Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dánský zázrak na ledě. V přípravě přitom dostali desítku od Švédů

Sport

  9:29
PRAHA - V zemi mají jen patnáct zimních stadionů. Na mistrovství světa už ale podceňovaní Dánové ukázali, že přes skromné podmínky umí porážet hokejové velmoci. Když se řekne Dánsko, nejčastěji si vybavíte sochu mořské panny v Kodani, stavebnici Lego, či světoznámého tvůrce pohádek Hanse Christiana Andersena. Ale hokej?

Dánská radost. foto: Reuters

Ještě před pár dny určitě ne. Dánský hokejový zázrak k sobě na letošním mistrovství světa ale poutá značnou pozornost. Vítězství nad Finskem a Spojenými státy zajistily v předstihu týmu švédského trenéra Pera Bäckmana postup do osmifinálové fáze. Před turnajem se přitom čekalo, že Dánové spíš spadnou do skupiny o udržení.

VYTOČENÝ JÁGR: Ti, co se omluvili, by měli Reichelovi a spol. líbat zadky - VÍCE ČTĚTE ZDE!

HISTORICKÁ BLAMÁŽ: Norové porazili 3:2 malátný český tým - VÍCE ČTĚTE ZDE!

SENZACE. DÁNOVÉ porazili i Američany a jsou jako první v osmifinále MS  - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Jenže tohle je nejlepší mužstvo, jaké jsme kdy měli," namítá útočník Ottawy Peter Regin. Postavení na hokejovém výsluní si Dánsko upevňuje už od roku 2003. Tehdy se jeho reprezentace vrátila poprvé po 54 letech zpátky do elitní skupiny mistrovství světa. Před čtyřmi lety pak nastoupil v ­NHL za New York Islanders první dánský hokejista Frans Nielsen - i on je v Německu na soupisce.

Hokej v Dánsku

- V zemi je registrováno 4255 hráčů, což je zhruba dvanáctkrát menší počet než ve Finsku, které má také 5 milionů obyvatel a­ s Dánskem prohrálo první zápas na MS 1:4.

- Největším úspěchem dánského hokeje jsou dvě desátá místa z mistrovství světa (1949 a­ 2007). Na olympiádě dánský tým nikdy nestartoval.

Kromě toho se Dánové mohou spolehnout na spolehlivé brankáře. V prvním utkání zastavil 37­ finských střel dvacetiletý Frederik Andersen, který přitom až do dorostu pokoušel štěstí jako útočník. Přes veškerý pokrok zůstává hokej v Dánsku na okraji zájmu. "První je tam fotbal, potom házená, badminton, cyklistika a nevím co a hokej je až někde vzadu," říká trenér Zlína Zdeněk Venera, který v Dánsku na konci osmdesátých let působil jako hráč po boku současného manažera reprezentace Dánska Espena Nedermarka.

Dánská radost.

Během přípravy nic nenasvědčovalo tomu, že by forma Dánska měla představovat pro favority varování. V ­generálce na šampionát podlehlo Švédům 3:10. Právě vysoká porážka měla podle trenéra Bäckmana pozitivní vliv na atmosféru v mužstvu. "Ukázali jsme si snad 45 různých důvodů, co všechno jsme dělali špatně. Jak se teď ukazuje, hráči se z toho poučili."

Kurzy letí dolů

- Na postup Dánska ze skupiny vypsali před začátkem turnaje v sázkové kanceláři Fortuna kurz 5:1, po prvním utkání už žádný další nevyhlásili.

- Ve vítězství Dánska v zápasech s Finskem a ­USA věřilo jen zhruba jedno procento sázejících. 

- Kurz na celkové vítězství Dánska na turnaji klesl z 500:1 na 100:1.

Na ledě Dány nejvíc zdobí maximální nasazení. "Mladí kluci tam odevzdali naprosto všechno i v porovnání s českými podmínkami. Hokej tam přímo žrali a věnovali se mu na 200 procent. Je logické, že šli nahoru," podotýká trenér Zdeněk Šindler, který před dvaceti lety vedl dvě sezony tým Kodaně.

Jestli bude spanilá dánská jízda pokračovat, napoví už dnešní zápas s domácím Německem. Kdyby se Dánové propracovali do čtvrtfinále, šlo by o jejich nejlepší výsledek v historii. "Byl bych velice překvapený, kdyby se jim dařilo stejně jako na začátku. Jsou sice ukáznění, pracovití a fyzicky zdatní, ale chybí jim zkušenosti, což se musí projevit," předvídá Venera.

Mohlo by vás zajímat