15. prosince 2011 18:18, aktualizováno  18:38 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Do Síně slávy byli uvedeni zesnulí hokejisté

Do Síně slávy českého hokeje se zařadili in memoriam Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Zleva Prezident ČSHL Tomáš Král , Miroslav Kluc, vdova po Janu Markovi Lucie, vdova po Karlu Rachůnkovi Kateřina, sestra Josefa Vašíčka Markéta, Jiří Králík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Síně slávy českého hokeje se zařadili in memoriam Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Zleva Prezident ČSHL Tomáš Král , Miroslav Kluc, vdova po Janu Markovi Lucie, vdova po Karlu Rachůnkovi Kateřina, sestra Josefa Vašíčka Markéta, Jiří Králík. | foto: ČTK

CHOMUTOV Pět osobností bylo uvedeno při emotivním ceremoniálu před utkáním Channel One Cupu České republiky se Švédskem v Chomutově do Síně slávy českého hokeje. Mezi legendy se zařadilo in memoriam trio reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, kteří ještě nedávno rozdávali fanouškům radost svými výkony na ledě. Spolu s oběťmi zářijové letecké katastrofy hokejistů Jaroslavle vstoupili do Síně slávy bývalý útočník Miroslav Kluc a trenér Vlastimil Sýkora.

Za zesnulé mistry světa převzaly při ceremoniálu pamětní plaketu od prezidenta Českého svazu ledního hokeje Tomáše Král a předsedy návrhové komise Síně slávy Jiřího Králíka rodinní příslušníci - vdovy po Janu Markovi Lucie a Karlu Rachůnkovi Kateřina a sestra Josefa Vašíčka Markéta.

Devětaosmdesátiletý Kluc převzal ocenění na ledě osobně, stejně starý Sýkora nemohl do Chomutova kvůli zdravotním potížím přicestovat.

Hráči zůstali v šatně

Čeští hokejisté při ceremoniálu zůstali v kabině. "Když už to musí být takto před zápasem, tak je to asi lepší. Protože stát tam na modré čáře a znovu si to připomínat... Každý si tím už prošel. Považuji tohle rozhodnutí za rozumné," řekl při úterním srazu kapitán české reprezentace Tomáš Rolinek.

Na dresech nosí reprezentanti už od začátku sezony památeční logo s motivem srdce, hokejky a číslic 4 (Rachůnek), 15 (Marek) a 63 (Vašíček) v barvách české trikolory. "Neříkám, že je o mnoho lepší sedět v kabině a vědět, že se to koná, ale pro nás to bude asi opravdu lepší, když u toho nebudeme.

Takhle se budeme připravovat na zápas a nebudeme na to myslet tak moc, jako kdybychom stáli na ledě a tekly nám slzy po tváři," řekl Rolinek. V týmu je i Rachůnkův mladší bratr Ivan.

Markovi, Rachůnkovi a Vašíčkovi, jejichž jména při ceremoniálu skandovali fanoušci ve vyprodané chomutovské hale, se dostalo další pocty po tragické smrti. Svaz uctil jejich památku hned po neštěstí v Rusku pietní akcí na Staroměstském náměstí a na jejich počest vyřadil čísla 4, 15 a 63 z reprezentace. V dubnu se navíc České hokejové hry v Brně uskuteční jako memoriál zesnulé trojice.

VÍCE ZDE:

Síň slávy vznikla v roce 2008 při oslavách stého výročí českého hokeje, kdy bylo vybráno 41 hráčů. V dubnu 2009 bylo zařazeno dalších pět osobností a naposledy se rozšiřovala loni v květnu o 55 osobností.

Marek (narozen 31. prosince 1979), Rachůnek (27. srpna 1979) a Vašíček (12. září 1980) zahynuli 7. září při cestě z Jaroslavle k prvnímu zápasu KHL na led Dinama Minsk.

Rodák z Jindřichova Hradce Marek působil v kariéře v Třinci, pražské Spartě, Magnitogorsku, CSKA Moskva, Mytišči a Jaroslavli. Účastník čtyř mistrovství světa získal zlato v roce 2010 v Německu a bronz letos na Slovensku. Za národní tým odehrál 117 utkání a vstřelil 29 branek, v nájezdech rozhodl čtvrtfinále i semifinále loňského světového šampionátu.

Zlínský odchovanec Rachůnek hrál vedle rodného města i ve Znojmě, v NHL oblékal dres Ottawy, New Yorku Rangers a New Jersey, v Rusku působil vedle Jaroslavle i v Dymamu Moskva. Byl na posledních třech světových šampionátech, získal zlato a bronz a stal se i světovým šampionem v inline hokeji. Za hokejovou reprezentaci měl na kontě 66 duelů a tři trefy včetně nejslavnější v semifinále MS 2010.

Kluc hrál za Chomutov a Litvínov

Vašíček pocházející z Havlíčkova Brodu získal zlato na juniorském mistrovství světa v roce 2000, pak nejcennější kov i na světovém šampionátu ve Vídni v roce 2005 a také o rok později Stanleyův pohár s Carolinou. V české extralize hrál za Slavii, v NHL vedle Hurricanes za Nashville a New York Islanders, v Rusku pak jen za Lokomotiv. Zúčastnil se MS v letech 2003, 2005 a 2009, Světového poháru v roce 2004 a loňských olympijských her. V reprezentaci vstřelil v 68 zápasech 12 gólů.

Kluc odehrál za Chomutov a Litvínov 12 ligových sezon a byl nejlepším střelcem soutěže v letech 1952, 1953, 1955 a 1956. V národním týmu sehrál 14 utkání a osmkrát skóroval. Startoval na mistrovství světa v roce 1953 a na olympijských hrách o tři roky později.

Sýkora odehrál dvě sezony za Kladno, které pak trénovat a dovedl v roce 1959 k titulu. Vedl pak i Vítkovice, Plzeň, Gottwaldov (nynější Zlín) či České Budějovice. Československou reprezentaci trénoval v letech 1958 a 1959, loučil se s ní bronzem z mistrovství světa. Jeho syn Marek v současné době vede Dinamo Minsk.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.