17. listopadu 2011 21:23 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Defenzivní styl Tampy nudí. Přináší ale úspěchy

Winnipeg Jets - Tampa Bay Lightning. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Winnipeg Jets - Tampa Bay Lightning. | foto: ČTK

PRAHA Do středního pásma. Dál ani krok. Tampa Bay se protlouká NHL ojedinělým stylem. Po ztrátě puku se zatáhne na svou polovinu a vyčkává. I hvězdní útočníci jako Vincent Lecavalier, Martin St. Louis nebo Steven Stamkos musí poctivě plnit obranné úkoly. V herním pojetí trenéra Guy Boucher výjimky neexistují.

Lightning defenzivním stylem 1-3-1 hrají už druhou sezonu. Vlnu reakcí ale vyvolali až po utkání s Philadelphií. Diváci totiž viděli několik statických pasáží, kdy si obránci Flyers pouze vyměňovali puk, čemuž hráči Tampy Bay jen přihlíželi. Jednou dokonce došlo k vyloučení beka Philadelphie za zdržování hry.

"Boucher neudělal nic, aby pomohl NHL se rozvíjet. Podle mě by se hokej měl zakládat na útočení. A ne bránění," opřel se do Lightning Patrick Roy, bývalý vynikající gólman a člen Hokejové síně slávy. „Jsem placen za vyhrávání zápasů. Náš stadion je plný a Steve Yzerman (generální manažer - pozn. red.) šťastný," hájí se kouč.

Samotný styl je svým způsobem ojedinělý. Ano, některé týmy hrají defenzivně, ale ne tak jako Tampa. "Hráči přijali tuto kulturu, kterou jsme zde nastavili. Souhlasí s tímto stylem, který chceme praktikovat," tvrdí Boucher.

"Je to docela efektivní. Překáží ve středním pásmu, přes které je obtížné projít. A Philadelphie se jim to zřejmě snažila ukázat,“ myslí si Scotty Bowman, nejúspěšnější trenér v zámoří všech dob. „V jistém smyslu ho lze nazvat historickým, neboť něco takového jsme ještě neviděli.“ Obránce týmu Brett Clark to ale vidí jinak. "Na práci trenéra Bouchera nenajdete nic ze staré školy."

Boucher převzal Tampu Bay před loňskou sezonou. Mužstvu vštěpoval novou tvář a trvalo dlouhou dobu, než hráči filosofii pochopili. Po dvou měsích patřili Lightning dokonce k nejhůře bránícím týmům ligy. Pak se ale vše změnilo.

"Změny musí přijít po kapkách"

V play off se pak postupně stali adeptem na Stanley Cup. V prvním kole vyřadili favorizovaný Pittsburgh. Sedmý zápas urvali poměrem 1:0. Pak přešli ještě přes Washington. Ve finále konferenci s Bostonem je dělila jedna výhra od postupu do finále Stanley Cupu, ale v rozhodujícím zápase uspěli Bruins.

Boucher o výjimečnosti stylu téměř vůbec nehovoří. Jen připouští, že by se tým v budoucnu mohl prezentovat jinak. "Změny musíte provádět kapkách. Chci si být jistý, že dosáhneme dokonalosti v tom, co si určíme, než se pustíme do něčeho nového," přemítá.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!