Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Derby táhne. Třinec bavil v televizi víc lidí než Hašek

Sport

  12:00
PRAHA - Finálové soupeře od sebe dělí nějakých pětatřicet kilometrů. Moravskoslezský kraj tak nyní žije hokejem. Překvapivě však nejen on. Extraligová klání mezi Třincem a Vítkovicemi přilákala k televizním obrazovkám více diváků než loňské tažení legendárního Dominika Haška s Pardubicemi.

Fanoušci Třince. foto: ČTK

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Hokej_sledovanost.

Pondělní první zápas v Třinci sledovalo 220 tisíc diváků, což je o 36 tisíc lidí více než rozhodující čtvrté finále loni. "Je to pro mě překvapení. Ale velmi milé překvapení, jsme rádi za každé zvýšení zájmu," řekla LN Jana Obermajerová ze společnosti BPA, která se stará o marketing extraligy.

Za lístky jsem dal patnáct tisíc

Zkušeností z bojů v play off, a nejen extraligy, má na rozdávání. Vítkovický útočník Viktor Ujčík (38) si navíc i vyzkoušel, jaké to je hrát proti Ostrovanům v dresu Třince.

Zájem o váš letošní regionální souboj přilákal k televizním obrazovkám více lidí než loňský boj Dominika Haška o titul. Čekal jste to?
Ne, překvapilo mě to. Tak doufám, že se aspoň lidem líbí.

Zaznamenal jste zvýšený zájem okolí i vy sám?
Je pravda, že jsem musel koupit přátelům nějaké lístky. Asi za patnáct tisíc korun... (usmívá se) Takže je jasné, že zvýšený zájem vnímám. Hrajeme přece finále extraligy, a ještě proti "sousedovi" z Třince.

V roce 1998 trefil vítkovický Vítězslav Škuta třineckého kanonýra Romana Kaděru hokejkou do hlavy. Pak mezi oběma kluby létaly výhrůžky v podobě žalob. Tyhle napjaté vztahy už opadly, ne?
Už to není na ostří nože. Tehdy jsem tu situaci prožíval v dresu Třince. Byl to nešťastný zákrok, ale ne úmyslný. Jsem tedy rád, že nedošlo na žaloby.

V sérii zatím prohráváte 0:2, páteční zápas doma bude klíčový. Na co v něm budete spoléhat?
Na podporu diváků. Na našich mladých hráčích bylo v prvním zápase znát, že je finále tak trochu zaskočilo. Doma by nám mohlo pomoci i široké hřiště. Pokud chceme sérii zdramatizovat, musíme v pátek vyhrát.

Základem bude také vstřelit gól Peteru Hamrlíkovi, ne? Ve finále se vám to totiž ještě nepovedlo...
Samozřejmě. Musíme hrát poctivě dozadu, ale zároveň být vepředu více nebezpečnější. Chce se to víc cpát před branku a taky zlepšit přesilové hry. Ty byly v Třinci žalostné.

"Návštěvnost na našem oficiálním webu www.hokej.cz je naopak opačná. Ta odpovídá někdy začátku sezony," dodala. Diváky k televizorům přilákal i úterní duel, i když jich bylo méně než o den dříve, průměrná sledovanost činila 178 tisíc lidí. Podle šéfkomentátora České televize Roberta Záruby neexistuje jednoznačná odpověď, proč diváky hokej láká víc než loni.

"Vždy v tom hraje roli počasí, program ostatních televizí v danou chvíli a jaký má finále příběh. A příběh moravsko-slezského finále je zjevně zajímavý i pro zbytek republiky. Aby finále sledovalo v nárazech až 700 tisíc lidí, to jsme loni neměli. A to přitom šlo o Haška a souboj Pardubic s Vítkovicemi, tedy i regionálně více rozložený," líčil Záruba.

Srovnání s minulými ročníky není podle Záruby relevantní, protože teprve poslední dva roky vysílá finále kanál ČT4, a ne ČT2. "Tam byl vždy hokej ještě sledovanější." Ale ani třinecké duely nepřekonaly sedmý zápas letošního čtvrtfinále mezi Libercem a Slavií. "Dívalo se 240 tisíc lidí, což je nejvyšší počet v play off na ČT4."

Jedno je však jisté. I když zápolení o titul a ofenzivní smršť třineckého kanonýra Martina Růžičky sleduje celá republika, největší emoce vyvolává právě na severu Moravy. "Je to ještě o stupeň emotivnější než proti komukoli jinému. Celá města žijí hokejem," popsala třinecká fanynka Veronika Filgasová.

Oba kluby se tak snaží z úspěchu vytěžit marketingové maximum. "Sponzoři se ale sami hned nehrnou," přiznal vítkovický generální manažer Petr Husička, který dříve působil i v Třinci. Regionální derby se neprojeví ani negativně na zájmu partnerů extraligy. "Mají zabezpečenou prezentaci, ať hraje jakýkoliv klub. Marketingově ale byl a vždy bude největší tahák Sparta–Slavia," řekla šéfka BPA Obermajerová.

Finále dnes pokračuje v Ostravě. A Vítkovice se budou snažit doma za každou cenu zabrat. Třinec má totiž k titulu o dva kroky blíže. "Ten zápas je naprosto klíčový pro celou sérii. Prohrávat 0:3, nebo 1:2 je samozřejmě obrovský rozdíl," pravil Husička. Páteční i sobotní zápas v Ostravě už je vyprodaný, obě utkání vysílá od 18.10 ČT4.

Mohlo by vás zajímat