27. dubna 2008 14:11 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Eliáš je připraven být lídrem

Patrik Eliáš letos Devils ke Stanley Cupu nedovede. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Eliáš letos Devils ke Stanley Cupu nedovede. | foto: ČTK

Montreal  Jeden z lídrů české hokejové reprezentace pro mistrovství světa v Kanadě Patrik Eliáš hodil za hlavu týden staré vyřazení New Jersey s New Yorkem Rangers v prvním kole Stanleyova poháru a soustředí se na další výzvu v sezoně. V Montrealu už se připravuje s výběrem trenéra Aloise Hadamczika a je připravený jako hvězda týmu čelit velkému tlaku.

"Pro mě je každá výzva super. Rád se tomu postavím. Nejdůležitější je, abychom všichni v týmu využili svých individuálních schopností pro tým a uspěli," řekl Eliáš. "Není důležité, jestli je na někoho větší tlak a je využívaný víc nebo míň. Já už jsem prošel tolika zkušenostmi, byl jsem v rozdílných pozicích a vždycky jsem se k tomu postavil tak, jak jsem měl," prohlásil. 

 Se spoustou spoluhráčů v národním mužstvu se v Montrealu potkal poprvé. "Každý ale do party zapadneme rychle,. Je to fajn, že je tady hodně mladých a kvalitních hráčů. Doufám, že se dobře připravíme na turnaj," řekl Eliáš, který je v kádru společně s Martinem Eratem a Leošem Čermákem zástupcem rodné Třebíče. "Je to neobvyklé na tak malé město, mít tři hráče v reprezentaci. Ale Budějovičáci tu mají větší převahu, takže je tady spíš jihočeská mafie," usmíval se v narážce na pětici Zbyněk Michálek, Vladimír Sičák, Aleš Kotalík, Martin Hanzal a Jiří Novotný. Eliáš se představí na mistrovství světa teprve podruhé a při premiéře turnaje v kolébce hokeje bude mít šampionát při stoletém výročí Mezinárodní hokejové federace zvláštní atmosféru.

"Pocítíme to, hned jak přijedeme do Québeku. Tady hokejem žijí, je to sport číslo jedna. Bude tu tlak hlavně na domácí Kanadu," předpokládá. Na deset let staré vystoupení na šampionátu ve Švýcarsku ozdobené bronzem už má Eliáš jen letmé vzpomínky. "Přijel jsem tam údajně jako posila, i když relativně ještě mladý hráč. První zápas jsem začínal na střídačce, to jsem byl docela zklamanej. Vybavuji si, že jsem v zápase o třetí místo buď dal gól, nebo jsem přihrával Sejčkovi (Petru Sýkorovi)," pozapomněl už svou trefu v duelu s domácím Švýcarskem.

Na nadcházejícím turnaji by měl být už hlavní oporou. Na úvod šampionátu se rýsuje elitní formace s Eliášem v centru, vpravo s Alešem Kotalíkem a vlevo s Martinem Eratem. "Uvidíme, asi ty kombinace útoků nejsou úplně dané. Nějak se pětky musí zformovat. Kde mě bude potřeba a kde mě tým využije, tam budu hrát," naznačil Eliáš chuť obětovat všechno pro úspěch. "Já budu hrát kdekoliv, kam mě kouč postaví. Klidně v centru, na levým křídle, na pravém moc nehraji, ale je to jedno. Není těžké se přizpůsobit, když si v pětce vyhovíme. Tady jsou všichni do jednoho velmi chytří kluci," dodal Eliáš.

 

 

 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz