3. listopadu 2011 12:32 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Do repre se těším, říká hvězda KHL Petružálek

Jakub Petružálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Petružálek. | foto: www.hcamur.ru

PRAHA Rozhovor nejprve odmítl. "Zavolejte až za 50 minut. Teď nahrávám nový mix," napsal v textové zprávě. Jakub Petružálek (26) se sice zatím jako DJ neproslavil, přesto ho to vůbec nemusí mrzet. Litvínovský odchovanec kraluje produktivitě Kontinentální hokejové ligy a i jeho zásluhou je Chabarovsk nejlepším týmem soutěže. Útočník klubu z ruského Dálného východu si teď za své výkony vysloužil premiérovou pozvánku do seniorské reprezentace.

LN: Tak jakou muziku jste nakonec namixoval?
Mám nejraději styl house a trance. Mixování se ve volném čase hodně věnuju, a to nejen tady, ale i předtím v Americe a Finsku. Jsem moc rád mezi lidmi, ale když jsem sám, tak dělám tohle. Nejsem člověk, který by zrovna četl knížky. A pořád koukat na filmy vás taky nebaví. Muzika je zkrátka mým velkým koníčkem.

LN: Své sety prý pouštíte třeba v posilovně. Co na to spoluhráči?
Petr Vrána poslouchá trochu jiný styl, Martinu Růžičkovi je to tak nějak jedno. Ale zajímá je to, je to pro ně něco nového. Někdy dělám i sety z písniček hraných v rádiu a na to mám od nich docela dobré ohlasy, líbí se jim.

LN: V úterý vás trenér národního týmu Alois Hadamczik nominoval na turnaj Karjala Cup. Pár dní předtím jste ale podle ruského tisku prohlásil, že byste radši přestávku strávil v Chabarovsku. Jaké tedy máte pocity?
To asi špatně napsali. Já jsem jen říkal, že nás v té době čekají dva důležité zápasy. Teď se nám daří a pro mě, našeho kouče i celé město je důležité, abychom takhle pokračovali. Až dosud byl Chabarovsk takovým otloukánkem KHL, my dokazujeme, že i tady se dá hrát dobrý hokej. Chci být týmu co nejvíce platný, tak jsem říkal, že přednost má Amur a až pak reprezentace. Naštěstí nám zápasy přesunuli, takže můžu bez problémů jet.

Prožil i havárii

Jakub Petružálek se narodil 24. dubna 1986. Hokejově ho vychoval Litvínov, ze kterého však odešel už v 18 letech do Ameriky. Na draftu NHL si ho do jako 266. v pořadí vybrali New York Rangers. V jejich dresu se však nikdy nepředstavil, dva zápasy NHL sehrál až v sezoně 2008/2009 za Carolinu. V tom samém ročníku prožil těžkou havárii autobusu farmářského týmu Albany River Rats na dálnici. „Podruhé jsem se narodil,“ říká o oné noci. Pak se vrátil do Evropy a poslední dva roky strávil ve finském Lukko Rauma. Letos v létě přestoupil do Amuru Chabarovsk. Nyní vede s 26 body (10+16) produktivitu KHL a Chabarovsk s dalšími dvěma Čechy v sestavě (útočníci Petr Vrána a Martin Růžička) je nejlepším týmem soutěže.

LN: Jak se těšíte na první akci v seniorské reprezentaci?
Nevím, co od ní očekávat. Uvidíme jakou roli v týmu dostanu a jak velký prostor mi trenér dá. Počítám s tím, že začnu ve čtvrté lajně. Když se mi povede dostat do jiné, budu jedině rád. Ale samozřejmě se těším, bude to skvělá životní zkušenost. Četl jsem, že jede i Petr Nedvěd, a to je velká osobnost. Nikdy jsem se s ním ještě nesetkal, těším se, až si s ním zatrénuju. Třeba se i něco nového naučím.

LN: Hadamczika znáte z juniorského mistrovství světa 2005, kdy jste spolu získali bronzové medaile. Už jste s ním mluvil?
Ještě ne, vlastně s nikým ze svazu. Ale můj agent měl nějaké kontakty. Tomu, že pojedu na Karjalu, jsem ale uvěřil až ve chvíli, kdy jsem viděl své jméno na seznamu.

