Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejový ‚učitel‘ z Keni. Jeho videa jsou hitem, chválí ho i v Kanadě

Sport

  9:00
LONDÝN/PRAHA - Jak správně střílet, bruslit, přihrávat... Na internetu je poučných videí se sportovní tématikou nespočet. Keňan Chris Kibui se však jako jeden z mála změnil v opravdového experta. Hokejové „poradně“ se věnuje na plný úvazek, po celém světe má miliony příznivců.

Chris Kibui. foto: hockeytutorial.com

Hrdě se hlásí ke keňskému městu Nairobi, kde prožil prvních devět let svého života. S bratrem a matkou se posléze přestěhovali do Londýna, odkud už několik let radí přes internet hokejovým nadšencům, jak se ve svém řemesle zdokonalit.

„Jsem pětadvacetiletý černoch z Keni, který žije v Anglii a hraje hokej. Když jsem to dokázal já, tak proč ne vy?“ zubí se mladý sympaťák v jednom ze svých videí.

Ne, není to vtip. Kibui založil společnost Hockey Tutorial, jež má na Youtube kanále přes dvě stovky klipů. Sám obvykle stojí před kamerou na ledové ploše ve výstroji a během několika minut představí divákům další ze svých „zlepšováků“. Radí ale i při výběru výbavy v obchodě nebo při dřině v posilovně.

„Dnes se naučíme zrychlit v bruslení směrem dopředu. Zaměříme se na techniku, kterou ovládáte a zkusíme ji ještě o něco vylepšit,“ říká například. Na sobě má dres s logem své společnosti a vzápětí klesne záběr k jeho bruslím, aby mohl přejít k praktické ukázce.

Pokud máte stále drobné pochybnosti, jste na omylu. Skromný klučina sklízí mimořádný úspěch, jeho internetová videa se setkávají jen s pozivitní ohlasy. „Jsem patnáctiletý hokejista z Kanady. Nikdy bych nečekal, že se budu učit od chlápka s britským přízvukem hrát hokej,“ stojí v jednom z komentářů na sociální síti.

Kibui se začal zimnímu sportu věnovat až v pozdním věku, teprve před svými šestnáctiletými narozeninami poprvé obul brusle. Za vše doteď vděčí především svému příteli, jenž je vášnivým hokejistou. Oba spolu začali trávit svůj volný čas mezi mantinely.

V Anglii, kde je na nejvyšší úrovni registrováno jen něco málo přes dva tisíce hokejistů, odolal Keňan lákadlům jako fotbal či kriket. Jakmile poprvé vstoupil na led, měl okamžitě jasno.

„Ale začátky byly těžké,“ vzpomíná s úsměvem. „Postupně jsem totiž zjistil podstatnou věc: lidé v Evropě i USA jsou dobří rekreační bruslaři, ale nikdo mi nebyl schopen věnovat pár minut času, aby mně ukázal alespoň základy,“ pravil.

Pracoval po Apple, kvůli hokeji dal výpověď

A tak začal s tréninkem jako samouk. „Nechtěl jsem být jako většina. Když jsem se naučil zastavit, natočil jsem video a vložil ho na internet, aby se mohli ostatní učit. Tím všechno začalo.“

První měsíce se jen potácel na ledě s holí a pukem, později ovšem získával zkušenosti. „Nikdo mně neříkal, jak mám hrát. Jen v televizi jsem sledoval hodně zápasů NHL. Pořídil jsem si také branku, do které jsem začal střílet,“ vybavuje si. Brzy dal výpověď ve firmě Apple a svůj koníček proměnil v plnohodnotné zaměstnání. Na profesionální úrovni ale hokej nikdy dlouhodobě nehrál.

Fanoušci ho milují. Keňan žijící v Anglii, co natáčí hokejová videa? To je zaručené lákadlo. Kibui cestuje po světě, se svými „žáky“ se setkává také osobně. Proměnil se v kvalitní značku, na kterou letí sponzoři. 

Ba co víc, brzy by klidně mohl rozšířit trenérský štáb jednoho z velkoklubů.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat