Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Čína dál dobývá svět. Hokejistky Kunlunu budou hrát s kanadskými profesionálkami

Představitelé CWHL a čínského klubu Kunlun Red Star. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představitelé CWHL a čínského klubu Kunlun Red Star. | foto: CWHL.com

TORONTO Čínský lední hokej udělal další krok směrem ke zvýšení popularity tohoto sportu v této miliardové zemi. Zatímco mužský tým Kunlun Red Star má za sebou první sezonu v Kontinentální lize, ženský tým stejného klubu míří dokonce do zámoří. Stane se šestým účastníkem profesionální Canadian Women Hockey League.

Zámořská a čínská strana se dohodly zatím na pětileté smlouvě. Zatímco muži Kunlunu hráli své domácí zápasy v Pekingu a Šanghaji, ženský tým bude mít domácí prostředí v jedenáctimilionovém Šen-čenu.

Hrát bude v moderní Dayun Areně, která má kapacitu hlediště 18 000 míst a kde se v minulých letech konaly především basketbalové a gymnastické akce.

„Je to historický moment pro kanadský ženský hokej a pro ženský hokej po celém světě. Jsem šťastná, že se rozrůstá na šest týmů a že ten šestý tým bude sídlit v Číně,“ uvedla komisařka CWHL Brenda Andressová v torontské hokejové Síni slávy.

„Je to pro nás velký den, protože severoamerický ženský hokej je nyní spojen s více než 1,3 miliardy lidí v Číně,“ nechal se slyšet Siao-jü Čao, předseda představenstva Kunlun Red Star.

„V Číně máme vlastní ženskou ligu, ale přistoupením k CWHL jsme významně rozšířili náš horizont. Chceme, aby se lední hokej stal v Číně velmi oblíbenou hrou,“ dodal.

Zakládají další týmy

Kunlun Red Star se coby šestý celek připojí ke čtyřem kanadským klubům (Brampton Thunder, Calgary Inferno, Montreal Canadiennes, Toronto Furies) a k americkému Boston Blades.

Každý klub CWHL absolvuje v základní části soutěže 30 místo dosavadních 24 zápasů. Zámořské kluby při své cestě do Číny odehrají vždy tři zápasy, naopak Kunlun čekají zaoceánské „výlety“ opačným směrem.

Tím však čínská hokejová expanze nekončí. Kunlun založil další dva nové týmy. Jeden bude startovat v nižší ruské soutěži VHL a další v juniorské MHL.

Úzké vztahy chce na základně uzavřených smluv udržovat také s některými evropskými kluby. Jedním z nich je i Liberec.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...