Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti mají mít radost z hokeje, ne močit na šály rivalů, míní šéf svazu

Sport

  15:23
PRAHA - Kontroverzní metody, které svou reportáží v mládežnickém hokeji pražské Slavie zveřejnila nedávno televize Nova, zhoršuje obraz českého hokeje. „Já se těm znechuceným lidem ani nedivím,“ tvrdí svazový šéf Tomáš Král (46). Na druhou stranu přiznává, že je otevření tohoto tématu jedině dobře. „Tohle je totiž celespolečenský problém, který se podle mého neděje jen ve sportu.“

Tomáš Král. foto: Reuters

Jenže hokej ho nyní názorně předvedl. Což pro vás není zrovna ta nejlepší reklama.
To teda ne. Je to nepříjemné, ale tohle je pouze odraz reality. I když jsem přesvědčen, že to, co jsme viděli v televizi, byl jen extrémní příklad. Štáb prostě dostal tip a ukázal vzorek problému v celé nahotě.

Něco takového se podle vás neděje kdekoliv jinde běžně?
Musíme si říct, že jestli táta učí dítě močit na šálu nebo trenér stresuje sedmileté děti, je to výjimečný stav. Ale my tohle z hokeje chceme vymýtit, vždyť jsme už tomu vyhlásili válku. Je potřeba mít co nejvíce kvalifikovaných a vzdělaných trenérů, protože do dětských kategorií nepatří nějaké robotizování a stres. Děti mají mít z hokeje radost a ne je tak brzy učit hned taktické prvky.

Nepřehlédněte

Jak je ovšem možné, že trenér Jiří Čumpelík, o kterém mluvíte, má profesionální licenci třídy B?
Je to taky na úrovni a typu člověka, podle mě má ten pán nedostatečné znalosti. Já znám u nás desítky perfektních trenérů, kteří jsou úplně jiní. Pak je tu taky jedna zásadní věc, typická pro Česko: ne každý bývalý hráč musí být dobrým koučem. Víte, hokej je věda a u mládeže je ještě víc složitější než u dospělých. Řeknu vám příklad z Kanady.

Povídejte.
Tam třeba na rozdíl od nás trénují děti ve věku 8 až 10 let jen dvakrát týdně. Děti potřebují postupný vývoj, fyzicky i po mentální stránce. Když mají u nás začít s větší zátěží, jsou v té době zlikvidované.

Hokej dnes lidé vnímají jako sport pro bohaté. Jak jim vyvrátíte to, že neplatí: bude hrát ten, jehož rodič dá více peněz?
U kategorie, která byla v pořadu, je tohle směšné. Tak to nefunguje.

A co v takové osmé třídě?
Když někdo dává do týmu nějaký sponzorský dar, mohl by tím žádat, aby jeho kluk hrál. Vyloučit to nemůžu, neříkám, že to někde není, ale nemám důkazy. Na druhou stranu - tohle je taky častý prostředek rodičů, kteří si tím nahrazují nižší výkonnost svých dětí. Řeknou: No jo, on nehraje, protože tamhletoho táta jim dává víc peněz.

Je pak vůbec možné celý problém odstranit? Když vlastně už vzniká od výchovy rodičů?
To, že jeden táta nutí močit kluka na šálu, neznamená, že to dělá dalších dvacet dětí... Extrémní lidi jsou všude, neexistuje společnost, kde by se nevyskytovaly kriminalistické jevy. My se snažíme to odstranit. Jenže problém je ještě jinde...

Kde?
Je otázka, jestli tu největší radost ze sportu mají opravdu děti. Jestli do toho nezasahují i ambice rodičů. V tom je rozdíl: děláte všechno kvůli dítěti, nebo pro svou radost? Nestává se někdy hokej i ekonomickým zájmem táty, který svého kluka vidí v NHL? Já neříkám, že není normální, když rodič nechce, aby dítě prohrávalo - já to taky dřív prožíval, i když jsem přes mantinel neřval. Jenže dnes každý vidí, jak mu kluk vydělá sto tisíc měsíčně.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!