21. dubna 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Co bude s O2 arenou bez Slavie? Sparta má silnou vyjednávací pozici

O2 arena si zřejmě nemůže dovolit fungování bez domácího týmu. Vystřídají ve Vysočanech slávistické fanoušky sparťané? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O2 arena si zřejmě nemůže dovolit fungování bez domácího týmu. Vystřídají ve Vysočanech slávistické fanoušky sparťané? | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sestup hokejové Slavie z extraligy s sebou nese řadu nezodpovězených otázek. Cos klubem nyní bude? A jak to vypadá s jeho dalším působením v O2 areně?

Slavia má s O2 arenou uzavřenou dlouhodobou smlouvu, která platí až do roku 2024. Aktuální situace však nejspíš všechno změní: je totiž dost nepravděpodobné, že by klub utáhl hodně drahý nájem i o soutěž níž. Logicky se tak jeví návrat do Edenu, kde už červenobílí odehráli baráž.

„To je nyní předčasné řešit, veškerá jednání budou teprve probíhat. Více vám k tomu neřeknu,“ vzkázal neurčitě jeden z vlastníků klubu Vladimír Pitter. Podobně tajemně se vyjadřuje i Richard Benýšek, který ve Slavii stále drží většinový podíl a zároveň je šéfem společnosti Bestsport, jež O2 arenu provozuje.

Sparta: Oslovit nás musí Bestsport

Pro ni by však byla velká pohroma, kdyby nejluxusnější aréna zůstala bez hokeje, řádově by ročně přišla o mnoho milionů korun znájemného. Jediným, kdo by Slavii mohl nahradit, je Sparta.

„Zatím jsme nic takového neřešili. Máme naši halu v Holešovicích a nyní je to otázka na Bestsport. Nevím, jaká je smlouva se Slavií a jestli tam bude hrát i 1.ligu,“ řekl šéf Sparty Petr Bříza.

Jelikož sestup Slavie není žádným překvapením a celou sezonu k němu směřovalo, je téměř nemyslitelné, že by si Bestsport nepřipravoval náhradní variantu. Jediným řešením je Sparta, protože Lev Praha už zanikl. Nebo že by se tento projekt znovu oživil?

To je spíš fabulace, a tak má Sparta poměrně hodně silnou výchozí pozici a může si vyjednat příznivější podmínky než Slavia. Její vedení ostatně s myšlenkou přestěhování v minulosti už několikrát koketovalo.

„Nemám rád otázky, jestli nemůžu stěhování vyloučit. Je to o smlouvě mezi Bestsportem a Slavií a já jako třetí strana tohle nemůžu, a ani nechci komentovat,“ reagoval Bříza.

Pitter: Konec hokeje na Slavii nepředpokládám

Slavii by rozvázání kontraktu s O2 arenou mohlo dost ulevit. Není tajemstvím, že právě drahý nájem byla jedna z hlavních příčin, která ji postupně stáhla ke dnu.

Na druhou stranu zůstává otázkou, jak se se sestupem vyrovná po ekonomické stránce, jelikož logicky přijde o řadu sponzorů. „Stačí si spočítat, že jsme generálního partnera v O2 areně měli ve společnosti Bestsport, v 1. lize navíc budou chybět příjmy od marketingového partnera BPA. Jenom tohle jsou jednoduché počty,“ nezastírá Pitter.

Ten však zároveň jedním dechem dodává: „Pokud nenastanou nějaké nenadálé věci, tak Slavia bude hrát příští sezonu 1. ligu a já se budu snažit, abychom za rok vyhráli baráž a vrátili se do extraligy. Černé scénáře, že by hokej na Slavii skončil, nepředpokládám.“

Jenže jak bude vypadat kádr? O brankáře Dominika Furcha, nejlepšího hráče týmu, je zájem v KHL. Odejít může i kapitán Jaroslav Bednář, který má sice kontrakt i na další rok, ovšem platný jen pro extraligu. „Je to tak. Všechno je otázkou jednání, zatím bych jen spekuloval,“ říká Pitter.

Vlasák chce zůstat jako manažer

Bednář navíc není jediným, kdo má smlouvu platnou jen pro nejvyšší soutěž, to situaci komplikuje. A to je nutné vzít v potaz, že ve Slavii byla řada hráčů na hostování do konce sezony...

Jedno je však téměř jisté: Slavia bude mít sportovního manažera, právě on bude mít na starosti skládání týmu. Tuhle funkci by mohl zastávat Tomáš Vlasák, jenž po baráži ukončil kariéru. „Ještě před příchodem do Slavie jsem měl ale určitou domluvu s Martinem Strakou, takže se sejdu nejdřív s ním a uvidíme.“

Návrat do Plzně však podle informací LN není Vlasákovou prioritou, už se mu nechce dojíždět a rád by pracoval v klubu, kterému odmala fandí. Svědčí otom inásledující slova: „Věřím, že se na Slavii dá dohromady schopná parta lidí, kteří ji padnout nenechají. A kteří ji budou chtít co nejdřív dostat nahoru.“

OBRAZEM: Postup, pět finále, sestup. Prohlédněte si 21 let Slavie v extralize

POSTUP DO EXTRALIGY. Když se v sezoně 1993/94 vrátil z NHL, zamířil Vladimír...
PRVNÍ TITUL. V roce 2003 se Slavia dočkala historického úspěchu. V památné...

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76