LN: Do Helsinek vás ale čeká minimálně třináctihodinová cesta letadlem. To je draze vykoupený národní tým, ne?
Jsem na to už zvyklý. Na zápas s nejbližším soupeřem letíme čtyři a půl hodiny. Když jsme se přesouvali z posledního zápasového tripu, cesta z Jekatěrinburgu nám trvala patnáct hodin, protože jsme po mezipřistání sedm hodin čekali na zlepšení počasí nad letištěm v Chabarovsku. Používám dokonce speciální ponožky, aby mi nenatékaly nohy. Regulují totiž krevní oběh a zajišťují stejný tlak. Do Prahy letím přes devět časových pásem, proto je dobře, že dorazím pár dní předem, abych se aklimatizoval. Obvykle na to potřebuji tak dva dny.

LN: Máte už nějaký osvědčený recept, jak se s posunem vyrovnat?
Nejdůležitější je kvalitní spánek. A taky dobré jídlo, žádný fast food. Mně osobně pomůže i masáž, uvolní tělo. Naštěstí trenér Hannu Jortikka dá hodně na regeneraci. Vlastně všechno, co dělá, má hlavu i patu.

LN: On byl údajně jedním z důvodů, proč jste vůbec do Chabarovsku v létě šel. Je to pravda?
Byl hlavním důvodem. Nejvyšší nabídku jsem měl z Dinama Riga, ale prý bych jejich kouči příliš nezapadal do konceptu. A proč chodit do týmu, když vás trenér nechce? Naproti tomu Jortikka mě do Amuru moc chtěl, takže jsem věděl, že budu mít dostatečný prostor na ledě. Známe se dobře už z působení ve Finsku.

LN: Tohle spojení zatím očividně funguje. Vy jste nejproduktivnější hráč a i další vaši hokejisté jsou v popředí individuálních statistik. Proto vede Chabarovsk KHL?
Podle mě je to spíše zásluha trenéra a jeho systému, Hrajeme tak trochu jako ve Finsku a na to nejsou ruské týmy moc zvyklé.

LN: Kousek za vámi je v kanadském bodování ligy Petr Vrána, spoluhráč z útoku. Kdo je třetím forvardem?
Teď tam s nám hraje jeden starší Rus – Dmitrij Tarasov. Je zkušený, umí rozdávat přihrávky. Uvidíme ale, jak to bude dál. V úterý poprvé po dlouhodobém zranění hrál Martin Růžička. Zatím ho kouč dal do druhé lajny, nechtěl sestavu moc měnit. Třeba se ale Martin k nám do útoku brzy vrátí a půjde to ještě lépe…

LN: Chabarovsk je součástí ruského Dálného východu. Co tam ve volném čase kromě mixování muziky děláte?
Hodně času sebere regenerace, ale už jsme se šli párkrát podívat do místních obchodních center, která jsou ale menší než u nás. Jo a taky jsme byli s klukama v zoo…

LN: Jak vůbec Chabarovsk vypadá?
Je to takový mix Ruska s hodně asijskými prvky. Třeba auta jezdí vpravo jako v Rusku, ale volanty mají vpravo jako v Japonsku. I lidé jsou trochu jiní, mají spíše asijskou mentalitu.

LN: Dvacet kilometrů za městem jsou hranice s Čínou. Už jste se byl v nejlidnatější zemi světa podívat?
Ještě ne, ale láká mě to. Byla by škoda nevyužít toho, že Čína a vlastně i Japonsko jsou za rohem. Až bude pár dní volna, tak tam se spoluhráči zajedeme. Zatím ale máme ligový program hodně nahuštěný.

LN: Dlouho jste se snažil dostat do NHL, což se vám ale povedlo jen na dva zápasy. Myslíte si někde v koutku duše ještě na návrat do Ameriky?
Nemířím vysoko a teď se soustředím jen na Amur. Jestli po sezoně přijde nabídka z Ameriky, což ale neočekávám, tak to budu řešit potom. Já už jsem ale o Americe ztratil iluze, NHL je hodně o politice, a zda dostanete šanci, záleží také na tom, jak si vás kdo oblíbí.

LN: Neztratil jste však po zářijové letecké tragédii týmu Jaroslavle iluze i o Rusku?
Je strašně těžké o tomhle tématu mluvit. Stalo se obrovské neštěstí, které se ale mohlo stát komukoliv jinému. Zatím přesně nevíme, co bylo příčinou. Mluví se o chybě pilota. Já třeba četl i zprávy, že se na vyšetřování podílel nějaký český inženýr a ten říkal, že ruská letadla jsou v lepším stavu než ta česká. Těžko se v tom vyznat…

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!