Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Do ničeho jsem syna nenutil. Potrestal bych ho, kdybych mu hokej zakázal, říká Zacha

Pavel Zacha starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Zacha starší | foto: iprofile.cz

PRAHA Někteří jej obdivují, jiní oněm mluví jako o člověku, který hazardoval se zdravím svého dítěte. Pavel Zacha je asi nejznámějším českým hokejovým tátou. Od narození vychovával svého syna tak, aby se z něj jednou stal výjimečný člověk. A ono se to povedlo.

Začalo to před jednadvaceti lety. Pavel Zacha svého syna trénoval doslova od kolébky, akdyž rozpoznal, že syna baví sport, vsadil vše na jednu kartu a pokusil se z něj udělat skvělého hokejistu. 

Podařilo se. Dnes je zmalého kluka, který se jmenuje stejně jako táta, hokejista působící v NHL.

Našel Pavel Zacha skutečně recept, jak vychovat vrcholového sportovce?

„Tak úplně to nebylo. Na počátku nebylo moje rozhodnutí, že se bude živit sportem,“ říká Pavel Zacha. 

Svého syna se snažil maximálně všestranně rozvíjet a sledoval, co ho baví a pro co má vlohy. 

„On ale od počátku dával zřetelně najevo, že miluje hokej a basketbal. Nikdy mi neřekl, že nechce jít na hokejový trénink nebo na zápas. Kdybych mu tehdy zakázal byť jediný zápas, byl by to pro něj zdrcující trest,“ říká Zacha. 

Rozpoznat, pro co má dítě vlohy, lze podle něj už kolem tří let věku. Samozřejmě za podmínky, že se do té doby rodič dítěti maximálně věnuje a rozvíjí ho. Začít se může hned po narození. 

Pavel Zácha

Pavel Zácha

„Je třeba nenechávat dítě ležet bez zájmu, ale stimulovat rozvoj jeho pohybu všemi prostředky, které si oblíbí. Už v prvním měsíci života dítěte můžeme sestavit sérii her a cvičení, které lze opakovat jako jakousi první rozvojovou supersérii cviků,“ tvrdí Zacha. 

Díky maximální péči, kterou svému synovi věnoval, uměl malý Pavel chodit již před dosažením devátého měsíce věku, ve dvou letech jezdil na kole, stál na bruslích nebo lyžích, ve třech letech pak již plnohodnotně zvládal hokejové a tenisové tréninky.

Na otázku, zda se nebál, že svému synovi může náročným tréninkem spíše ublížit, kroutí odmítavě hlavou. 

„Je třeba, aby dítě bavilo to, co s ním děláte, aby mělo nějakou motivaci pro konkrétní činnost. Je to obtížně zvládnutelná dovednost, ne vždy a ne každému se podaří dosáhnout harmonie se svým dítětem. Ale v žádném případě by to nikdy neměl být vynucovaný dril, jenom zábava a hra,“ vysvětluje. 

Podle něj není nic horšího než ambiciózní rodiče, kteří si na dítěti léčí vlastní mindráky anutí ho do něčeho, co jej nebaví. 

„Mého syna ale hokej naštěstí strašně bavil, takže mu nevadilo hrát sedm zápasů týdně a k tomu ještě odtrénovat na ledě jedenáct hodin,“ říká Zacha. 

Jeho syn si prý se svým trenérem naordinoval takové dávky, které se vymykají všemu, co tady kdo kdy prováděl. 

„Dvakrát v týdnu absolvoval až devět tréninkových jednotek, takže začal ráno v osm hodin a končil basketbalem večer před půl jedenáctou. V ostatní dny měl třeba pět nebo šest tréninkových jednotek za den,“ vzpomíná Zacha. 

Mladý hokejista to přitom podle svého otce dokázal absolvovat bez jakýchkoliv negativních dopadů na svoje zdraví, protože byl na podobné věci od narození stavěný a trénovaný.

„Jeden zjeho dřívějších kondičních trenérů mi kdysi říkal, že když k němu měl Pavel poprvé přijít, kvůli pověsti, která ho předcházela, si myslel, že půjde o naprostou tělesnou ruinu se zničenými klouby.“

Pavel Zacha slaví svůj gól proti Torontu.
Pavel Zácha

„Když ho pak masíroval, s údivem zjistil, že vypadá doslova jako nedotčené dítě. Žádné svalové disbalance, žádné opotřebení kloubů, žádné zjevné devastace pohybového aparátu,“ říká Zacha. 

Jeho syn Pavel i díky otcově výchově už všestnácti letech naskočil do extraligy a po jednom roce odešel do zámoří, kde v současnosti hraje NHL vdresu New Jersey Devils. 

Brzy bude mít dost možná následovníky. Své poznatky o výchově se totiž snaží Zacha předávat i dál. Shrnul je do filozofie, kterou nazývá kaveveda (komplexní multirozvojová výchova dětí). 

Napsal o ní již několik knih, a jak sám říká, je v kontaktu sřadou rodičů, kteří se snaží následovat jeho příklad.

Tipsport extraliga - 52. kolo

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 0 0 15 179:131 102
2. HC Oceláři Třinec 52 27 0 0 17 163:125 93
3. HC Sparta Praha 52 21 0 0 16 174:145 92
4. BK Mladá Boleslav 52 22 0 0 14 155:124 92
5. HC Škoda Plzeň 52 27 0 0 16 162:142 92
6. HC Kometa Brno 52 21 0 0 20 143:156 79

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!