Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes Kanadu do finále! Snad nerozbiju, co funguje, říká žolík Plekanec

Sport

  6:00
PRAHA - Na mistrovství světa už se tyhle dva týmy potkaly, ve skupině Kanada přestřílela Česko 6:3. Na řadě je velkolepá odveta - její vítěz si zahraje o titul. Průběh semifinálové bitvy domácích hokejistů s ofenzivními terminátory vám od 15:15 nabídneme v on-line reportáži, ve níž se už objeví nové jméno v české sestavě.

Tomáš Plekanec si v předvečer semifinále s Kanadou vyzkoušel pražský led. foto:  Michal Šula, MAFRA

Večerní hokejový dýchánek na ledě pražské O2 areny připomínal nedávná léta v klubu Montreal Canadiens. Jejich někdejší obránce Jaroslav Špaček bruslil po boku útočníka Tomáše Plekance a sázel se s ním, kdo překoná gólmana v nájezdech nebo kdo trefí břevno prázdné branky.

Jenže místo slavných písmen C a H tradičního klubu NHL měl na sobě Špaček bundu reprezentačního asistenta a Plekanec český tréninkový dres. V sobotu vyjede v tom zápasovém po boku Jaromíra Jágra do semifinále proti Kanadě.

Tomáš Plekanec si v předvečer semifinále s Kanadou vyzkoušel pražský led.
Tomáš Plekanec si v předvečer semifinále s Kanadou vyzkoušel pražský led.

„Špágr byl na to trošku natěšený. A Smoli tam byl v podstatě jen do počtu. Prohrál nájezdy, posbíral puky, takže to stačilo,“ usmál se montrealský centr po zhruba půlhodinové přípravě se Špačkem, forvardem Radkem Smoleňákem a náhradním gólmanem Jakubem Kovářem. „Přiletěl jsem v pět, v půl šesté jsem přijel na zimák. Takže zatím jsme se moc nebavili, co bude dál.“

Plekancova účast na mistrovství světa zprvu vypadala zcela nereálně. Canadiens totiž stáhli ztrátu na Tampu ve 2. kole Stanley Cupu z 0:3 na 2:3. V úterý však prohráli šestý zápas a z play off vypadli. A když Češi ve čtvrtek zdolali v semifinále Finsko, z Montrealu prostřednictvím tamního novináře Zdeňka Matějovského přiletěla zpráva: Plekanec letí do Prahy a posílí reprezentaci.

S Vondráčkovou čeká přírůstek

„V podstatě jsme nebyli domluvení vůbec. Jakmile jsme dohráli ten pátý zápas, tak jsme se bavili se Špágrem, že je pozdě. Že je to nesmysl. Ale potom to dopadlo nakonec tak, že mi Špágr zavolal, u mě bylo asi šest hodin večer, že mám přijet. Já s tím nepočítal, bylo pozdě, byli jsme domluvení, že už to neuděláme. Hodinu jsme byli na telefonu. Nakonec jsme se dohodli, že ještě přijedu,“ popisoval elitní český útočník, který se v národním týmu objevil i přesto, že jeho žena Lucie Vondráčková čeká miminko.

KANADA - ČESKO, SOBOTA 15:15

Semifinále mistrovství světa v pražské O2 areně

Plánováná sestava: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec - Voráček, Sobotka, Klepiš - Jágr, Plekanec, Červenka - Erat, Jan Kovář, Vondrka - Koukal, Novotný, Zaťovič - Simon

„Ne, že by mě museli přemlouvat. Hrozně rád jsem přiletěl. Ale ta situace byla jiná než v jiných letech. Kluci hráli dobře, odehráli výborný zápas s Finskem. A já jsem říkal Špágrovi, že nechci přijet do něčeho, co mají kluci postavené už celé mistrovství a pracovali na tom i předtím. Hráli výborně. Nechtěl jsem být tím, kdo přijede a rozbourá nějakou chemii v mužstvu,“ uvedl.

Proti Kanadě ho trenéři postaví do druhého útoku mezi Jágra a Romana Červenku. „Uvidíme, hráli jsme spolu na olympiádě v Soči, předtím na Kladně. Doufám, že navážeme na nějakou spolupráci, která se nám dařila dřív. Že to vyjde. A že vyhrajeme.“

Vzkazy fanoušků českým hokejistům

Stejně jako hvězdný ruský útočník Alexandr Ovečkin přiletěl Plekanec do Prahy v pátek, na Letišti Václava Havla přistál až v pět odpoledne. Podobnou situaci už zažil ve Stockholmu 2013, kde se přidal k reprezentaci rovnou po příletu před posledními zápasy základní části.

“Já už si to nepamatuju, abych se přiznal. Vím, že jsme vždycky takhle letěl po prvním kole Stanley Cupu, takže to pro mě nic nového není. Dám si nějaký prášek na spaní a snad usnu dobře. Myslím, že to bude v pohodě.“

Autor: