14. prosince 2011 12:03 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Crosby zase nehraje. Otřesy mozku trápí NHL

Sidney Crosby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sidney Crosby. | foto: Reuters

PITTSBURGH/PRAHA Kanada opět trne. Její miláček a hrdina Sidney Crosby nehraje a zase zní z jeho úst: pociťuji příznaky otřesu mozku. Asi nejlepší hokejista současnosti už zmeškal tři zápasy svého Pittsburghu a momentálně s týmem ani netrénuje.

Crosby se dlouhých deset měsíců potýkal s následky otřesu mozku a do sestavy Penguins se vrátil až před třemi týdny. Jak se ukázalo, během dlouhé absence neztratil nic ze svého hokejového umění. Hned v prvním zápase nasbíral čtyři body.

Fanoušci i trenéři si už mnuli ruce a těšili se, že jim kapitán Crosby pomůže opět dobýt Stanley Cup. Jenže realita je jiná. Stačil loket Davida Krejčího v obličeji v zápase s Bostonem a čtyřiadvacetiletý útočník je opět mimo hru.

"Necítím se úplně špatně. Ale musím být opatrný v tom, co dělám, a vrátit se, až budu úplně zdravý," líčil Crosby pro server NHL.com. Ten po duelu s Bostonem trénoval, ale přepadly ho přitom příznaky otřesu mozku včetně bolestí hlavy.

PSALI JSME:

Otřes mozku je v zámoří velké téma. Kromě Crosbyho je kvůli němu nově ze hry také Jágrův centr z Philadelphie Claude Giroux. Vedení klubu oznámilo, že se jeho stav den ode dne zhoršuje a na led se zřejmě dlouho nepodívá.

Otřesy mozku totiž mohou přivodit hráčům trvalé zdravotní potíže. Vedení soutěže už zakázalo neočekávané údery například ze strany či zezadu a směřované přímo na hlavu, autory faulů pak trestá i několikazápasovým distancem. Jak to vypadá, otřesů mozku ale neubývá.

O jak závažný problém může jít, ukázaly poslední měsíce. Rodiny čtyř nedávno zesnulých hokejistů – Ricka Martina, Dereka Boogarda, Boba Proberta a Reggieho Fleminga – se rozhodly věnovat mozky zemřelých lékařům.

Hokejisté s boxerskou demencí

Ti u všech čtyř objevili známky chronické traumatické encefalopatie (CTE) – závažného poškození mozku. Toto degenerativní onemocnění postihuje lidi, kteří prodělali několik otřesů mozku či dostávali opakovaně rány do hlavy – přezdívá se mu "boxerská demence".

Boogard a Probert byli slavní bitkaři nedávných let, jenže vedení ligy nehodlá pěstní souboje zakázat ani nijak omezit.

"S respektem k tomu, co lékaři našli, musím říct, že stále mají jen omezená data. Musíme se také dívat na to, jak konkrétní člověk žil," tvrdil komisionář NHL Gary Bettman. Narážel tím na Boogardovu nešťastnou smrt po náhodné kombinaci prášků na bolest a alkoholu.

CTE tak dál visí nad hráči jako pověstný Damoklův meč. "Hokejisté prostě mění mozkové buňky za peníze," vystihl situaci expert na CTE Chris Nowinski z Bostonské univerzity...

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.