Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chomutovu a Varům chybí peníze, mezi zájemci o extraligu je i Jágrovo Kladno

Sport

  6:00
PRAHA - Přestože z extraligy letos nikdo nesestoupil, může se mapa nejvyšší hokejové soutěže v létě změnit. Finančními problémy trpící Karlovy Vary a Chomutov jednají o prodeji svých licencí s kluby první ligy.

V uplynulé sezoně hrál za Chomutov i Roman Červenka foto: ČTK

S Jágrem jsem se o stěhování extraligy do Kladna bavil. Je to na něm, říká šéf Chomutova

Prodat licenci, nebo neprodat? Koupit ji, či nekoupit? To jeto, očem v těchto dnech jednají některé kluby hokejové extraligy stěmi prvoligovými.

Nejde však jen o to, si za „vstupenku“ mezi čtrnáctičlennou elitu zaplatit, k působení v ní kluby potřebují také dostatečný rozpočet, jehož nejskromnější výše začíná na hranici 60 milionů korun.

Zájemci by posílili jen trochu

V polovině května se objevily zprávy, že rekordman v počtu extraligových titulů Dukla Jihlava má zájem o převod licence z Karlových Varů, které už několik let sužují finanční potíže. S Jihlavou je přitom vázala úzká hráčská spolupráce. Osud pak oba týmy svedl na jaře do baráže, v níž si Západočeši udrželi extraligovou příslušnost, naopak Jihlava zůstala v první, tedy WSM lize.

Stěhování extraligové licence

Olomouc –> Karlovy Vary (1997): Mistr z roku 1994 doplatil na machinace svého vedení a o tři roky později zkrachoval. Licenci koupily Karlovy Vary, které se o postup neúspěšně pokoušely v baráži.

Opava –> Havířov (1999): Ve své třetí sezoně v extralize se Opava poprvé vyhnula baráži, když se majitel Radim Masný rozhodl přesunout soutěž do nedalekého Havířova, kdeklub našel lepší podmínky pro svou další existenci.

Znojmo –> Brno (2009): Deset let působilo Znojmo v nejvyšší soutěži, než také zde došly peníze. Jelikož se nepodařilo sehnat generálního sponzora, koupilo extraligu ambiciózní Brno.

České Budějovice –> Hradec Králové (2013): Podobný případ jako v Opavě. Na jihu Čech nenašel klub Mountfield dostatečnou finanční podporu, a tak se za nelibosti hokejové veřejnosti přesunul do Hradce Králové.

Karlovy Vary, Chomutov? (2016): Budoucnost těchto týmů je stále nejistá. Ve hře jsou zájemci z Jihlavy a Kladna.

Jenže po omezení sponzoringu ze strany generálního partnera Sokolovské uhelné se Západočeši ocitli v ještě výraznějších problémech a nyní nabízejí Jihlavě svá extraligová práva za 12 milionů korun. „Město Jihlava, tedy vlastník klubu, mě pověřilo, abych s Vary o převodu licence, případně převodu hráčských práv, jednal. Šlo by o stejný přesun, jako když se před třemi lety přesouvala extraliga z Českých Budějovic do Hradce Králové,“ řekl LN jednatel Dukly Bedřich Ščerban.

Na rozdíl od Hradce však věří, že by extraligu mohl hrát stávající prvoligový kádr Jihlavy. „Hráli jsme baráž, tým je dobře složený, ta kostra je daná. Jen bychom samozřejmě museli posílit, abychom v extralize byli konkurenceschopní,“ dodal někdejší český reprezentační obránce.

Ze dne na den by byli schopni hrát extraligu i v Kladně. To zase má zájem odkoupit licenci od Chomutova, který uvažuje o konci v extralize kvůli tomu, že nemá dostatečnou finanční podporu města. Piráti hrozí odchodem z Chomutova, pokud město nenavýší dotaci ze 7,5 milionu na 33milionů. „Na straně města panuje shoda na zachování mládežnického hokeje, ale ne v tom, zda podpořit extraligový tým. Proto jsme v kontaktu s Jaromírem Jágrem mladším,“ řekl ředitel Pirátů Jaroslav Veverka mladší.

Pokud by se Piráti skutečně s Jágrem dohodli na prodeji licence, Kladno by bylo na extraligu připraveno ihned. „I kdyby za námi přišli až na začátku září, že budeme hrát extraligu, nebránili bychom se tomu. Přípravu sice směrujeme k tomu, že budeme vpříští sezoně hrát WSM ligu, máme však extraligové zázemí, rozpočet i hráčský kádr,“ sdělil tiskový mluvčí Rytířů Vít Heral.

Tým sice nemá schválený rozpočet na novou sezonu, výhodou však je, že díky Jágrovi coby majoritnímu vlastníkovi by v klubu zůstala většina sponzorů. „Chceme si nejvyšší soutěž vybojovat sportovní cestou, ale když nám bude nabídnuta licence, budeme schopni extraligu hrát,“ doplnil Heral.

Další kluby chtějí postoupit

Naopak ostatní prvoligové kluby by odkoupení licence odmítly. Například jednatel Ústí nad Labem, olympijský vítěz z Nagana Jan Čaloun, tvrdí, že extraligový rozpočet je nyní pro Slovan, který v letošním čtvrtfinále vyřadil vítěze základní části z Kladna, hudbou budoucnosti.

„Každý klub má mít dlouhodobě stanovený cíl a tím je pro nás návrat do extraligy. My si ho ale chceme vybojovat sportovní cestou. Náš rozpočet je nyní 14 milionů korun, a když jsme slyšeli, že Vary prodávají licenci na extraligu za téměř stejnou částku, museli jsme se tomu v klubu smát,“ uvedl Čaloun.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat