11. května 2011 13:18 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Další námluvy. Vrátí se Jágr do 'svého' Pittsburghu?

Jaromír Jágr v Pittsburghu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr v Pittsburghu. | foto: Reprofoto

PITTSBURGH/PRAHA Generální manažer Pittsburghu Ray Shero přispěl k množícím se spekulacím ohledně možného návratu hokejového útočníka Jaromíra Jágra do slavné NHL. Po čtvrtfinálovém souboji českého týmu s výběrem USA, pro který Shero na mistrovství světa na pracuje, plánuje pozvat českou hvězdu do zámoří na letní golfový turnaj u příležitosti oslav zisku Stanley Cupu v roce 1991, a oživit tak vztahy, které ochladly po Jágrově odchodu z Penguins do Washingtonu v roce 2001.

Jágr neodmyslitelně patřil k Pittsburghu 11 let. V jeho dresu oslnil celou NHL i fanoušky Tučňáků, kteří ho milovali. I díky přispění kladenského rodáka se klub v roce 1991 radoval z vůbec prvního Stanley Cupu ve své historii. O rok později navíc slavnou trofej obhájil. Jágrův odchod do Washingtonu ale mnohé změnil a fanoušci na svou bývalou modlu při zápasech proti Capitals často především bučeli.

V posledních letech nebyli Penguins s Jágrem ani v kontaktu, přestože se snažili ho skrze Omsk, kde odehrál poslední tři sezony, pozvat do zámoří při příležitosti loučení se starou Civic (Mellon) Arenou nebo na zápas pod širým nebem. Zda mu však Avangard pozvánky tlumočil, v Pittsburghu nevědí. To vše chce nyní Shero změnit. "Když přemýšlíte o Penguins, napadnou vás Lemieux, Crosby a Jágr," řekl generální manažer Pittsburghu serveru TSN.ca v dějišti turnaje.

JÁGR V DRESU PITTSBURGHU

"Tři lídři, hráči, kteří jsou hlavními postavami a tvářemi celé organizace," vysvětlil Shero své pohnutky ke kontaktování Jágra. Nabízí se však také otázka, zda by devětatřicetiletou legendu českého hokeje nechtěl přivést zpět. O Jágrovy služby již údajně projevil zájem Montreal, v minulosti byl na spadnutí jeho návrat v Edmontonu.

Skutečností je, že Jágr je stále bez kontraktu na příští sezonu. Ačkoliv dal mnohokrát najevo, jak je v Omsku spokojený po stránce hokejové i života mimo led, spekulace o možném návratu do NHL, kterou opustil s 1599 body na kontě z 1273 zápasů v základní části, sám dosud neutnul. "Je na mě ještě příliš brzy a opravdu nevím, co budu dělat příští rok. Zatím nevím, kde chci hrát. Právě teď se chci soustředit jen na tento turnaj, což nebude déle než týden. A teprve pak se musím rozhodnout," prohlásil Jágr.

Když byl v úterý dotázán na svůj čas strávený v Pittsburghu, o městě jako takovém hovořil jen v dobrém, ale s úctou a slovy chvály vzpomínal hlavně na velikána historie celé soutěže Maria Lemieux. "Když jsem byl ještě mladší, fanoušci v Pittsburghu mi všichni chtěli pomoct a měli mě rádi. Nejdůležitější věcí ale byla možnost vidět toho nejlepšího hráče a hrát s ním. To byla asi nejlepší věc, která se v mém životě přihodila," vzpomínal Jágr.

Jaromír Jágr v Pittsburghu.

Dal tak najevo, že staré rány již zacelil čas. "Je úžasné slyšet takové věci, protože Pittsburgh si svých sportovců váží a myslí na ně. A na kluka, jako je on, město doopravdy zareagovalo. V Pittsburghu je stále spousta věcí, které ho připomínají - výstroj, dresy... Je hezké, že o Pittsburghu smýšlí pořád tak laskavě. Ty pocity jsou vzájemné," ujistil Shero.

Vnitřně by Jágra pro návrat do NHL mohl přesvědčit třeba i pohled na to, jak skvěle si v minulé sezoně vedl v dresu Anaheimu finský forvard Teemu Selänne. Přestože do ní vstupoval již jako čtyřicátník, patřil k hlavním tahounům Ducks a v základní části byl jejich druhým nejproduktivnějším hráčem, když si připsal výtečných 80 bodů v 73 zápasech za 31 branek a 49 přihrávek. V šesti utkáních play off pak přidal šest gólů a asistenci.

"Myslím, že mojí výhodou je to, že má hra není založena na rychlosti," uvedl Jágr. "Když stárnete, tak rychlost ztrácíte, ale o rychlosti má hra nikdy nebyla. Proto mě Teemu překvapil, neboť jeho hra o rychlosti vždy byla a on jí stále má. A to je pořád starší než já," připomněl Jágr útočníka zvaného pro jeho rychlost "Finský blesk".

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.