znáte, ale právě s hlavním českým kustodem a jeho dvěma parťáky: Šmíd, Petr Ondráček, Jaroslav Kugler. Na hokejovém šampionátu vlastně tvoří takový druhý tým v týmu. Aby vše tak dokonale klapalo, musí být i velmi dobře sehraný...

Tihle chlapíci spí v průměru pět až šest hodin denně, vstávají jako první a usínají poslední. Na nohou jsou od rána až do noci. Že vám ta jména nic neříkají? Jistě, u národního výběru dlouho pracovali známí vtipálci Petr Bílek a Pavel Vlašic, jenže na žádost kouče Hadamczika museli skončit s odchodem předchůdce Růžičky. Oba to pak velmi těžce nesli.

Dnešní trio má odlišný druh humoru, ale snaží se to vynahradit naprostou péčí o každého hráče. "Co bylo předtím, bylo. My jsme taková nová éra," říká Kugler. Je pravda, že zpočátku probíhalo sžívání se s týmem poněkud rozpačitě – hráči ani kustodi nevěděli, co od těch druhých čekat. "Ale postupem času si to sedlo. Všechno je naprosto v pohodě," praví Šmíd.

Česká kabina v Bratislavě a noví kustodi.

Však noví kustodi mají už plno zkušeností i z klubové úrovně – Šmíd s Kuglerem v Plzni, Ondráček zase působil čtyři roky v Brně. "Se Zdeňkem jsme už pracovali u dvacítek," vypráví Ondráček. "Já byl dříve štíhlý, měl jsem i vlasy. Ale s ním mi za ta léta vypadaly," práskne holohlavý Šmíd.

Srandičky, to je přece známá specialita české kabiny. Miluje je Jágr, Jakub Voráček a další. Stará se o ně dvorní bavič Petr Vampola, týmový DJ. Z něj si Jágr rád utahuje. Jako před prvním zápasem, kdy Vampola v pozici náhradníka mluvil před novináři. "Teda s ním toho moc neprodáte!" dobíralo si ho zdálky vysmáté číslo 68.

"Ale žádné speciální požadavky nemá, jen si o přestávkách v zápase vypije zhruba třetinu té své koly s ledem," prozrazuje na Jágra Šmíd. Pouze bekovi Martinu Škoulovi míchají speciální čaj, který si přivezl z Ruska. Jágr má vysoké nároky hlavně na ostří svých bruslí.

Proto si na Slovensko stejně jako loni přivezl osobního brusiče Joea Freie, který se v české šatně sem tam mihne. V šatně, kde už tradičně neuslyšíte hrát téměř nic jiného než písničky Hany Zagorové, Karla Gotta nebo jmenovce Zicha.

Trocha čísel na závěr: v utkání hokejisté vypijí asi 50 litrů tekutin, spořádají krabici tatranek nebo kolem sedmi kilogramů pomerančů, banánů a jablek. Samozřejmostí je čokoláda, vitamíny. Stejně jako to, že hráči musí mít co trénink každou část výstroje důkladně vysušenou a dresy voňavé. Je úplně jasné, že kustod = práce téměř nonstop. A pro všechno.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...