27. dubna 2010 8:13 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Cítím hrdost, říká nový trenér národního týmu Alois Hadamczik

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Alois Hadamczik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alois Hadamczik. | foto: ČTK

PRAHA Když opouštěl hokejovou reprezentaci, mluvil o neoprávněné kritice a zahořkle cítil až příliš velkou křivdu. Uplynuly dva roky a kouč Alois Hadamczik (57) je zpátky.

Jenže teď si hoví v pocitech zadostiučinění, k národnímu výběru se vrací jako nástupce svého velkého rivala Vladimíra Růžičky. "Jsem rád, že čas ukázal, kde je nakonec pravda," pronesl včera po svém zvolení se spokojeností v hlase.

TIME OUT LN: Hadamczik? Svatba z rozumu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Jak jste vlastně tu volbu, v níž jste byl favoritem, prožíval? Čekal jste nervózně na její výsledek, nebo jste byl už naprosto klidný a vyrovnaný?
Já ani nevím, jak to všechno proběhlo. Jen jsem dostal zprávu od vedení svazu, v níž stálo, že jsem zvolen novým trenérem.

Nelehký úkol šéftrenéra-spasitele Lenera: obrodit český hokej - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Asi vás to pořádně zahřálo na srdci, že?
Mě hlavně těší, že určití lidé věří v moji cestu. Když jsem u reprezentace kdysi začínal, některé kritiky na mou adresu byly až nepochopitelné. Pořád se tu řešily omluvenky hráčů, že pode mnou prý nechtějí hrát. Jenže vidíte, že přichází, ať národní tým vede kdokoliv.

(Staro)novým koučem hokejové reprezentace se stal Alois Hadamczik - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Těšíte se už dnes na svůj comeback?
Je to velká pocta, ohromná čest. Každý Čech, který je v reprezentaci, musí cítit národní hrdost. Bude potřeba pozorně vybírat zodpovědné, zdravé hráče, kteří do všeho půjdou naplno. Ale já se na takovou práci těším.

A kdy vám vlastně začne?
Už v těchto dnech. Zrovna čekám telefonát od svazu. Mám už na programu nějaké schůzky s Tomášem Králem, kde...

... kde budete navrhovat svůj realizační tým?
To také, ano.

Alois Hadamczik.

Prezident svazu vám prý na to dává dva týdny. Máte už nějakou představu?
Já si raději předtím nic nepředstavoval, protože když máte nějakou vizi lidí, nemusí to hned úplně vyjít. Já nechci hned nadhazovat konkrétní jména, musím teprve s vedením svazu najít společnou řeč. Poradit se, probrat různé varianty. A potom se rozhodnu.

Ale neříkejte, že v hlavě několik jmen nemáte.
Několik jmen mám. Ale nebudu je ještě říkat.

A patří mezi ně i lidé z vašeho minulého působení u reprezentace (asistenti František Musil a Josef Paleček – pozn. red.)?
I to je možné.

ANKETA LIDOVÝCH NOVIN

1. Je návrat Hadamczika k reprezentaci dobrá volba?
2. Vymaní nový model český hokej z krize?

Jaroslav Holík (mistr světa 1972, kouč juniorských mistrů světa 2000 a 2001):
1. Rozhodně je to správná volba. Já tu žádné lepší jméno nevidím. Dává šanci mladým, ti ostatní by to nejraději stavěli pořád na stejných jménech. Navíc se nároďáku bude na rozdíl od Růžičky věnovat naplno.
2. Nemyslím si. To, co nastiňuje pan Lener, hokeji nepomůže. Podle mě z něj bude jen člověk, který bude papírovat. Dokud budou o­ tom, kdo hraje mezi žáky, rozhodovat peníze a ­rodiče, tak se nikam nepohneme. A to pánové z ­kanceláří ovlivnit nedovedou.

Robert Záruba (komentátor ČT):
1. Patří mezi ty lepší volby. Já bych si ale dovedl představit někoho jiného. Pan Hadamczik už šanci dostal, teď by ji měl dostat někdo další. Třeba Václav Sýkora.
2. Pan Lener je skvělý odborník, dokáže tomu dát řád. Ale musí se věnovat problému od základů. Pokud se bude věnovat také mládeži od deseti do dvaceti let, je tu šance na zlepšení. Musí přitáhnout děti k hokeji a hlavně vydržet. Bude to o nervech. Není to otázka jednoho nebo dvou let.

Růžička a Hadamczik.

Jiří Vykoukal (obránce Sparty, mistr světa 1996 a 1999):
1. Určitě je to správná volba. Z ­těch dvou jmen, co byla v ­užším výběru, rozhodně. Josef Jandač je ještě hodně mladý, nemá za sebou příliš výrazné úspěchy.
2. Moc nevím, jak se trénuje ve Švédsku, jaké metody tam na svazu mají, ale pokud mohu hodnotit osobu pana Lenera, pak je to člověk na svém místě. Pozice metodika mu jednoznačně svědčí.

Josef Augusta (kouč mistrů světa 2000 a 2001, asistent v roce 1999):
1. Pánové na svazu rozhodli tak, jak rozhodli. Já osobně bych si k panu Lenerovi představoval někoho vzdělaného, zkušeného s úspěchy za sebou, ne praktika jako je Lojza Hadamczik. Třeba Václava Sýkoru.
2. Pan Lener je skvělý odborník, určitě nejlepší u nás. Je zkušený, byl v zahraničí, chce se neustále vzdělávat. Problémy českého hokeje jsou především v mládeži. Pokud se jí bude věnovat, budete vy novináři psát za deset let o další generaci světových šampionů. Musí ale vydržet, nenechat se otrávit. Je důležité tvrdě pracovat, pracovat a pracovat.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Najdete na Lidovky.cz