Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Do ničeho jsem syna nenutil. Potrestal bych ho, kdybych mu hokej zakázal, říká Zacha

Pavel Zacha starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zacha starší | foto: iprofile.cz

PRAHA Někteří jej obdivují, jiní oněm mluví jako o člověku, který hazardoval se zdravím svého dítěte. Pavel Zacha je asi nejznámějším českým hokejovým tátou. Od narození vychovával svého syna tak, aby se z něj jednou stal výjimečný člověk. A ono se to povedlo.

Začalo to před jednadvaceti lety. Pavel Zacha svého syna trénoval doslova od kolébky, akdyž rozpoznal, že syna baví sport, vsadil vše na jednu kartu a pokusil se z něj udělat skvělého hokejistu. 

Podařilo se. Dnes je zmalého kluka, který se jmenuje stejně jako táta, hokejista působící v NHL.

Našel Pavel Zacha skutečně recept, jak vychovat vrcholového sportovce?

„Tak úplně to nebylo. Na počátku nebylo moje rozhodnutí, že se bude živit sportem,“ říká Pavel Zacha. 

Svého syna se snažil maximálně všestranně rozvíjet a sledoval, co ho baví a pro co má vlohy. 

„On ale od počátku dával zřetelně najevo, že miluje hokej a basketbal. Nikdy mi neřekl, že nechce jít na hokejový trénink nebo na zápas. Kdybych mu tehdy zakázal byť jediný zápas, byl by to pro něj zdrcující trest,“ říká Zacha. 

Rozpoznat, pro co má dítě vlohy, lze podle něj už kolem tří let věku. Samozřejmě za podmínky, že se do té doby rodič dítěti maximálně věnuje a rozvíjí ho. Začít se může hned po narození. 

Pavel Zácha

Pavel Zácha

„Je třeba nenechávat dítě ležet bez zájmu, ale stimulovat rozvoj jeho pohybu všemi prostředky, které si oblíbí. Už v prvním měsíci života dítěte můžeme sestavit sérii her a cvičení, které lze opakovat jako jakousi první rozvojovou supersérii cviků,“ tvrdí Zacha. 

Díky maximální péči, kterou svému synovi věnoval, uměl malý Pavel chodit již před dosažením devátého měsíce věku, ve dvou letech jezdil na kole, stál na bruslích nebo lyžích, ve třech letech pak již plnohodnotně zvládal hokejové a tenisové tréninky.

Na otázku, zda se nebál, že svému synovi může náročným tréninkem spíše ublížit, kroutí odmítavě hlavou. 

„Je třeba, aby dítě bavilo to, co s ním děláte, aby mělo nějakou motivaci pro konkrétní činnost. Je to obtížně zvládnutelná dovednost, ne vždy a ne každému se podaří dosáhnout harmonie se svým dítětem. Ale v žádném případě by to nikdy neměl být vynucovaný dril, jenom zábava a hra,“ vysvětluje. 

Podle něj není nic horšího než ambiciózní rodiče, kteří si na dítěti léčí vlastní mindráky anutí ho do něčeho, co jej nebaví. 

„Mého syna ale hokej naštěstí strašně bavil, takže mu nevadilo hrát sedm zápasů týdně a k tomu ještě odtrénovat na ledě jedenáct hodin,“ říká Zacha. 

Jeho syn si prý se svým trenérem naordinoval takové dávky, které se vymykají všemu, co tady kdo kdy prováděl. 

„Dvakrát v týdnu absolvoval až devět tréninkových jednotek, takže začal ráno v osm hodin a končil basketbalem večer před půl jedenáctou. V ostatní dny měl třeba pět nebo šest tréninkových jednotek za den,“ vzpomíná Zacha. 

Mladý hokejista to přitom podle svého otce dokázal absolvovat bez jakýchkoliv negativních dopadů na svoje zdraví, protože byl na podobné věci od narození stavěný a trénovaný.

„Jeden zjeho dřívějších kondičních trenérů mi kdysi říkal, že když k němu měl Pavel poprvé přijít, kvůli pověsti, která ho předcházela, si myslel, že půjde o naprostou tělesnou ruinu se zničenými klouby.“

Pavel Zacha slaví svůj gól proti Torontu.
Pavel Zácha

„Když ho pak masíroval, s údivem zjistil, že vypadá doslova jako nedotčené dítě. Žádné svalové disbalance, žádné opotřebení kloubů, žádné zjevné devastace pohybového aparátu,“ říká Zacha. 

Jeho syn Pavel i díky otcově výchově už všestnácti letech naskočil do extraligy a po jednom roce odešel do zámoří, kde v současnosti hraje NHL vdresu New Jersey Devils. 

Brzy bude mít dost možná následovníky. Své poznatky o výchově se totiž snaží Zacha předávat i dál. Shrnul je do filozofie, kterou nazývá kaveveda (komplexní multirozvojová výchova dětí). 

Napsal o ní již několik knih, a jak sám říká, je v kontaktu sřadou rodičů, kteří se snaží následovat jeho příklad.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...