2. května 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Doba se mění. Hokejoví trpaslíci rostou a rostou

Německo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) Slovinsko hrálo do poslední chvíle vyrovnané partie se Slováky a Rusy, Německo dokonce oba favority porazilo. A třeba takoví Norové se dočkali švédského skalpu poprvé po 61 letech. Vzkaz všem, kteří loňský šampionát v Německu brali jen za náhodu: Tohle už žádná náhoda není. Přišla zkrátka doba, kdy se hokejová elita stále více srovnává. Kdy se hokejoví "trpaslíci" přibližují tradičním velmocím a starají se o senzační výsledky.

Ale jak dlouho vlastně budou ještě senzační? "Už to není takové, jako to bývalo kdysi," ví český útočník Martin Havlát. "Teď na mistrovství opravdu může každý porazit každého." Však to naznačil už minulý rok - Dánové přehráli USA. Finy i Slováky pak několikagólovým rozdílem.

Domácí Němci to tehdy dotáhli až na 4. místo – a třeba Norové Čechům zkomplikovali cestu šampionátem už v základní skupině. I letos na Slovensku se trend posledních let potvrzuje. "Už nečekejte výsledky 10:1," říká český trenér Alois Hadamczik. "Není tu nikdo, kdo se dá lehce porazit."

Poslední překvapení se zrodilo včera večer, když domácí Slováci, přestože mohutně dotahovali v poslední třetině čtyřbrankový rozdíl, podlehli 3:4 právě Němcům. Už v odpoledním utkání té samé skupiny trápili podceňovaní Slovinci hvězdami nabitou sbornou. Poslední dvě branky přitom dostali až pár minut před koncem.

Jejich forvard Rok Pajič LN vysvětlil: "Nejsme tak hokejoví a zkušení, ale umíme dodržovat taktiku. A když vidíte, že se vám povedou dvě kličky, troufnete si i na tu třetí. Pak víte, že je soupeř z masa i kostí, stejně jako jsme my."

Slovinsko.

Podle kouče Hadamczika v tom jsou také jiné důvody. "U Švýcarů či Němců se hrají soutěže ve vyšším tempu. Národní týmy bývají dlouho pohromadě, takže jsou sehranější." Ani s Lotyšskem ale neměl lehkou práci třeba český tým. Dlouho musel dotahovat, než pobaltský výběr s dřinou udolal. A sám Hadamczik přemýšlel, proč se dříve slabší týmy tolik zvedly.

"Češi umí chytřejší hokej, jenže ostatní hrají více v tempu. Jsou lepší v osobních soubojích, nasazení." "Navíc my si ten šampionát skutečně užíváme, protože je to jediná šance, kdy si proti tak velkým hráčům můžeme zahrát," tvrdí Pajič.

I proto se klidně může stát, že se letos prokouše "outsider" do čtvrtfinále na úkor favorita. Už loni se to podařilo Dánům nebo Němcům. Když Slováci při svém pátečním debutu udolali Slovinsko 3:1, domácí tisk oddychoval titulky: "Fu, chlapci, bola to drina!"

"Jenže Němci mě nepřekvapili, hráli svůj defenzivní styl," přiznal včera jejich útočník Marián Hossa. "Ale nemůže se nám stát, že od nějakých Němců nakonec dostaneme čtyři góly," přidal se naštvaně jeho spoluhráč Milan Jurčina.

Nějakých? Možná už nebude trvat tak dlouho – a podobný triumf nad Slovinci přestane být brán na lehkou váhu. Nebo se Němci časem usadí ve špičce. Třeba na úkor Slováků...